İş Fikirleri

Düğün Asistanlık ve Danışmalık Girişimleri

Çiftlerin düğünle ilgili her tür ihtiyacını karşılayan internet girişimlerinin sayısı artıyor. Müstakbel damat ve gelin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılarken, düğünle ilgili alanlarda faaliyet gösteren firmalar ise hedef kitlelerine doğrudan ulaşıyor…


YAZ geliyor ve çok sayıda çift evlenmek için gün sayıyor. Düğün hazırlıkları evlilik sürecinin en meşakkatli kısmını oluştururken bu süreçte iyi bir piyasa araştırması yapmak şart. Seçilecek davetiyeden davetliler için hazırlanacak düğün salonuna dek çok sayıda ayrıntı çiftlerin gündemini belirliyor. Tüm bu ayrıntılı işlerle tek tek uğraşmaktansa artık “Evlenirken ihtiyacınız Olan Herşey” sloganıyla evliliğe dair pek çok hizmeti tek elden veren internet girişimleri öne çıkıyor. Bu siteler, evlilik hazırlığı yapan çiftlere, düğüne dair her türlü hizmeti tek pakette sunarken bu alanda hizmet veren binlerce firmayla buluşturup en uygun fiyat seçeneğine ulaşmalarını sağlıyor. Düğünde kullanılacak çiçekten davetiye tasarımına onlarca kategoride hizmet sağlayan bu siteler yüzbinlerce çiftin düğün telaşını üstleniyor.

dugun-com

DÜĞÜN BAŞINA 25 BİN TL

Düğün piyasası yaza doğru hareketlenirken pazardaki rakamlar da dikkat çekiyor. Türkiye’de evlenecek çiftlerin yarattığı pazar büyüklüğü 35 milyar TL olarak tahmin ediliyor. Düğün pazarı, çok geniş bir yelpazede sektöre hitap ediyor; nikah şekerinden davetiyeye, gelinlikçiden çiçekçiye, yiyecek içecekten kuyumculuğa, düğün mekanlarından balayı firmalarına kadar geniş bir yelpazeden bahsediyoruz.

Düğün başına ortalama 25 bin TL harcandığı hesaplanıyor. Pek çok durumda bu rakam 50 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bir düğüne ortalama 250 kişi davet ediliyor. Türkiye’de yılda ortalama 600 bin çift evlenirken bu rakam ABD’de 3 milyon olarak kayda geçiyor. Türkiye’de yılda ortalama 160 bin düğün yapılıyor. Dolayısıyla düğün sektörü sadece düğün firmalarına dokunmakla kalmıyor farklı şehirlerde yapılan düğünlerde seyahat ve konaklama sektörlerine, düğüne katılacak misafirler için tekstil perakende sektörüne ve evlenecek çifte verilecek altın ve kuyum sektörlerine kadar pek çok sektöre ve alana temas ediyor.

YÜZLERCE KALEM İŞ

Düğün öncesinde hazırlık işlemleri çiftler için sadece düğün salonu bulmakla bitmiyor; yüzlerce kişiye gönderilecek davetiyesi, düğünde kullanılacak çiçeği, ikramları, gelinliği, gelin arabası süslemesi, balayı gibi onlarca işi var. Evlilik hazırlığında olan çiftlerin düğüne hazırlığa başlama aşamalarından, balayına kadar her şey hakkında bilgi alabilecekleri, evliliklerini planlayabilecekleri internet girişimleri bu hizmetleri bir paket eşliğinde sunarken onlara da bir rehber niteliğinde yardımcı oluyor. Bu siteler farklı iş modelleri ile çalışıyor, ancak esas olarak düğünle ilgili hizmet veren şirketlerin reklamını alarak veya bu şirketlerle üyelik üzerinden anlaşma yaparak kazanç sağlıyor.

DÜĞÜN.COM

Bu girişimlerden ilki 2007 yılında kurulan Dugun.com. Site, 30 farklı şehirde, 10 binden fazla düğün firmasının hizmetini, fiyatlarını, fotoğraf ve videolarım, düğünleri sırasında bu firmalarla çalışmış olan çiftlerin deneyimlerini inceleyebilecekleri bir platform olarak öne çıkıyor. Site, çiftlerin bütçelerine, beklentilerine, hayallerine göre en uygun mekan, gelinlikçi, fotoğrafçı gibi tüm çalışacakları firmaları seçmelerine yardımcı oluyor. Çiftlere gelinlik seçerken neye dikkat etmeleri gerektiği, bütçeyi aşmamak için alınması gereken önlemlerin neler olduğu, şehirlerinde fotoğraf çektirebilecekleri en iyi dış mekanların neresi olduğu gibi çeşitli başlıklar altında makaleler, resimler, videolar sunuyor.

“DİJİTAL DÜĞÜN ASİSTANI”

“Düğün.com olarak, evlenecek çiftlerin planlama süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Evlilik teklifini yaptıkları andan başlayarak, balayına çıktıkları ana kadar kendileri için en uygun firmaları seçmelerini, bütçelerini doğru yönetmelerini, daha önce evlenen çiftlerin yaşadıkları tecrübelerden faydalanmalarını, dünyadaki trendlerden haberdar olmalarını sağlıyoruz” diyen Düğün.com Kurucusu ve CEO’su Emek Kırbıyık, “Aslında her bir çiftimizin Dijital Düğün Asistam’yız diyebiliriz. Üstelik tüm bunları yaparken hiçbir ücret veya komisyon talep etmiyoruz” diyor.

Site, düğün sektöründe faaliyet gösteren firmalar için direkt hedef kitlelerine ulaşabilecekleri bir pazarlama kanalı oluyor ve firmaların tek yapmaları gereken Düğün.com’daki profillerini detaylı ve güncel tutmak, çiftlerden gelen teklif taleplerine hızlı bir şekilde cevap vermek.

Firmaların platforma üye olma sürecinde ise dikkat edilen bazı kriterler var, Düğün.com’un medya danışmanları firmaları yerlerinde ziyaret ederek seçim yapıyor. Düğün alanında faaliyet gösteren firmaların siteye üye olması aylık ve yıllık ücretlerle belirleniyor. Bu ücret ise her kategori ve şehir için değişiyor. “Her sene düğün planlamasını bizim üzerimizden yapan 200 bin çift oluyor. Bu da her sene evlenen her üç çiftten birinin Düğün.com’u kullanması demek” diyen Kırbıyık, sitede ayda 20 milyon sayfa gösterimi olduğunu belirtiyor. Sitenin aylık kullanıcı sayısı ise ortalamada 1 milyon civarında.

YATIRIM ALDI YURTDIŞINA AÇILDI

2013 yılı Temmuz ayında Aslanoba Capital’dan 2 milyon dolarlık ilk yatırımını alan site 2015 Ocak’ta gerçekleşen ikinci fazda ise yine Aslanoba Capi-tal’dan bu kez küresel büyüme hedefine ulaşmak için 1 milyon dolarlık yatırım aldı.

Kırbıyık, “Bu yatırımlar sonrasında yaptığımız işi Ortadoğu’ya ve Avrupa’ya taşıdık. Şu anda Ortadoğu’da Suudi Arabistan, Mısır ve BAE başta olmak üzere 11 ülkede, Avrupa’da ise Almanya başta olmak üzere üç ülkede faaliyet gösteriyoruz. An itibarıyla yaptığımız iş kolunda dünya üçüncüsüyüz. Amacımız Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin bir numaralı firması olmak. Türkiye pazarında öğrendiğimiz her şeyi farklı ülkelere de adapte ederek bölgenin en önemli internet yatırımlarından biri olma yolunda ilerliyoruz” diyor.

DÜĞÜNMEVSİMİ.COM

Düğünmevsimi.com piyasada 12 yıldır bu iş özelinde uzmanlaşan Serkan Ûzuruk kuruculuğunda üç aydır faaliyet gösteren bir şirket. Mobitech ajansına bağlı bir girişim olan site, kısa sürede büyük bir ziyaretçi kitlesini kendisine çekmeyi başarmış, iki ayda 70 bin ziyaretçi alan sitenin kuruluş amacını Özuruk şöyle açıklıyor:“12 yıldır bu işi yapıyoruz ve network’ümüzü bu yönde kullanmak istedik. Bu alanda faaliyet gösteren tüm firmaları tanıyoruz ve hepsine ulaşma şansımız var. Sitede evlilik hazırlığında olan kullanıcıları düğün firmalarını bir araya getirip kullanıcılara en uygun fiyat teklifini yapıyoruz.”

Düğün alanında faaliyet gösteren her türlü firmanın üyeliği üzerinden kazanç sağlayan site, aynı zamanda şirketlere reklam alanları sunarak onlara trafik yaratma imkanı sunuyor. 20’den fazla hizmet kategorisinin bulunduğu Düğünmevsimi.com’da düğünle ilgili her şey paketler halinde bulunuyor.

İKİ TÜR KAZANÇ MODELİ VAR

“Çiftlerin bu sürece hazırlanması bir yıl sürüyor, bu zaman diliminde onlara gelin arabasından kullanılacak çiçeklere kadar her türlü planlamada yardımcı oluyoruz, il ve ilçe bazında hizmet duyulan her şey listeleniyor. Firmalar için yıllık paket üyelik fiyatlarımız bin ile 5 bin arasında değişiyor” diyen Serkan Özuruk sitenin özellikle Ege Bölgesi’nde faaliyet gösterdiğini belirtiyor.

Sitede Teknosa, Oleg Cassini, Altınbaş gibi şirketlerin evlenecek çiftlere özel projeleri yer alırken bankalarla da işbirliği yapılarak evlenecek çiftelere özel düğün kredisinde destek sağlanıyor. 150 şirketin dahil olduğu düğün-mevsimi.com’un aylık 60 bin ziyaretçisi var. Sitede reklam alanı ve üyelik üzerinden işleyen iki türlü kazanç modeli var. Saha ekipleri üye olacak şirketleri yerinde ziyaret ediyor ve bu şirketler bir eleme sürecinden geçiyor. “En önemli şey fayda üretmek, piyasada herkes bu işi yapabileceğini sanıyor ama satış ve dijital pazarlama bilmeden bunu yapmak zor” diyen Özuruk, ilerleyen dönemde mobil platformlarda yer alacaklarını da belirtiyor.

DÜĞÜNY APALIM.COM

2013 yılında faaliyete başlayan Dü-ğünyapalım.com sadece İstanbul’da faaliyet gösteriyor. “Hiçbir çiftin, ‘nasıl bir düğün yapmalıyım’ sorusunun cevabını verebilmek adına kapı kapı gezecek zamanı yok. Tam da bu noktada biz, evlenecek çiftlere rehberlik etmek adına, ne, nerede, nasıl ve ne zaman sorularına hızlıca cevap verebilmek amacıyla bu siteyi kurduk” diyen Düğünyapalım.com Genel Müdürü Engin Lokmacıoğlu doğru ve güvenilir hizmet veren firmalarla çalışmayı tercih ettiklerini söylüyor.

Bireysel kullanıcıların düğün mekanından düğün fotoğrafçısına, gelinlik firmalarından catering şirketlerine kadar düğün ile alakalı her konuda hizmet taleplerini gören site, şu an için sadece İstanbul’daki firmalara hizmet veren bir web portalı. İstanbul için günlük ortalama 35 bin kullanıcıyı üye firmalarla buluşturduklarını aktaran Lokmacıoğlu, yakın bir zaman içerisinde İzmir, Bursa ve Ankara gibi lokasyonlarda da firmaların hizmetinde olacaklarını söylüyor.

YATIRIMA AÇIK

“Yatırım konusunda çok sayıda talep almaktayız fakat kendi öz sermayemiz zaten fazlasıyla kuvvetli. Bu nedenle şu an için herhangi bir ek yatırıma ihtiyaç duymuyoruz. Ancak yatırım fikrine de kapalı değiliz, güçlü bir teklife sıcak bakabiliriz” diyen Lokmacıoğlu, İstanbul’un Avrupa’nın en büyük düğün pazarı şehirlerinden biri olduğunu ve bu nedenle sektörün her yıl büyüdüğünü söylüyor.

DÜĞÜNCÜNÜZ.COM

Düğüncünüz.com 2004’den beri hizmet veren bir site. Shovvtime Ajans’a bağlı olan site, düğün alanında çalışan şirketlerin reklamlarına yer veriyor ve çiftlerin diğer girişimler gibi düğünle ilgili pek çok ihtiyacına cevap bulmasını sağlıyor. Bu sene Antalya ve Samsun’da da hizmet vermeye başlayan sitede yıllık 750 TL üyelikle şirketler reklamlarını yayınlayabiliyor. Beyaz eşyacı-lardan kuyumculara sektöre hizmet eden her şirket sitede reklam yayınlayabiliyor.

Ayda 200’e yakın çifte yardımcı olduklarını söyleyen Düğüncünüz.com Genel Müdürü Kadir Mıhçı, düğünde çıkacak oryantal dansçılarından kullanılacak çiçeğe kadar hemen her ayrıntıda müşterilere yardımcı olduklarını söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu