Girişimcilik Haberleri

Ev Dekorasyonunda E-Ticaret Girişimi

Ev dekorasyonunda yeni bir girişim

Her geçen gün artan e-ticaret siteleri arasında tasarım ve konseptiyle farklılık yaratmasıyla dikkat çeken evdebir.com, ‘seçilmiş ürün’ kavramıyla müşterilerine farklı bir deneyim sunuyor. Ev dekorasyonu ve tekstil ürünleriyle müşterilerine yalnızca ürün değil tasarım hizmeti de sunan evdebir.com, ayrıca yaratmış olduğu kendi alt markalarıyla da sektöründe farklılaşıyor. Kurucu Süreyya Karaçanta, kuruluş olarak diğer e-ticaret sitelerinden farklı bir konsept oluşturduklarını söylüyor. Önümüzdeki yıllarda da yakalamış olduğu büyüme trendini artırarak devam ettirmeyi hedefliyor.


Uzun yıllar Ankara’da eğitimcilik yapan Süreyya Karaçanta, tıp doktorlarının ihtisas sınavına hazırlık kurslarının (TLIS) kurucusu bir kadın girişimci. Türkiye genelinde 13 adet TLIS’a hazırlık okulu bulunan Karaçanta, bundan dört yıl önce kendi eğitim markası olan Tumer Eğitim, Kurumlarını sattı ve emekli olup köşesine çekilmek yerine en büyük tutkusu olan ev dekorasyonuna yöneldi.

sureyya karacanta

Özellikle ‘ev’ kavramının Türk insanı için ne demek olduğunu bilen; evi donatmayı ve güzelleştirmeyi bu paralelde benimseyen insanların hediye alıp vermeyi de ne kadar önemsediğinin farkına varan evdebir.com kurucusu Süreyya Karaçanta, Türkiye’de diğer e-ticaret sitelerinden farklı alanlara yönelmiş durumda. Çoğu e-ticaret sitesinin ‘seçilmiş değil, bulunmuş ürün’ mantığıyla hareket ettiğini, bu açıdan da bu alana farklılık getirmek anlamında kurulduklarını söyleyen Karaçanta, önümüzdeki dönemde tanındıklarını daha da artıracaklarının altını çiziyor.

Seçilmiş ürün sunuyorlar

Son dönemde tekstilin yanında özellikle ev dekorasyonu sitelerinin e-ticarette büyüyen bir pastada yer buldukları herkesin malumu. Art arda türeyen bu segmentte kendilerinin konsept ürünlerle farklılaştığını dile getiren evdebir.com kurucusu Süreyya Karaçanta, bu açıdan rakiplerinden ayrıştıklarını ifade ediyor.

“Tek ürün satmak yerine müşterilerimize bir konsept sunuyoruz. Burada önceliğimiz ürün satışı değil, o ürünün tüketiciye hangi şekilde sunulacağı ve o ürünün müşterimize ne gibi yararlar sağlayacağı. Kısacası ihtiyacın yanında yararın da sağlanması önceliğimiz’’ diyen Karaçanta, bu açıdan da diğer e-ticaret sitelerinin aksine bulunmuş ürünlerden ziyade, kendilerinin özen ve dikkatle seçilmiş ürünlerin satışını sunduklarını anlatıyor. Karaçanta, “Çoğu e-ticaret sitesinde satışa sunulan ürünlerin, aslında birbiri ardına satılan aynı ya da benzer ürünler olduğunu fark ettim. Dolayısıyla seçilmiş ürünler yerine bulunmuş ürünlerin satıldığını gördüm. Sitemizin çıkış noktası aslında buradan oldu” diyor.

Yatırım bedeli 1,5 milyon dolar

evdebir.com, şu günlerde ilk yılını dolduran bir girişim hikayesi. İki yıl önce kendi evinde bu fikri harekete geçirmeye çalışan Süreyya Karaçanta, bir yıllık bir fizibilite çalışması ve araştırmalar sonrasında ise toplamda 1,5 milyon dolarlık bir yatırım bu işe giriştiğini aktarıyor. “Yurtdışına gidip geldiğimde ev tekstili ürünlerinin çeşitliliğini ve Türkiye’de bu konuda bir eksikliğin olduğunu gördüm. Bundan hareketle kafamda olan fikirleri gerçekleştirmek için de İstanbul Seyrantepe’de 2 bin metrekarelik bir yer kiraladım” diyen Karaçanta, bunun bin metrekarelik alanının bir stüdyo olduğunu ve ürünlerinin konseptinin burada şekillendiği söylüyor.evdebir.com’un özellikle tasarım ve konsept alanlarında yetkinliğine vurgu yapan Süreyya Karaçanta, bu noktada buradan bulunmayan ürünlerin de Türkiye temsilcisi olduklarına dikkat çekiyor. “Amerika’nın ödüllü tasarım markası Nambe’nin Türkiye’deki tek temsilcisiyiz” diyen Karaçanta, bu ürünlere kendi sitelerinden olduğu gibi, Beymen ve Vakko mağazalarından da ulaşılabileceğini belirtiyor.

Kendi markalarını yaratıyor

Site içeriği ağırlıklı olarak ev tekstili olsa da, evdebir.com’da ev elektroniği ve tematik hediyelik konseptler de mevcut. Satılan ürünlere bakıldığında ise mevcut ürünlerin yüzde 60’ının ithal mallar olduğu görülüyor. Geri kalan yüzde 30’luk kısım Türk üreticilerinden tedarik edilirken, yüzde 10’luk kısmın da kendi ürettikleri ürünler olduğunu belirten Karaçanta, kendi alt markalarını da yarattıklarına vurgu yapıyor.

“Kendi markalarımızdan ilki Love Letter. Çok kaliteli 140 tel pamuk satenden yarattığımız, bir ev tekstil grubu çıkardık. Nevresimden yatak örtülerine, peçetelerden masa örtülerine kadar geniş bir skalamız var bu markamızda” diyen Karaçanta, bunun yanında Rafing adlı mobilya ağırlıklı ve daha çok gençlere yönelik markalarının da olduğunu söylüyor. Her ay düzenli olarak büyüme gösteren evdebir.com, kendi yarattığı alt markaları da bu anlamda artırmayı hedefliyor.

Online alışverişte ön yargı kırılıyor

Birkaç zaman öncesinin ‘internet üzerinden alışveriş sağlıklı değil’ algısının günümüzde artık çok da gerçekçi bir tarafı kalmadı. Bu doğrultuda e-ticaret sitelerinin de yalnızca ürün satışı değil, satış öncesi ve sonrası hizmetlerini de oldukça geliştirdiğine dikkat çeken Karaçanta, kendilerinin burada tüketicilere önemli fikirler verdiğini söylüyor. Alınan ürünün evde yaratacağı etkiyi genişçe açıkladıklarını, tasarımcılar ve ürün sorumlularıyla tüketiciye yol gösterdiklerini açıklayan Karaçanta, özellikle lojistik konusuna vurgu yapıyor: “Nakliye kısmı, e-ticaretin en önemli atardamarlarından. Ev tekstili sektöründe ise bu durum artı bir dikkat istiyor. Zira alınan ürünler belli bir ücretin üzerinde ve haklı olarak tüketici bu ürünlerin sıfır hata ile eline geçmesini istiyor” diyen Karaçanta, kendilerinin de en çok dikkat ettiği konuların başında lojistiğin geldiğini belirtiyor.

“Müşteri sadakatini tutturduk”

Henüz daha çok yeni bir site olmaları ve günlük 5 bin ziyaretçi sayıları olmasına rağmen müşterilerinin geri dönüşlerinden son derece memnun olduklarım belirten evdebir.com kurucusu Süreyya Karaçanta, tüketicileri üzerinde bir sadakat yaratabildiklerine özellikle dikkat çekiyor. “Yaptığımız araştırmalarda sitemiz üzerinden alışveriş yapan müşterilerimizin, bu alışverişinin üzerine üç batta dört kere yeniden bizi tercih ettiğini ve bunun oranının da yüzde 80’lerde olduğunu gördük” diyen Karaçanta, özellikle online mecrada tamtımlarma ağırlık vereceklerinin ve isimlerini ileriki zamanda daha da geniş kitlelere duyuracaklarının altım çiziyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu