Girişimcilik Haberleri

İnternet girişimcisinin seyretmesi gereken 10 film

internet girisimcisi İnternet girişimi yapmayı mı planlıyorsunuz? Ya da internet girişimcisi misiniz? O zaman bu filmleri izlemeniz öneriliyor. İnternet girişimcilerinin önemli bir platformu olan Etohum, internet girişimcilerinin mutlaka izlemesi gereken 10 filmi sıraladı. Bu filmler arasında, Steve Jobs’un ünlü konuşması ve Google belgeseli gibi internet dünyasını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan yapımlar var. İşte internet girişimcilerinin izlemesi gereken 10 film ve kısa özetleri…

THE PURSUIT OF HAPPYNESS

Christopher Gardner, alternatiflerinden 2 kat pahalı ve eski bir teknolojiye sahip röntgen cihazı (kemik yoğunluk tarayıcısı) satıcısıdır. Bu cihazı adete kendi liretmişçesine pazarlar. Karısı onu terkettiğinde oğluyla beraber kalır, evlerinden atılırlar, banka hesapları kredi kartları kapanır, sokakta yaşamaya mahkum kalırlar. Bu ümitsiz durumda, kendisinin büyük çabasıyla borsacı olması için bir iş umudu doğar. İşe alınması için altı ay boyunca ücretsiz staj yapması ve seçilenler arasından sıyrılması gerekmektedir. Bu geçen acı günlerinden sonra milyoner bir girişimci olan Christopher Gardner’ın gerçek hayat hikayesini anlatan bu film, sadece internet girişimcileri için değil, tüm zor zamanlardan geçenler içinde ilham verici olacaktır.


E-DREAMS

90’ların sonlarında ABD’de her yerde dot.com fırtınası eserken, bu ülkede yaşayan Koreli iki genç olan Joseph Park ve Yong Kang, yatırım bankacılığı yaparken, atıştırmalık yiyecekler ile benzeri yiyecek ve içeceklerin 30 dakika gibi kısa sürede dağıtımını yapan kozmo.com’u kurarlar. 1998’de boş mobilyasız bir depoda başlattıkları işi büyütürler. Bisikletli dağıtıcılarını, internet sitelerini ve iş modellerini başarılı şekilde tüm şehirlere yaymaya başlarlar. 10 kişilik küçük bir şirketten 3 bin kişiye ve 11 şehirde hizmet veren dev bir şirkete dönüşürler. O güne kadar eşi görülmemiş bir büyümeyi başarırlar. 250 milyon dolardan fazla sermaye bulurlar. Starbucks ve Amazon.com’un ilgisini çekerler. Nisan 2000’den sonra onları zor zamanlar beklemektedir. Dot.com balonu patladığında diğer internet şirketleri gibi onlar da ellerinde büyük kârsız bir ‘.com’ bulurlar. Operasyonları tehlikeye girer, bisikletli dağıtıcıları işsiz kalırlar, e-dreams, dot.com çılgınlığı yıllarındaki birçok benzer şirketin başından geçenleri anlatan kaçırılmaması gereken bir belgesel.

STAinUP.COM

Startup.com, iki genç girişimci Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998-2000 yılları arasında Amerika’da devlet dairelerinin sözleşme ve satınalmaların-da kullanacakları bir yazılım üretmek üzere kurulan govvvorks.com’un belgeseli.

1998’de Public Data Systems olarak kurulan şirket internetin patladığı yıllarda kendisini internet portalı olarak değiştirmeye çalışır.

Ocak 2001’de, kurucuları, şirketi First Data Corporation’a satarlar. Bu satış büyük bir zararla gerçekleşir. Hayatta oldukları üç yıl boyunca 60 milyon dolar harcadıkları tahmin edilmektedir. Bu filmin yapımcılığını Jehane Noujaim ve Chris Hegedus üstlenmiştir. Kaleil Isaza Tuzman’ın Harvard’daki sınıf arkadaşı Noujaim, Goldman Sachs’daki işinden ayrıldıktan sonra govWorks’u filme almaya başlamıştır. Bu filmin çekilmesinden sonra Tom Herman ve Kaleil Isaza Tuzman Recognition Group ve JumpTV.com’da çalışmışlardır.

THE TRİUMPH OF THE KERDS: THE RISE OF ÂCCIDENTAL EHPIRES

Film, kronolojik olarak kişisel bilgisayarların 1970’lerden başlayarak Altair 8800, Apple I, Apple II ve VisiCalc’in yükselişini, daha sonra IBM PC ve Apple Macintosh devriminin 1980 ve 90’ların ortasına kadar olan gelişimlerinin hikayesini anlatıyor. Apple’ın kurucusu Steve Jobs ve Microsoft’un kurucusu Bili Gates’le röportajların da yapıldığı belgesel, önemli filmlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yazarı Robert X. Cringely, internet balonu patlamadan önce 1998’de’ İnek öğrenciler 2.0.1: İnternetin kısa tarihçesi’adlı belgesel filmi de çekti. Önemli kişilerle röportajları içeren ikinci belgeseli de seyretmekte fayda var.

PIRATES OF SILICON VALLEY

1999 yapımı olan “Pirates of Sillicon Valley” (Silikon Vadisinin Korsanları) Paul Freiberger’ın “Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer” (Vadide Ateş.-Kişisel Bilgisayarların Yapılması) adlı kitabından uyarlanmış. Televizyon için yapılmış olan bu yarı belgesel, kişisel bilgisayarların yükselişi sırasında Apple ve Microsoft arasındaki rekabeti konu alıyor. Bu şirketlerin kuruluş aşamasındaki günlerini biyografik olarak ele alan film, iki şirketin kurucularının bakış açılarını ve operasyonlarını kıyaslıyor.

SECRET HISTORY OF HACKING: FtlLL DISCOVERY CHANNEL DOCUMENTARY

Bilgisayar korsanlarının bilinmeyen tarihi. Hacker’lar veya bilgisayar korsanları İT sistemlerine para veya politik casusluk için dolambaçlı yollardan zekice giren suçlular olarak bilinirler. Geçmiş tüm haberleri ve gazeteleri okuyacak olursanız bunu destekleyen birçok yazıya rastlayabilirsiniz. Gerçekler ise çok farklı olabilir. Bu belgesel, Amerika’yı yöneten şirketlere karşı kültürün bilinmeyen hikayesini anlatıyor.


STEVE JOBS STANFORD COMMENCEMENT SPEECH 2005

Steve Jobs “Aç kal, budala kal” diyor gençlere (Stay Hungry, Stay Foolish). Başarı ve tükenişi uç noktalarda yaşamış biri olarak gerekirse dünyanın sana sunduklarından vazgeç, hatta okula bile gitmeyebilirsin ama asla maceracı ruhundan taviz verme önerisinde bulunuyor. “Yüreğinin ve sezgilerinin sesini dinle; onlar seni yanıltmaz. Neyi sevdiğini bul. Aşık olacağın, büyük bir tutkuyla inanacağın işin sana zaten istediğin başarıları getirecek” diyen Jobs’un tüm konuşması altyazı ile izlenebilir.

THECODE

Finlandiya yapımı olan belgeselde 2001’den bu yana Linux’un gelişimi, dot.com yılları, internet şirketlerinin çöküşü, açık kaynak ve ücretsiz yazılım hareketinin gelişimi anlatılıyor.

Belgeselde sektörde etkili insanlarla yapılan röportajlara yer veriliyor. Film, her ne kadar Finlandiya’daki bir televizyon için hazırlanmış olsa da İngilizce çekilmiş.

REVOLUTIONOS

2001 yapımı J. T. S. Moore tarafından yönetilen belgesel film Revolution OS (İşletim Sistemi Devrimi) son 20 yılda GNU, LinUx, açık kaynak ve bedava yazılımın tarihçesini inceliyor. Filmde birçok girişimci ve internet dünyasının önde gelen ismiyle yapılmış röportajlar yer alıyor.

GOOGLE DOCUMENTARY

Peki Google nasıl çalışıyor, ofisler neye benziyor diye merak ettiniz mi? Bu belgesel diğerlerinden farklı olarak arama sektörü liderinin görüntülerini ve çalışma koşullarını gösteriyor.

Teknolojinin gelişmesiyle online alışverişi’nde çok iyi paralar kazandıracak kadar artmasıyla iş fikirleri ve girişimcilik fırsatlarının doğduğu bu alana yatırım yapacak girişimciler sitemizdeki yeni iş fikirleri ve girişimcilik sayfalarınıda incelemelerinde yararına olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu