Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Enflasyonda çift hanenin ucu göründü

Enflasyonda çift hanenin ucu göründüTüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu mart ayında yüzde 1,13 olarak gerçekleşti. Bu oran yüzde 0,9 civarındaki beklentileri biraz aşarken geçen yılki yüzde 0,66’lık düzeyinin ise epey üzerine çıktı. Böylece yıllık enflasyon da beklenenden biraz daha hızlı yükseldi. Şubat ayında yüzde 7,89 düzeyinde bulunan yıllık enflasyon mart ayında yüzde 8,39’a çıktı.

Enflasyonda cift hane
Enflasyonda mart ayında yaşanan artış daha çok kur etkisi kaynaklı gibi görünüyor. Olağan şüpheli olan gıda fiyatlarındaki artış “mevsim normalleri”ni (son 10 yılın ortalaması) 2’ye katlamış olsa da geçen yılki seviyesine çok yakın çıktı. Dolayısıyla enflasyondaki artıştan gıda fiyatları sorumlu değil. Buna karşılık ulaştırma, mobilya-ev aletleri, giyim-ayakkabı, lokantaotel, çeşitli mal ve hizmet gruplarında ise fiyat artışları geçen yılki düzeylerini çok aştı. Bu gruplardaki fiyat artışları da daha çok kur ayarlamalarıyla bağlantılıya benziyor.

Nisan ve mayıs aylarında enflasyonda daha hızlı bir yükseliş görebiliriz. Çünkü geçen yıl bu aylarda enflasyon mevsim normallerinin çok altındaydı. Bu olumsuz “baz etkisi” yıllık enflasyonu iki ayda yüzde 10’a yaklaştırabilir. Şu anda yıl sonu için de çift haneli enflasyon olasılığı görünüyor. Fakat Merkez Bankası ekonomideki yavaşlamanın yılın ikinci yarısında enflasyonu aşağı çekeceğini umut ediyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Son hafta alınabilecek 20 hisse

Uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senetlerinin mevcut seviyelerinin kademeli girişler için makul olabileceğini belirten …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.