Pazar , Şubat 24 2019
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / FED Mart ayına dair sinyal vermedi

FED Mart ayına dair sinyal vermediGEÇTİĞİMİZ hafta yılın ilk FOMC toplantısını geride bıraktık. Piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişime gidilmedi. Piyasaların asıl merak ettiği ise Mart ayındaki toplantıya atıfta bulunup bulunulmayacağıydı. Kararın ardından yayınlanan metinde Mart ayında gerçekleştirilecek toplantıya dair herhangi bir sinyal alınmadı. Metnin detaylarına baktığımızda ise ekonomik görünüme dair yapılan yorumların iyimserliğini koruduğunu görüyoruz. İstihdam piyasasından duyulan memnuniyeti dile getiren üyeler ekonomik aktivitenin genişlemeye devam ettiğini ifade ettiler. Yakın vadeli riskleri dengeli olarak nitelendiren komite üyeleri enflasyon hedeflerine orta vadede ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Faiz artışının geldiği 2016’nm son toplantısına kıyas yaparak metni incelediğimizde ise şaşırtıcı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Zorunlu cümle değişikliklerini göz ardı edersek Aralık ayı FOMC toplantısı metnine göre hiç bir değişim olmadı.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Söylemlerde değişimin yaşanmamasını FED’in Mart ayında faiz artırımına gitmeyeceği şeklinde yorumlamak yanlış. Evet, metinde değişimin olmaması bu ihtimallerin azalmasına neden oldu fakat söylemlere realist bir şekilde yaklaştığımızda bu ihtimalleri düşürecek kötümser bir açıklamanın olmadığına da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle tutanaklar ile birlikte komite

yetkililerinin temelde neyi planladıklarına dair görüşümüzü oluşturabiliriz. Ama bu zamana kadar keskin yorumlardan kaçınmak gerekiyor. FED belli ki geçen sene yaptığı gibi piyasaları büyük bir faiz artışı beklentisi içerisine itmek istemiyor. Faiz artışının gelmesi muhtemel toplantılar yaklaştıkça da merkez bankası yetkilileri yeniden şahinleşip piyasaları faiz artırımına kısa sürede hazırlama düşüncesinde olabilirler.

Ekonomik gelişmelerin Mart ayında gelebilecek bir artışı engelleyeceğini düşünmüyorum. Bu ihtimalleri değiştirecek temel etken yeni başkan Trump olacak. FED’in belirsizliklerin var olduğu zamanlarda faizleri değiştirmekten birçok kez kaçındığına şahit olduk. Benzer şekilde Trump ticari dengeleri ve doların değerini etkileyebilecek keskin açıklamalar yapmaya devam ederse FED bu belirsizliğe, bekle gör politikasına devam ederek cevap verebilir. 2017 yılma FED’den gelecek üç faiz artışı beklentisi ile başlangıç yaptık. Bu rakam ilerleyen toplantılarda aşağı yönlü revize edilebilir. Nokta tahminlerinin yayınlanacağı ilk toplantı Mart ayında gerçekleştirilecek. Bu tahminler bankanın yılın kalan kısmında nasıl bir yol izleyeceğine dair bize büyük bir ipucu sunabilir.

  OKS'den çıkışları önlemek mümkün!..
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Yılbaşından bu yana olumlu ayrışanlar

BIST-100 endeksi, 2019 yılının başından itibaren üst üste dört haftalık yükselişin ardından ilk kez geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir