Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Faizlerdeki yükseliş banka kârlarını eritti

faiz borsaBankalar bazında ilk çeyrek bilançoları geçen hafta açıklanmaya başladı. Bankalardan ikisinin kârlarında geçen yıla göre yükseliş yaşanırken altı bankanın kârlarmda ise gerileme görüldü. Kârlılıklarda ilk çeyrek itibariyle bir miktar düşüş görülürken, önümüzdeki çeyrekler için marjlardaki daralmaya dikkat çekiliyor. Ancak güçlü bankalar için tavsiye veren analistler de bulunuyor.

Bu yıl bankalar bazında ilk çeyrek kâr açıklamaları 28 Nisan’da Halkbank ile başladı. Sonrasında 7 banka daha geçen hafta bilançolarını açıkladı. Kâr açıklamaları için son tarih ise 12 Mayıs.


Bankaların bilançolarında kâr daralmaları ilk çeyrek sonuçlarında zaten bekleniyordu. Gelen bilançolar ve beklenenlerle birlikte yıllık bazda kârlılıkta düşüş beklentisi hakim. Analistler ikinci yarıyılda ekonomideki yavaşlama ile bankaların takipteki kredilerinin ve provizyon giderlerinin artabileceğini öngörüyor. Ayrıca marjlarda daralma da beklentiler arasında. Fakat bankaların sermaye yapılarının güçlü olması ne kârlılık düşüşü ile atlatabilecekleri düşünülüyor.

Sonuç olarak bankaları yine zor bir ikinci yarıyıl bekliyor. Ancak güçlü yapıları ve yükseliş potansiyelleri dolayısıyla yine de bazı bankalar tavsiye edilmeye devam ediyor.

TAVSİYE EDİLENLER VAR

Global Menkul Değerler Araştırma Müdürü Sevgi Onur, bankacılık sektörü için ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 28 daralma beklerken, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1 artış bekliyor. Sevgi Onur, ilk çeyreğin öne çıkan başlıklarının kredilerde görece olarak daha yavaş büyüme, kredimevduat spreadlerinde yatay seyir, net faiz marjında hafif daralma olacağını ifade ediyor. Bunun dışındaki başlıklar da yeniden finansman geliri eksikliğinden dolayı daha zayıf komisyon geliri, swap değerlemeleri-, ne bağlı ticari işlem zararları, aktif kalitesi tarafında göze çarpan önemli bir kötüleşmenin olmayışı ve güçlü takipteki kredi tahsilatı ve temettü gelirleri şeklinde sıralanıyor.

Ak Yatırım da bu çeyrek için çeyreksel bazda yüzde 4 kâr daralması öngörüyor. Bununla birlikte yıllık bazda yaklaşık yüzde 30 kâr daralması yaşanacağını tahmin edan Ak Yatırım analistleri, “Şu an için araştırma kapsamımızda yer alan bankalarda 2014’te yıllık bazda yüzde 15 kâr daralması tahmin ediyoruz. Fakat ilk çeyrek sonuçları sonrasında 2014’e ilişkin kâr daralması öngörümüzün yüzde 10 seviyesinin altına gelmesi muhtemel gözüküyor” diyor.

Merkez Bankası’nın ikinci yarıyılda gerçekleştirebileceği faiz indirimine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesiyle, bankalardaki iyimserliğin devam edebileceğini düşünen Ak Yatırım analistleri, “Halkbank, TSKB ve Albarakatürk için ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ notumuzu korurken, diğer bankalar için ise ‘Endekse Paralel Getiri’ notumuz bulunuyor” diyor.

ÖZEL BANKALAR KORUNAKLI

Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Zümrüt Can Ambarcı, yılın ilk çeyreğinin gerek kur gerekse faiz hareketleri açısından oldukça dalgalı geçtiğini, ancak bankaların bu dönemde özellikle marj ve aktif kalitesi tarafında beklentilerden daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.Zümrüt Can Ambarcı, “ilk çeyrekte kredi büyümesi biraz zayıftı, hatta kredi kartlarında çeyrek dönemde yüzde 4,1 daralma yaşandı. Bu durumun bankaların ilk çeyrek ücret ve komisyon gelirlerinde zayıf performans göstermesine neden olmasını bekliyoruz” diyor.

Fonlama tarafında ise mevduat büyümesi çeyrek dönemde yüzde 1,2 seviyelerindeydi, bu da kredi-mevduat oranını yüzde 107,3 seviyesine taşıdı. Bu nedenle Ambarcı, ayrıca artan swap maliyetlerinin de genel olarak bankaların bu çeyrekte ticari zarar yazmasına neden olabileceğini ifade ediyor. Ambarcı, ilk çeyrekte özel bankaların marjlarını kamu bankalarına göre daha iyi koruduğunu ve daha iyi finansal performans gösterebileceğini düşünüyor.

Burgan Yatırım banka analisti

Duygun Kutucu da ilk gelen bilançoların beklentilerle paralel olduğunu söylüyor. Duygun Kutucu, “Yıl başında ilk çeyreğin daha zor geçeceğini öngörüyorduk, fakat dönem sonuna doğru olan gelişmeler beklentilerimizi yukarı çekti. Net faiz marjında bir miktar daralma olsa da bunun genelde sınırlı olduğunu görüyoruz. Aktif kalitesinde bir bozulma yok. İkinci çeyrekte bir miktar daha marj daralması görebiliriz” diyor.

Yapı Kredi Yatırım analistleri ise yükselen TL mevduat maliyetlerinin fonlamasında TL mevduatın en ağırlıklı olduğu Halkbank ve Vakıf-bank’ın net faiz marjına baskı kurabileceğine, bu oranın özel bankalarda yüzde 38 ile çok daha düşük olduğuna dikkat çekiyor. Yapı Kredi Yatırım analistleri, İş Bankası, TSKB, Albarakatürk, Halkbank ve Vakıfbank için endeks üzeri getiri bekliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu