Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Doğru stratejiyle alınabilecek 30 hisse

Onur ALTIN / ALB Forex Araştırma Uzmanı
Halkbank benzerlerine karşı ucuz


Halkbankası: Sektördeki diğer bankalara göre ucuz olması nedeni İle ön plana çıkıyor. KOBİ kredilerinin de dahil olduğu toplam ticari kredilerini 2015 yılsonuna göre yüzde 5.4 artışla 105 milyar 102 milyon TL’ye çıkarırken bireysel kredilerini 2015 sonuna göre yüzde 4.7 artırdı. Halkbank sermayesini en verimli kullanan bankalar arasında yer alıyor. Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bu yıl hem toplam aktiflerde, hem de kredilerde yüzde 16’lık bir büyüme beklediklerini ifade etti. Halkbankası, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM] ile ortak gerçekleştirdiği KOBİ’lere yönelik düşük maliyetli kredi imkanı ile kredi büyümesini de artırmayı ,, planlıyor. Öte yandan bankanın fiyat/kazanç oranının 4.0 ile sektör ortalaması olan 6.1’in altında kalması, hisseyi cazip hale getiren bir başka unsur. Ayrıca bankacılık sektöründe piyasa değeri/defter değeri ortalamasının 0.8 olmasına karşılık Halkbank’ın piyasa değeri/defter değerinin 0.6 olması, benzerlerine karşı ucuz olduğunu ve alım fırsatı sunduğunu gösteriyor. Halkbank hisseleri için orta ve uzun vadede yüzde 10 yükselme potansiyeli ile 10.25 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Koç Holding: 2015 yılı ilk çeyreğindeki 666 milyon TL olan faaliyet karı, 2016’nın eş döneminde 1 milyar 103 milyon TL’ye yükselerek yüzde 66 yükseliş gösterdi. 2016 yılı ilk çeyreğinde 722 milyon TL net dönem karı gerçekleştiren Koç Holding, geçen senenin aynı dönemine göre net dönem karını yüzde 2 artırmış oldu. Bünyesinde yer alan Tüpraş’ın satış tonajı, güçlü iç talep sayesinde yurtiçinde yüzde 29, toplamda ise yüzde 22 büyüdü. Satış miktarındaki bu artışa rağmen düşük petrol fiyatları nedeniyle Tüpraş’ın ilk çeyrek satış hasılatı 2015 yılının eş dönemine göre yüzde 11 azalarak 6.2 milyar TL seviyesine geriledi. 2016 yılının ilk çeyreğinde, Türkiye’de otomotiv satışları 2015 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 6 daralarak 173 bin adet oldu. Ford Otosan ve Tofaş, sektörün üzerinde bir performans sergileyerek toplam ihracatlarını senelik bazda sırasıyla yüzde 20 ve 35 seviyesinde artırdı. Otomotiv sektöründe iç pazarda daralma yaşanmasına rağmen ihracattaki güçlü yükseliş iç pazarın olumsuz etkisini telafi etti. Ford Otosan, kurdaki artışla yükselen ithalat maliyetleri ve yurtiçi satış adetlerindeki azalmaya rağmen güçlü kârlılık gösterdi. Dayanıklı tüketim malları sektöründe bulunan Arçelik ise 2016 yılı ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 23 artırarak 4.1 milyar TL seviyesine taşıdı. 2016 yılı ilk çeyreğinde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Yapı Kredi’nin net kârı, 2015 yılı ilk çeyreğine kıyasla yüzde 41’lik artışla 704 milyon TL olurken karlılık anlamında holdinge önemli katkı sağladı. Bundan sonraki süreçte iç talepte artış beklentisi, faiz koridorunun sıkılaşmasına paralel borçlanma maliyetlerindeki düşüşün yaratacağı pozitif etki ve mevsimselliğin etkisiyle otomotiv ve beyaz eşya sektöründe canlanma bekleniyor. Buna bağlı olarak Koç Holding hisseleri için orta ve uzun vadede yüzde 8.75 yükselme potansiyeli ile 44.00TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Coca-Cola İçecek: Rusya ile ticari ilişkilerin tekrar normalleşmeye başladığı dönemde ön plana çıkabilecek olan bir başka hisse de Coca-Cola İçecek. Şirketin Rusya pazarında oldukça önemli bir yere sahip olmasının karlılığını ve satışlarını pozitif etkilemesini bekliyoruz. Şirket açısından bir diğer önemli durum ise alkolsüz gıda sektörünün, mevsimsel olarak tüketime paralel olarak satışlarının en yüksek seyredeceği aylarda bulunmamız. Şirketin 2016 ilk çeyreğinde tüketici güveninin düşük kalmasına rağmen başarılı tüketici kampanyaları ve küçük paketlerin toplam paketler içindeki payının artışı, ünite kasa başına net gelir büyümesini destekledi. Öte yandan şirketin ilk çeyrek finansallarını incelediğimizde konsolide satış hacminin, 2015’in eş dönemine göre yüzdel.5 artış kaydettiğini görüyoruz. Yurtiçinde artan satış haminin iyimserliği Orta Asya ve Irak’ta devam eden jeopolitik risklerin etkisiyle sınırlanmış gözüküyor. Coca-Cola 2015 yılı ilk çeyreğinde 91 milyon TL zarar ederken 2016’nın eş döneminde 29 milyon TL kar elde etti. Şirketin faaliyet karı ise 2015 yılı ilk çeyreğinde 75 milyon TL iken 2016’nın eş döneminde 44 milyon TL’ye gerileyerek yüzde 40.5 azaldı. Coca-Cola İçecek hisseleri için orta ve uzun vadede yüzde 8.10 yükselme potansiyeli ile 15.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Gizmen NALBANTLI / Işık FX Başanalisti
“Garanti Bankası iyi performans gösterir”

Garanti Bankası: Tier 1 oranının (Tier 1 oranı ülkemiz mevzuatındaki bazı değişikliklerin dışında ana sermayeyi ifade etmekte) rakiplerine göre yüksek olması, bankanın sermaye yapısının güçlü olduğunu gösteriyor. Karşılık politikaları ile rakiplerine göre risk profilinin daha düşük olduğunu düşündüğümüz Garanti Bankası, yüksek tahsilat kabiliyeti ile de dikkat çekiyor. TCMB’nin faiz indirimleri, ücret ve komisyon geliri konusunda iyi performans gösteren bankanın gelirlerinin artmasını sağlayacak. Kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte kredi büyümesinin tekrar artmasını banka açısından olumlu görüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde kar açıklayan Garanti Bankası’nın ikinci çeyrekte de iyi performans göstermesini bekliyoruz. 2016 yılında yüzde 10-15 arası bir kar büyümesi beklediğimiz Garanti Bankası hisseleri için yüzde 5 yükseliş potansiyeli ile 8.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Türk Traktör: Yılın ilk dört ayında yıllık traktör satışları yüzde 13 artış gösteren şirket, gerileyen borçlanma maliyetlerinden olumlu etkileniyor. Yurtdışı satışlara baktığımızda aynı dönemde yüzde 31 artış görüyoruz. Yıla iyi başlayan firmanın 2016 yılının geri kalanında da büyümesini devam ettirmesini bekliyoruz. Sakarya fabrikasında verimliliğin artması, yurtiçi fiyat artışları ile birlikte şirketin

2016 yılında net kar rakamında yüzde 25 artış tahmin ediyoruz. Pazarda lider konumda olan firmanın, traktör pazarındaki büyümeden en çok yararlanacak şirket olacağını düşünüyoruz. Türk Traktör hisseleri için yüzde 10 yükseliş potansiyeli ile 94.45 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Çimsa: Eskişehir fabrikasına 55 milyon dolarlık yatırım yapan firma, burada beyaz çimento üretimine başlayacak. 2017 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanan yatırım sonrasında toplam beyaz çimento kapasitesi 1.56 milyon tona yükselecek. Ayrıca şirket yurtiçine yaptığı beyaz çimento dağıtımını buradan gerçekleştirecek. Eskişehir fabrikasında üretilen gri çimento üretiminin ise Afyon fabrikasına alınması bekleniyor. Çimsa, yapılan bu planlama ile hem yurtiçi nakliye giderlerini düşürecek hem de Mersin’de ki kendine ait olan liman aracılığıyla ihracat pazarına kolay ulaşımı devam ettirecek. Afyon ve Eskişehir fabrikalarına yatırım yapan Çimsa, Akdeniz bölgesinde devreye girecek yeni kapasite artışı ile pazardaki yerini kuvvetlendirmeye çalışacak. Yapılan yatırımlarla birlikte karlılığının artmasını beklediğimiz Çimsa hisseleri için yüzde 6 yükseliş potansiyeli ile 16.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Jihad SHANNAK / Noor Capital Market Menkul Değerler Genel Müdürü
Fırsatlar doğru risk yönetimi ile kazanca çevrilir

Piyasalar açısından fazla belirsizliğin ve iyi ile kötünün bir arada fiyatlandığı bir süreç yaşıyoruz. Bu kapsamda özellikle Brexit’in gerçekleşmiş olması ve FED politikalarındaki belirsizlikler zaman zaman piyasalardaki endişelerin artmasına neden oluyor. Öte yandan dışarıdan pozitif yansımaların arttığı ve içeride özellikle Rusya ve diğer dış politikalarımızdaki sorunların aşılmasına yönelik beklentilerin artması, bizim de endeks bazında gözümüzü yukarılara çevirmemize neden oldu. Uluslararası piyasalarda yaşanan iyimserliğin ve içerideki olumlu gelişmelerin etkisiyle Borsa İstanbul’daki pozitif hava daha da devam edebilir. Yükseliş ilk etapta 84 bine, o seviyenin de aşılması durumunda 87 binlere kadar devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise kritik seviye 79 bin 900 puan seviyesi. 79 bin 900 aşağı yönde geçilirse stop-loss’lar çalışabilir ve satışlar hızlanabilir ki bu durumda endeks için destekler 77 bin 500 ve 74 bin olacaktır.Ancak yaşanan iyimserliğin bir miktar abartıldığı görüşündeyim. Piyasaların Brexit öncesinden de iyi seviyelere gelmiş olması ilginç. Japonya’nın attığı adımlar, Brexit belirsizliği ile FED’in 2016 yılında faiz artırma ihtimalinin iyice azalması, özellikle gelişmekte olan ülkeler lehine bir durum yaratsa da İtalyan bankacılık sisteminde baş gösteren sorunların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii ki İngiltere’nin yeni başbakanı sonrası Brexit süreci ve her iki konunun da yayılma riski çok kritik. Diğer bir riskli nokta ise Çin tarafı olarak görülmeli. Yani aşırı iyimserlikten her zaman itina ile kaçınılmalı ve daha temkinli iyimserlik ile gelişmelerine odaklanılmak İyi fırsatlar var; bu fırsatları kazanca çevirmek ise doğru risk yönetimi ile sağlanabilir. Bu da her yatırımcının gerek risk anlayışına gerekse yatırımın vadesine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak portföylerin yüzde 56-60’ının dolar ve altında, yüzdel5’inin hisse senedinde, kalan kısmın da nakit olarak değerlendirilmesi doğru olabilir. Nakit kısım fırsat kollanmak için ayrılmalı. Yani özellikle yükseliş süreçlerinde temkinli iyimserlik sürdürülmeli ve hisse portföylerinin artırımı daha çok dip kademelerde tercih edilmeli.

Şeniz YARCAN / Yatırım Finansman Genel Müdürü
Yukarıda 88 bin, aşağıda 77 binler görülebilir

Türk varlıklarındaki olumlu havanın, eylül ayı ABD tarım dışı istihdam rakamlarının açıklanacağı tarihe kadar devam etmesini bekliyorum. ABD’de yerel FED başkanlarından gelen açıklamalar bu sene içerisinde en fazla bir faiz artışı olabileceğine işaret ederken, mali ve parasal genişleme paketleri gündemde. Ilımlı politikalar bizim endeksleri de taşımaya devam edebilir. BIST-100 endeksi mevcut durumda 9.4 fiyat/kazanç ile işlem görüyor. FED faiz artırımlarının vejeopolitik risklere ilişkin endişelerin fiyatlanmaya başladığı 2015 sonlarından bu yana endeks tarihi ortalama F/K’sının altında işlem görüyor. Bazı endişelerin yumuşamaya başladığı bu dönemde endeks tekrar tarihi ortalama F/K’sında işlem görmeye başlarsa, yukarıda 88 binleri görebilir. Tersi durumda ise tarihi dip F/K’sında işlem görürse aşağıda 77 binler olası. Öte yandan AB bankalarına yönelik yapılan stres testlerinin sonuçlan 29 Temmuz’da açıklanacak.

Bu testlerin ve AB toplantısının öncesinde İtalyan bankaları likidite ve sermaye yetersizliklerini düzeltmek istiyorlar. İtalyan bankaları ile ilgili bir adım beklentisi, sektör hisselerini yukarı taşıdığı gibi euro’nun değer kaybetmesini de engelliyor. Ancak bu beklentinin gerçekleşmemesi ve stres testi sonuçlarının İtalyan bankalarının ötesinde sıkıntılara işaret etmesi, piyasadaki bahar havasını sona erdirebilir. Yurtdışında parasal genişleme paketlerinin gündemde kalması Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalar için risk iştahını canlı tutmaya devam edecek. Bu nedenle mevcut pozisyonlar korunabilir. Bu dönemde yatırımcılara yüzde 40 hisse senedi, 30 DİBS, 20 özel sektör tahvili, 10 eurobond dağılımı öneriyoruz. Global likiditeye ilişkin olumlu beklentilerin korunması halinde bu durumdan pozitif yönde etkilenecek sektörlerin başında banka, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve tüketime dayalı sektörler geliyor. Bu sektörlerde cazip fiyatlarda bulunan ve büyüme hikayesinin ön plana çıktığı şirketlerin seçilmesini tavsiye ediyoruz. Bu kapsamda Garanti Bankası, Akbank, Emlak Konut GYO, Sabancı Holding, Tofaş ve Teknosa’nın önümüzdeki dönemde değerlendirilmesi gereken hisseler olduğunu düşünüyoruz.

Enver ERKAN / Kapital FX Araştırma Uzmanı
İş Bankası alım fırsatı yaratabilir

İş Bankası: İş Bankası’nın fiyat kazanç ve piyasa değeri/defter değeri açısından İşlem gördüğü seviyelerden yatırımcısına sunduğu Iskonto cazip. TCMB’nin sadeleştirme politikası çerçevesinde gecelik borç verme faizinde yaptığı indirimler, ortalama fonlama maliyetlerinin yılın genelinde aşağı çekilmiş olması ve ilgili dönemde döviz kurlarında görülen geçen yıla göre stabil seyir, bankaların 2016 finansallarında dengelenme olmasını sağladı. 2016 yılında da toplam aktifler, mevduat ve öz kaynaklar kalemlerinde m büyümesini devam ettiren bankanın kar marjları iyi durumda. Takipteki alacaklar oranı sektörün altında olan bankanın aktif kalitesi de yüksek. Öz sermaye karlılığı rasyosu sektör üzerinde olan İş Bankası, piyasa değeri/defter değeri oranı ile de iskonto sağlıyor. Son dönemde küresel risk iştahındaki artışla beraber endeksteki pozitif hareketlerde İş Bankası hisselerinde de alım fırsatı olabilir. BIST’te pozitif trende bankacılık endeksi öncülük edeceğinden emsallerine göre cazip iskonto oranı sunan iş Bankası hisselerinin portföylerde yer alması faydalı olabilir. İş Bankası hisselerinin negatif piyasa eğiliminde de düşüşlerde alım fırsatı yaratabileceğini düşünüyoruz. İş Bankası hisseleri için yüzde 22 yükseliş potansiyeli ile 6.10 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Turkcell: 2016 yılı ilk çeyreğinde bugüne kadarki en yüksek ilk çeyrek gelir ve FAVÖK performansını gösterdi. Şirket, 2015’den kalan Ukrayna ve Belarus operasyonları kaynaklı kur farkı giderinin elimine olmasıyla beraber kara geçti. Turkcell Türkiye gelirleri ve FAVÖK’ü çift hanelerde büyüme gösteren şirketin en önemli gündemi ise 4.5G hizmetlerinin 1 Nisan’da gerçekleşen lansmanı oldu. Kısa sürede 81 ilde yüzde 70 nüfus kapsamasıyla güçlü bir 4.5G şebekesi oluşturan Turkcell, faturalı, fiber ve TV müşterilerini de artırmaya devam etti. 4.5G abone sayısı 5 milyona ulaştı. Yılsonuna dair yüzde 8-10 büyüme ve yüzde 31-33 FAVÖK marjı hedeflerini koruyor. Geçen yıl zayıf mali performans gösteren telekomünikasyon şirketlerinin, 2016’da 4.5G’ye geçişin sektöre getirdiği canlılık çerçevesinde daha iyi bir yıl geçireceğini düşünüyoruz. Turkcell hisseleri için yüzde 21 yükseliş potansiyeli ile 13.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

THY: Toplam yolcu sayısı 2016 yılı Nisan ve Mayıs aylarında geçen yıla göre artış gösterse de, yaz aylarındaki trafik verileri gerek terör saldırılarının etkisi, gerekse de yabancı turist sayısında geçen yıla göre yaşanan düşüşle olumsuz etkilenecek. Şirket, FX kayıplarının etkisiyle ilk çeyrekte kötü bilanço açıklamıştı. Söz konusu \ durum, hisse fiyatlamasmı olumsuz yönde /etkilemiş olsa da artık bu negatifliğin ‘yeterince fiyatlandığını düşünüyoruz. Rusya ile olan ilişkilerin normale dönme sürecinde olması da bu negatifliği biraz sınırlayacak. Şirket finansallarındaki negatifliğin 2016’nm sonuna doğru kademeli olarak azalacağını öngörüyoruz. THY reklam ve sponsorluklarla beraber daha fazla kişiye ulaşmaya devam etmekte. Bu yıl SuperBowl ile ABD televizyon izleyicisine ulaşan THY, Euro 2016’da da Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin ilk havacılık sponsoru olmayı başardı. Öz sermaye karlılığı sektör ortalamasının üzerinde olan şirket, değerleme oranları olan fiyat/kazanç ve piyasa değeri/ defter değeri oranları itibarıyla da global emsallerine göre iskontolu. THY hisselerinde yüzde 19 yükseliş potansiyeli ile 7.10 TL hedef fiyat öngörüyoruz.Önceki sayfa 1 2 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu