İş Fikirleri

Doğa Spor Malzemeleri Mağazası Açmak

İş Kurmak İçin Outdoor Mağazası Açabilirsiniz

OUTDOOR yani doğa sporu ve aktiviteleri Türkiye’nin en genç ve dinamik pazarlarından. Bu alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketler adeta mağaza açma yarışına girmiş durumdalar. Rekabetin merkez üssü ise İstanbul’un Karaköy semti. Kuyumcu mağazaları gibi yan yana sıralanmış outdoor mağazalarını buradan başka hiçbir yerde göremezsiniz. Aylık ciroları 200-250 bin TL arasında değişen bu mağazaların başarısının sırrı ne? Büyük spor mağazaları ya da görkemli AVM’lere rağmen, kiraların oldukça yüksek olduğu bu semtte büyümevi nasıl başarıyorlar? Girişimcilik başarılarının ardında neler var?

doga sporlari urun magazasi

HER ÇEŞİT ÜRÜN VAR

İstanbul’daki bütün AVM’leri gezin. Bildiğiniz tüm spor mağazalarını dolaşın. Hiçbir yerde doğa sporu ve aktiviteleri için gereksinim duyduğunuz her şeyi bir arada bulamazsınız. Oysa Karaköy’deki outdoor mağazalarından herhangi birisine girdiğinizde, ilgilendiğiniz alanla ilgili her şeyi buradan temin edebilirsiniz. Bu mağazalarda dağcılık malzemelerinden ayakkabı ve botlara, kamp malzemelerinden teleskoplara kadar yüzlerce çeşit ürünü bir arada bulmanız mümkün. Ürün çeşidi 4 bine yaklaşan mağazalar bile var. Zaten buradaki mağazaların en büyük kozuda bu. Meraklıları için neredeyse sınırsız ve her bütçeye uygun ürün seçeneği…


Her mağaza sadık bir müşteri kitlesi oluşturmayı başarmış. Bunda tecrübeli mağaza çalışanlarının etkisi çok fazla. Zira mağaza çalışanları adeta bir danışman gibi hizmet veriyor. İlgilendiğiniz bir ürünle ilgili bilgilerini sizinle paylaşmaktan asla kaçınmıyorlar. Hatta ürünler hakkmdaki bilgilerini de hemen konuşturuyorlar. Üstelik bu konuda çok profesyoneller. Ayrıca pazarlık geleneği hala geçerli. Müşteri profilleri arasında önemli bir yer tutan üniversiteli öğrencilerin indirim talepleri genellikle geri çevrilmiyor.

TOPHANE’YE DOĞRU BÜYÜYORLAR

Karaköy Meydam’ndan Tophane’ye doğru, Necati Bey ve Kemeraltı Caddeleri’nde yaklaşık 20 tane outdoor ürünleri satan mağaza var. Yenileri de açılmaya devam ediyor. Karaköy’ün ilk outdoor perakendecisi sayılan Ansal Outdoor, ilk mağazasını 15 yıl önce açmış. Daha sonra Batı Mümessillik gibi birkaç büyük ithalatçının burada faaliyet göstermeye başlamasıyla Karaköy adeta outdoor ürünlerinin merkezi haline gelmiş.

İlk ticari faaliyetlerine Karaköy’de adım atan bu tür şirketler hızla büyüdüler. Artık birçoğunun Anadolu’da onlarca bayisi var. Aralarında franchising sistemiyle büyüyen başarılı girişimciler de var. Bazıları, düşük miktarlarda olsa da outdoor ürünleri üretip yurtdışına ihraç ediyor. Şimdiye kadar büyük çoğunluğu arka sokaklardaki metruk binalarda gözden ırak bir şekilde toptan satış yapan firmalar birbiri ardına konsept mağazalar açıyor. Karaköy Meydanından başlayan bu şık ve meraklıları için göz alıcı vitrinleriyle büyük beğeni toplayan mağazaların sayısı her geçen gün artıyor. Atlas Outdoor, Kutup Ayısı, Everest, Meydan ve Slalom Sport bunlardan ilk akla gelenler. Dünyaca ünlü Alman Jack Wolfskin’in de bu bölgede mağaza açma planları yapıyor. Alman şirketin yetkilileri şu sıralar uygun bir mağaza yeri bulmak için bölgeyi incelemeye almışlar. Diğer yandan, Columbia ve North Face’in de Karaköy’de mağaza açma planları olduğunu öğrendik.

ÜRETİM YOK DENECEK KADAR AZ

Türkiye’nin outdoor pazarının neredeyse tamamı ithalatçı ve bu ürünleri pazarlayan perakende mağazalarından oluşuyor. Üretim yok denecek kadar az. Tekstil sektöründe dünya çapında söz sahibi olan Türkiye’nin outdoor kıyafetleri üretiminde ise adı anılmıyor. Zira bu ürünlerin üretimi için ileri teknoloji gerekiyor. Örneğin, çok hızlı kuruma ve nefes alma özelliklerine sahip kumaşlar ileri düzeyde Ar-Ge çalışmalarıyla geliştiriliyor. Ayrıca su ve rüzgar geçirmiyorlar. İşte bu ve benzeri özelliklerinden dolayı bu tür kıyafetler üretim maliyetleri yüksek. Outdoor ürünleri Almanya, ABD, İtalya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti gibi uzun yıllardan beri bu tarz ürünlerin üretiminde uzmanlaşmış ülkeler tarafından dünya pazarlarına sunuluyor.Yakın zaman kadar Türkiye’de doğa sporları ve alternatif aktivitelere sınırlı sayıda insan katılıyordu. Artık öğrencisinden işadamına, ev hanımından beyaz yakalısına hemen her kesimden insan outdoor etkinliklerine ilgi gösteriyor. Günübirlik geziler, kamp organizasyonları gibi etkinler düzenleyen şirketlerin sayısı da bu nedenle arttı. Aynı zamanda uçak bilet fiyatlarının düşmesi seyahat edenlerin sayısını artırdı. Bu ve benzeri etkenler pazarı hızla büyütüyor. Birçok ülkede outdoor pazarı doyuma ulaşırken, Türkiye’de müthiş bir potansiyelden söz ediliyor. Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında, doğa sporları ve malzemeleri alanında en hızlı büyüyen pazarların başında geliyor.

Outdoor pazarında faaliyet gösteren mağazaların sadık bir müşteri kitlesi var. Çünkü bilinçli müşteriler bu alanda uzmanlaşmış mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle pazarın büyümesinde köklü kuruluşlar öncü rol oynuyor. Çünkü onların artık sabit bir müşteri kitlesi var. Bu nedenle pazara yeni girecek oyuncular karşısında çok önemli bir avantaja sahipler.

Spor malzemeleri mağazası açmak için bayilik ve franchise veren markalar

Kutup Ayısı Doğa ve Spor Malzemeleri Mağazası Açmak

Adrenalin Markası İle Outdoor Mağazası Açmak

Franchising Sistemiyle Adventure Republic Mağazası Açmak

Intersport, Franchising Sistemiyle Mağaza Açacak

Ersan ÇıplakBir Yorum

  1. ben artvin ili yusufeli ilçesinde ikamet etmekteyim outdor mağazası açmak için hangi şartlar aranıyor ve şehir merkezi nüfusu 7000 gözlemler sonucu outdoor ürünlerine ilgi büyük tel:05388574644 irtibat numaramdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu