Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

ECB’den Merkez Bankası’nı kurtaracak hamle

usd tlMerkez Bankası’na destek Avrupa’dan geldi. Bu hafta açıklanan enflasyon verilerinde yükseliş görülürken, dışarıda Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme kararı borsalarda ve dolarda değerlenme getirdi…

TÜRKİYE Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimini bu ağustos ayında pas geçmesine sebep olarak gösterdiği enflasyon rakamlarında beklendiği gibi yükseliş görüldü. Yüzde 9.54 olarak açıklanan TÜFE rakamları Merkez Bankası’nın işlerini zorlaştırmaya devam ediyor. Yüksek kur ve enflasyon rakamları ile mücadele etmek durumunda kalan Merkez Bankası’nın ilerleyen dönemde yeniden faiz artırımına gitme ihtimali akıllara gelen önemli sorulardan. Ancak Avrupa Merkez Bankası (ECB) tam da bu noktada deyim yerindeyse imdada yetişti.


Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını yükselteceği beklentisi giderek artarken bu durum gelişmekte olan ülkelere olumsuz yansımıştı. Halen bunun etkilerini dolar üzerinde görmeye devam ediyoruz. ECB ise son toplantısında hem faiz oranlarında indirime gitti hem de ekim ayında başlayacak bir parasal genişleme programını açıkladı.

Daha önce FED’in gerçekleştirdiği parasal genişleme ile gelişmekte olan ülkelerde, ayrıca kurda ve borsalarda düzelmeler görülmüş ve dış fon akışı piyasaları rahatlatmıştı. Aynı senaryo şimdi Avrupa’dan gelecek fonlar için de geçerli… Ancak halen olumsuz olan faktör, FED’in beklenenden önce faiz artırımlarına başlayabilecek olması… Bu durumda ECB’den gelen fonun yönü değişebilir. Bu da şu anki durumumuzda bir değişiklik olmamasına sebep olabilir. TCMB’nin bu durumda izleyeceği yol ise enflasyon rakamlarını yeniden kontrol altına alabilmek için büyümeden bir süre vazgeçmesi olacaktır. Bu durumda faizlerde yeniden bir artış söz konusu olabilir. Bu açıdan bu hafta açıklanacak olan büyüme rakamları oldukça önemli.

Dolar/TL paritesi ise bu verilerle 2.1500 seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ediyor. ECB kararı her ne kadar olumlu kar-şılansa da doların değerlenmesinin devam etmesi, paritenin yüksek seyrinin devam edeceği işaretini veriyor. Bu hafta için 2.18 ve 2.20 TL hedefimizi korumaya devam ediyoruz. 2.15’in altına sarkmalar her ne kadar kısa süreli olsa da, 2.1380 seviyesi yeniden alımlar için önemli bir seviye olmaya devam ediyor.

FED BEKLEDİĞİNİ BULAMADI

Geçen haftanın en önemli verilerinden biri olan ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri FED’i desteklemedi. Daha önceki toplantılarında “İşsizlikte düzelmenin devam etmesi faiz artırımlarını destekler” diyen FED, geçen hafta tarım dışı istihdam verisinin (142) beklenmedik düşük seviyesi ve işsizlikte değişmeyen (6.1) bir rakamla karşılaştı. FED’in faiz artırımı kararı ise işsizlik verilerinin istikrarlı bir şekilde düzelmeye başlamasına bağlı.Bu haftanın önemli verisi ise ‘Perakende Satışlar’ olacak. Veri sonrası altın fiyatlarında yeniden 1.270 doların üzerine çıkılsa da 1.278 doların üzerinde tutunma olmaması durumunda satış baskısı devam eder. 1.278 doların geçilmesi ise dışarıda Ukrayna gerginliğine bağlı. Geçen hafta ateşkes konusunda anlaşan taraflar anlaşmayı koruyamazlarsa altında yeniden yükselişler görebiliriz.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu