Kariyer ve İş İlanları

Eleştiriler zirveye çıkmasını engellemedi

Erdem BasciMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Yılın iş insanları Yarışması’nda üst üste ikinci kez Yılın Bürokratı seçildi. Mali piyasalarda son günlerde yangına dönüşen gelişmeler nedeniyle Başçı’ya eleştiriler yağıyor ama bu Yılın Bürokratı seçilmesini engellemedi. Erdem Başçı, geçen yıl birinci seçildiğinde enflasyon yüzde 5’e inmediği için ödülü almamış ve bu gerçekleşinceye kadar bize emanet etmişti. Galiba bu yıl da aynısı olacak.

Mali piyasalar, geçen mayıs ayından bu yana sıcaklığını koruyor. Bu da Merkez Bankası’na eleştiri yağmasına neden oluyor. Özellikle de 17 Aralık’taki rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında döviz kurlarındaki hızlı yükselişe karşılık faiz silahını kullanma konusunda çekingen davranması, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya karşı eleştirileri artırdı.


Fakat gerek siyaset dünyasından gerekse iş dünyasından gelen bu eleştiriler Erdem Başçı’nın ‘Yılın Bürokratı’ seçilmesine engel olmadı.

Ekonomist’in 23 yıldır düzenli olarak tekrarladığı Yılın îş İnsanlan anketinde ‘Yılın Bürokratı’ kategorisinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, üst üste ikinci kez seçildi. İş dünyasındaki yönetim kumlu başkanı, CEO, genel müdür, yönetim kurulu üyesi, hissedar, üst düzey yönetici pozisyonu taşıyan 2 bin 200 kişiden oluşan listeye, 18 Aralık tarihinden itibaren gönderim yapıldı. Ankete katı-lanların yüzde 28’i, tercihini Erdem Başçı’dan yana kullandı.

Aslında Erdem Başçı, Ankara’da siyasiler tarafından en çok eleştirilen bürokratların başında geliyor. Bunun en büyük nedeni de faizlerin seviyesi, döviz kurlarının yükselmesiydi. Bu eleştiriler, kısmen İstanbul ağırlıklı iş dünyasında da yayılıyor.

OY ORANI DÜŞTÜ

Bunun sonuçlarını da ankette görüyoruz. Başkanlık görevini üstlendiği 2011’in ardından 2012’deki performansıyla ‘Yılın Bürokratı’ kategorisinde birinci olan Başçı o zaman oyların yüzde 54,6’sını almıştı. Başçı, 2013 yılındaki performansıyla da birinci oldu ama bu kez oyların yüzde 28,1’ini alabildi.Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’mn son iki yılda iddialı tahminleri gündemde yer aldı. 2012’ye girerken “TL doları yenecek” diyen Başçı’nın bu öngörüsü tutmuştu. Fakat ağustos ayı sonlarında kurlar yeniden yükselişe geçtiğinde yaptığı “Dolar yıl sonunda 1,92 TL olabilir” iddiası, 17 Aralıktaki operasyona takıldı. Söz konusu dönemde 2 TL’nin üzerine yükselen dolar kuru, düşmek bir yana sürekli yeni rekorlar kırdı.

Yılın bürokratı kategorisinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan ve Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakçı izledi.

Geçen yıiki ödülü emanette

Geçen yılkı anket sonuçlarının ardından Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı tercihlere teşekkürlerini iletmiş ama ödülü almamıştı. Başçı, ödülü hak etmesi için enflasyonun yüzde 5’e düşmesi gerektiğini söylemiş ve bu gerçekleşince almak üzere bize emanet etmişti. Başçı “Enflasyon yüzde 5’e düştüğünde tebrikleri kabul ederiz” demişti. Enflasyon yine yüzde 5’in üzerinde olduğu için muhtemelen bu yılki ödül de emanette kalacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu