Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Enflasyonda çift hanenin ucu göründü

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu mart ayında yüzde 1,13 olarak gerçekleşti. Bu oran yüzde 0,9 civarındaki beklentileri biraz aşarken geçen yılki yüzde 0,66’lık düzeyinin ise epey üzerine çıktı. Böylece yıllık enflasyon da beklenenden biraz daha hızlı yükseldi. Şubat ayında yüzde 7,89 düzeyinde bulunan yıllık enflasyon mart ayında yüzde 8,39’a çıktı.

Enflasyonda cift hane

Enflasyonda mart ayında yaşanan artış daha çok kur etkisi kaynaklı gibi görünüyor. Olağan şüpheli olan gıda fiyatlarındaki artış “mevsim normalleri”ni (son 10 yılın ortalaması) 2’ye katlamış olsa da geçen yılki seviyesine çok yakın çıktı. Dolayısıyla enflasyondaki artıştan gıda fiyatları sorumlu değil. Buna karşılık ulaştırma, mobilya-ev aletleri, giyim-ayakkabı, lokantaotel, çeşitli mal ve hizmet gruplarında ise fiyat artışları geçen yılki düzeylerini çok aştı. Bu gruplardaki fiyat artışları da daha çok kur ayarlamalarıyla bağlantılıya benziyor.


Nisan ve mayıs aylarında enflasyonda daha hızlı bir yükseliş görebiliriz. Çünkü geçen yıl bu aylarda enflasyon mevsim normallerinin çok altındaydı. Bu olumsuz “baz etkisi” yıllık enflasyonu iki ayda yüzde 10’a yaklaştırabilir. Şu anda yıl sonu için de çift haneli enflasyon olasılığı görünüyor. Fakat Merkez Bankası ekonomideki yavaşlamanın yılın ikinci yarısında enflasyonu aşağı çekeceğini umut ediyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu