Girişimcilik Haberleri

Genç teknoloji girişimcisi aranıyor

GREAT StartupGREAT’ kampanyası kapsamında Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışması düzenleniyor. Altı kategoride yapılacak yarışmada birinci olan şirketler, Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak ve bu ülkede iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacak.

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından Türkiye’de yürütülen GREAT Teknoloji kampanyası kapsamında Great Startup adlı bir yarışma düzenleniyor. Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Ticaret ve Yatırım Ajansı Orta Asya, Güney Kafkaslar ve Türkiye Genel Direktörü Leigh Tumer, Türkiye’deki genç teknoloji şirketleri arasında gerçekleştirilecek yarışmaya katılanla-rın, İngiltere’de kendilerine yeni fırsat pencereleri aralama şa-nsını yakalayabileceklerini açıkladı.


www.gov.uk/great-startup-tur-key internet sayfasından başvuru yapılan, Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışmasına, Türkiye’de yaşayan, en az bir yıl önce kurulmuş şirketinde ana hissedarlardan biri olan, 40 yaşını geçmemiş bütün girişimciler başvurabilecek.

ALTI FARKLI KATEGORİ

GREAT Teknoloji Ödülü’, ‘Kadın Teknoloji Girişimcisi’, ‘Üniversiteli Genç Girişimci’, ‘Anadolu’dan Teknoloji Girişimcisi’, ‘Sosyal Teknoloji Girişimcisi’ ve ‘Jüri Özel Ödülü’ olmak üzere altı farklı kategoride ödül dağıtılacak olan yarışmada her kategoride ilk üç şirketin ismi kamuoyuna açıklanacak. Kategori birincisi olan şirketler, risk sermayesi şirketlerinin katılımıyla gerçekleşecek Birleşik Krallık seyahatine katılım hakkı, bu ülkeye bir iş seyahati yapma hakkı, Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyenlere danışmanlık yapanlarla tanışma ve Birleşik Krallık’ta iş yapmakta olan kişi ve şirketlerle tanışıp fikir alışverişinde bulunma olanağını kazanacaklar.

Başvuruların 30 Eylül’e kadar kabul edileceği yarışmada, 1-18 Ekim 2014 tarihlerinde jüri değerlendirmesi yapılacak. Ödül töreni ise Ekim 2014’te gerçekleştirilecek.

Nasıl melek yatırımcı bulursunuz?

Aktif Bank, melek yatırımcılar ve girişimciler için ‘Melek | Yatırımcı Bulma Kılavuzu’ adlı kitapçığı Türkiye’ye uyarladı. Aktif Bank, kitabın ilk 30 bin adetlik baskısının girişimcilere ücretsiz olarak dağıtımını gerçekleştirecek. Girişimcilerin özellikle melek yatırımcılar kanalıyla özkaynak bulma süreciyle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırma amacıyla hazırlanan kitapta, yatırımcı ile girişimci arasındaki ilişkinin püf noktaları gibi konularda tavsiyeler veriliyor.Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, “Bu kitapla gelişmiş ülkeler kendi girişimcilerine nasıl yol gösteriyorsa o yolları ülkemizdeki girişimcilere de göstermek istedik. İçimizdeki uzman kurul Türkiye ile ilgili yerelleştirmeler yaptı ve sonunda tüm girişimciler için bir başucu eseri ortaya çıktı” diyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu