Bayilik Veren FirmalarGirişimcilik Haberleri

Gayrimenkul Danışmanlığında Girişim Fırsatı

ABD’li gayrimenkul danışmanlığı şirketi Keller Williams, Türkiye pazarına girdi. Franchising ile büyüyeceklerini söyleyen şirketin Türkiye ve KKTC kurucu ortağı Emre Erol, “Ülkemiz bu alanda büyük fırsatlar sunuyor” diyor.


Türkiye’de gayrimenkul danışmanlığı şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle birlikte artık yabancı birçok oyuncu Türkiye pazarına girmek istiyor. Bu şirketlerden biri olan ABD’li gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams, 2013 yılındaTürkiye pazarına girdi.

Keller Williams

Global anlamda ise dünya çapında dokuz ülkede 700’e yakın bölge müdürlüğü ofisi ve 92 binden fazla danışmanı ile uluslararası bir gayrimenkul şirketi. ‘Sahip olmaya değer kariyerler, sahip olmaya değer işler ve yaşamaya değer hayatlar’ misyonuyla 1983 yılında, Gary Keller ve Joe Williams tarafından kurulan şirket, 1991 yılında bayilik vermeye başladı. 2010 yılından itibaren global olarak büyümeye başlayan şirket, gayrimenkul sektörü tarihinin en zorlu yılları olarak nitelendirilen son yıllarda bünyesindeki danışman sayısıyla ABD’nin en büyük gayrimenkul şirketi haline geldi.

Profesyoneldi girişimci oldu

Türkiye pazarına Emre Erol ile giriş yapan şirket, franchising vererek büyümeyi hedefliyor. Emre Erol, Işık Üniversitesi işletme Bölümü lisansı ve Middlesex Üniversitesi Yatırım ve Finans yüksek lisansının ardından Harvard Üniversitesi’nde OPM – (Ovvners/Presidents Management) programına katıldı. Gayrimenkul kariyerine 2002 yılında İstanbul – Levent Century21 Platin markası altında başlayan Erol, bu süreçte Etiler Bölgesi’nde gayrimenkul danışmanlığı yapmanın yanı sıra iş geliştirme ve satış ekibine koçluk görevlerini de üstlendi. 2013 Mayıs ayından itibaren Keller Williams Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın kurucu ortağı ve başkanı olarak görev alan Erol, Kuzey Amerika’nın en hızlı büyüyen ve en büyük gayrimenkul danışmanlığı şirketi olan Keller Wİlliams’ı Türkiye’de de büyütmeyi hedefliyor.

Bölge müdürlükleri açıyor

Keller Williams’ın büyüme stratejisinin kültür ve değerlerini paylaşabileceği doğru lider ve bireyleri bulmaya odaklı olduğunu söyleyen Erol, bu kriterlere uygun adaylarla başarıya ulaşmayı esas aldıklarını belirtiyor. Keller Williams iş modelinin bilinen anlamda ofis, şube gibi klasik anlamda bir franchising modeli olmadığına, bölge müdürlüğü sistemiyle çalıştıklarına dikkat çeken Erol, “Bu bağlamda yılbaşına kadar hedefimizi tutturmuş ve üç adet bölge müdürlüğümüzü açmış olacağız” diyor. Bölge müdürlüklerinin karlı ve dünya standartlarında yönetilen birer KOBİ olabilmeleri için ilk andan itibaren iş ve ekonomik modellerini beraber planladıklarını ifade eden Erol, şöyle devam ediyor:

Bölge müdürlüğünün hayata geçmesinden itibaren yatırımcılarımıza ve danışmanlarımıza eğitim ve koçluk, teknoloji ve pazarlama ve varlık yaratma konularında destek oluyoruz.’’

KKTC’yi de hedefliyor

2014 yılında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir’in yanı sıra Bursa, Kayseri, Mersin, Tekirdağ, Adana, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Samsun illerinde bölge müdürlükleri kurmayı planladıklarını belirten Erol, KKTC’yi de temsil ettiklerini, hedef bölgelerinin içinde KKTC’nin de bulunduğunu vurguluyor.Bayilik veren firmalar diğer şirketlerden farklı olarak, başlangıç lisans ücretini önceden belirlemediklerini ifade eden Erol, “İş modelimizi yerel piyasaya uygun hale getirirken, adayımızla birlikte bölgenin potansiyelini finansal modelimize yansıtıyoruz. Her iki taraf için de kazançlı olduğu takdirde fiyatlandırmayı konuşuyoruz” diyor.

İşin Aynası

Uygun yer: İstanbul, Ankara, AntaJya, İzmir’in yanı sıra Bursa, Kayseri, Mersin, Tekirdağ, Adana, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Konya, Samsun ve KKTC.

İlk sermaye: Yapılması gereken yatırım miktarı, başvuru sürecinde bölge müdürlüğü adayı ile yapılan ekonomik model çalışmasında şekilleniyor.

Ciro hedefi: Bölge bazında potansiyeller farklılık gösterdiği için her bölgenin hedefi her yıl revize ediliyor.

Royalty: Yüzde 8 + KDV.

Başvuru için: 0212 306 31 30Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu