Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dış ticaretten büyümeye kötü haber var

Şubat ayında ihracat 13,2 milyar dolar, ithalat 18,3 milyar dolar oldu. İhracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarken, ithalatta yüzde 5,9’luk düşüş yaşandı. Dış ticaret açığı da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,2 azalarak 7 milyar dolardan 5,1 milyar dolara indi.


Bu verilere ödemeler dengesi açısından bakıldığında olumlu bir tablo ortaya çıkıyor. Cari açıkta ocak ayında başlayan düşüş şubat ayında da devam etmiş gibi görünüyor.

dis ticaret

Ancak söz konusu verilere ekonomideki büyüme açısından baktığımızda olumsuz bir tablo ile karşılaşıyoruz. Görünümü netleştirmek için büyümeyle çok alakası olmayan altın dış ticaretini düştüğümüzde tablo daha da bozuluyor. Ocak ayında yüzde 11,l’i bulan altın hariç ihracattaki yıllık artış şubatta yüzde 4,5’e indi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) öncü gösterge niteliğindeki verilerinden, altın hariç ihracattaki artışın mart ayından da düşük ve yüzde 5 civannda kaldığı sonucuna varıyoruz. Bu durumda ilk çeyrekteki yıllık artış yüzde 7 civarında çıkacak. Bu ise iç talebin zayıflamaya başlamasından sonra umutların bağlandığı ihracatın büyümeye çok fazla destek veremeyeceği anlamına geliyor.

Altın hariç ithalatın gerilemeye başlaması da büyüme açısından olumsuz sinyal veriyor. Çünkü bu ithalat büyük ölçüde üretimde kullanılan hammadde ve aramallarından oluşuyor. Bu nedenle altın hariç ithalattaki düşüş üretimde yavaşlamaya işaret ediyor.Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu