Pazarlama Reklam

Dijitale yatırım yüzde 24 arttı

ahmet puraIAB Çin’in de kurulmasıyla birlikte dünyada 43 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi, IAB Türkiye, geçen yıl dijital reklama yapılan yatırımları bir raporla açıkladı. Buna göre dijital reklam yatırımları 2013’te yüzde 24’lük büyümeyle 1 milyar 170 milyon TL oldu.

Peki bu bütçe arama motorlarına mı, mobil reklamlara mı gitti?


Raporda bu sorunun da cevabı var. Buna göre, gösterim/tıklanma bazlı reklam, video, sponsorluk ve gelir paylaşımlı reklam yatırımlarından oluşan ‘Display Reklam Yatırımları’ 446,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Ücretli sıralama, arama motoru görüntülü reklam ağından oluşan Arama Motoru Reklam Yatırımları’ 587,3 milyon TL oldu. Mobil gösterim ve mobil opt-in SMS/MMS’den oluşan ‘Mobil Reklam Yatırımları’ 44,8 milyon TL olurken, ilan sayfaları reklam yatırımları 79,3 milyon TL, e-posta ve oyun içi reklam yatırımları da 11,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

20l4’te de dijitale ayrılan bütçenin benzer oranlarda artacağını söyleyen IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, bu yıl sektörün mobil, içerik pazarlaması, insan kaynağı ihtiyacı ve dijital kanalların entegrasyonu üzerine yoğunlaşacağının da altını çiziyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu