Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Finansal piyasalarda risk yönetimi

FİNANSAL piyasalar birçok olanağı içerisinde barındırdığı gibi bazı dezavantajları da vardır. Yatırım yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken unsur, risk getiri oranıdır. Ticaret hayatının olmazsa olmazı olan risk aynı zamanda getiriyi de artıran en önemli unsurudur. Ancak ticarette risk alınırken belirli koşullar dikkate alınır ve beklentilerin doğru hesaplanması ile yatırım yapılabilir. Aksi takdirde her türlü ticareti hüsrana dönüşebilir.


Bugün finansal piyasalarda da yatırım yapılırken birçok unsur dikkate alınır ve bir beklenti dahilinde yatırımlar yönlendirilir. İster hisse senedi isterse foreks piyasası olsun, riskler hesaplanmadan yatırım yapmak mantıklı değildir. Özellikle finansal piyasaların parlayan yıldızı foreks piyasaları kaldıraç etkisinden dolayı büyük olanakları da beraberinde getirir.

Ancak bu olanak aynı zamanda riskin de artmasına sebep olmakta. Burada önemli olan ise riskin doğru yönetilmesidir.

Foreks piyasalarında en önemli risk, bilgi eksikliğidir. Özellikle güncel ekonomik verilere ilişkin bilgiden yoksun olmak ve küresel piyasalarda her an devam eden haber akışlarını takip edemeyip yorumlayamamak alman pozisyonların da riskini artırmakta. Bunu giderebilmek için en iyi yöntem uzmanlarda doğru tahmin ve raporları alabilmektir. Bir diğer unsur ise doğru aracı kurum seçimidir. Özellikle son dönemde denetim altına alman foreks piyasasında çalışılacak kurumun mutlaka yetkili kurumlarca denetleniyor olması gerekir. Aksi takdirde geri ödememe ya da kurum riskiyle karşılaşılmış olunur.

FİNANSAL piyasalar

HIZLI FİYATLAMALARA DİKKAT!

Bir diğer risk ise alman pozisyonların katlanılan riskle orantılı olması. Piyasada hızlı fiyatlamalar, her an değişen fiyatlar, kaldıraç etkisiyle büyük gelirler ve kayıplar elde edilmesine sebep olmakta. Bunun için yapılan işlemlerin mutlaka risk getiri oranı iyi hesaplamalı. Yani alman risk oranının beklenen getiriyi geçmemesi gerekir ki doğru bir yatırım olsun.Aksi takdirde “zararı durdur” seviyesi belirlenmeden işlemler yapılması, mevcut yatırım üzerindeki riski artıran en önemli unsurdur. Bunun için piyasada bir pozisyon alınmadan önce kar hedefi değil, öncelikle ne kadar riske katlanılabileceği hesaplanmalı. Ayrıca bir diğer yanılgı da foreks piyasalarında yatırımların hızla büyük ölçülerde değerlenebiliyor olması. Bu durum fazla risk almanız durumunda söz konusudur. Çünkü başta belirttiğim gibi risk artıkça getiri de artar… Ancak bu sadece doğru yatırımlar için geçerlidir. Aksi takdirde zarar da yüksek olur. Bu durumda atılması gereken doğru adım foreks piyasasına bir yatırım aracı olarak bakmaktır. Ayrıca ekonomik verilerin de yorumlanabilmesi önemlidir. Bir yatırımcı o anki haber akışını yorumlayamıyor ve fiyatın yönünü tahmin edemiyorsa piyasadan uzak durması gerekir; aksi takdirde haber akışlarında hızlı fiyatlamalar, büyük zararlar elde edilmesine sebep olur.

Foreks piyasası bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla yatırımların değerlenebilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Risk yönetiminin doğru yapılması durumunda foreks piyasası, sağladığı olanaklarla finansal piyasaların en büyük fırsat kapısıdır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu