Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dolarda en iyimser senaryo geride kaldı

Geçmiş olumlu tabloda hile kur 3.50 altına yerleşemedi. Beklentinin ilk etapta 3.5930 ve 3.64 hedeflerine doğru yükselmesi. Daha sonra 3.78 yeniden gündeme gelebilir. Yerlilerin döviz alımı güçlü bir şekilde devam ediyor…

Janet Yellen’ın konuşmasından çıkan mesaj neydi?

Janet Yellen’i para politikasının sıkılaştırılması (bonkörce verilenlerin geri alınması) konusunda ilk defa bu kadar cesur gördüm. Fed Başkanı Salı günü yaptığı konuşmada, enflasyonun yüzde 2’lik resmi hedefe yaklaşıncaya kadar para politikasını beklemede tutmanın “tedbirsizlik” olacağını söyledi ve fiyatlamalarda en azından yakın vade için belirgin bir değişime neden oldu. Finansal piyasalar Fed’in Aralık’ta faiz artırımı yapabileceğine pek prim vermiyordu.


Konuşma sonrası Aralık’ta 0.25 puanlık faiz artırımına (bitişikteki grafikte görülüyor) yüzde 78 ihtimal biçiliyor. Hem Almanya seçimlerinde koalisyonun kaybetmesi (euro negatif) hem de Yellen’in cesareti (dolar pozitif) Euro/dolar paritesindeki köpüğü aldı ve dolar yönlü eğilim başladı. Parite, araf bölgesi olarak nitelediğim 1.1740-1.1770 aralığında işlem görüyor. Öncelikle 1.1660 (sonrasında 1.12 ama daha orta vadeli) seviyesine doğru bir fiyatlama başlayacağına yönelik beklentimi koruyorum.

Trump’ın vergi planı hakkında yorumunuzu alabilir miyiz?

ABD Başkanı Donald Trump’ın uzun zamandır beklenen vergi planı Cumhuriyetçilerin ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Sözcüsü Paul Ryan tarafından açıklandı. Hatırlatalım, planın önce Temsilciler Meclisi ardından da Senato’da onaylanması gerekiyor ki çok zor. Ama beklentisi bile yetti piyasalara… S&P500 endeksi bu sayede 2.500 seviyesi üzerinde tutunabiliyor. Plana göre, kurumlar vergisi oranı yüzde 35’ten yüzde 20’ye düşecek ki çok iddialı ve güçlü bir adım. Ayrıca şirketler yatırım harcamalarını en az beş yıl vergiden düşebilecek. Bu da hatırı sayılır bir kalem. Lâkin kendi partisinde bile destek görmeyen Trump’ın bu paketi mevcut haliyle geçirmesi imkansıza yakın. Ancak piyasa “geçecek” fiyatlaması yapmayı tercih etti.

Dolar/TL beklentinize paralel yeniden 3.50 üzerine yerleşti, bundan sonra ne olur?

Hareketin devam etmesi beklenmeli. Suriye’de Rakka operasyonu devam ediyor. Rakka’nın kime teslim edileceği Türkiye için hayati önem taşıyor. Kuzey Irak gerginliği cabası. Dış piyasalardaki iyimser havanın da bu şekilde devam etmeyeceği aşikar. TL açısından olabilecek en iyi senaryo gerçekleşmişti. Bu tabloda bile kur 3.50 altına yerleşemedi.Bitişikteki grafikte kurun kanalları görülüyor. Beklentim ilk etapta 3.5930 ve 3.64 hedeflerine doğru yükselmesi. Daha sonra ise 3.78 yeniden gündeme gelebilecektir. Yerlilerin döviz aliminin da güçlü bir şekilde devam ettiği gerçeği unutulmamalı.

Ons altın için beklentiniz?

Kuzey Kore-ABD geriliminin daha ciddi bir boyuta evrilmeyeceğini geçmişte olduğu gibi bugün de söylüyoruz. Uluslararası siyasi bir manevraydı, o kadar. Nitekim altın da yeniden 1.300 doların altına geriledi. Paritede düşüş eğilimi devam ederken, Fed bilanço küçültmeye başlamışken altında yükseliş beklemek çok iyimser olur. Görüşüm 1.300 doların üzerinde kalıcılaşamayacağı yönünde.

Brent petrol daha önce belirttiğiniz satış bölgesinde, yükseliş devam eder mi?

Evet, tam yerinde, 58 dolar direncinin etrafında işlem görüyor. Küresel borsa endekslerinin böylesine yükseldiği bir dönemde bile 58-60 dolar bandını geçemeyen Brent petrolün borsa endekslerine satış gelmesiyle çözülmesi kuvvetle muhtemel. Petrolün önümüzdeki aylarda yeniden 40 dolar bölgesine doğru gerileyeceği yönünde güçlü bir öngörüm var.

ERKÎN ŞAHINÖZBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu