Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Dalgalı piyasada öne çıkan 9 hisse

Piyasalar dolar ve faizdeki gelişmelere bağlı olarak dalgalı seyrediyor. Analistler bu dönemde karını yıldan yıla artıran, iç ve dış konjonktürdeki gelişmelere uyum sağlayacak, döviz geliri olan, borçluluk sorunu olmayan şirket hisselerini öneriyor…


SON günlerde gündemi en çok meşgul eden konuların başında şüphesiz faiz indirimi ve dolardaki hızlı yükseliş geliyor. Bir süredir hızlı ve agresif hareket eden faiz ve dolar, Borsa İstanbul (BIST-100) üzerinde de etkili oluyor. Faizlerdeki düşüş, borsada banka hisselerini olumsuz etkilerken sınai endeksinin ise bankalara göre daha sağlam durduğu görülüyor. Analistlere göre, dolar kuru ve faizlerdeki hareketler, hatta beklentiler, BIST-100 üzerinde etkili olmaya devam edecek.

Önümüzdeki dönemde de kurdaki yükselişin ihracat yapan firmalara olumlu yansıması, döviz borcu olan şirketlerin ise bu durumdan negatif etkilenmesi bekleniyor, ihracatta özellikle dolar getirisi elde eden şirketlere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan analistler, gıda ve perakende hisselerinin de defansif olmalarından dolayı dalgalı piyasalarda tercih edilebileceğini savunuyor. Öte yandan hem mevsimsellik etkisi, hem de ihracatçı olmaları nedeniyle gübre hisselerinin izlenebileceği de hatırlatılıyor.

Analistlerin piyasaların dalgalı dönemleri için önerdikleri bir başka sektör ise cam. Bu sektörün döviz pozisyonunun artıda olması nedeniyle defansif hisse kategorisine alınabileceğini söyleyen analistler, petroldeki düşüşün ise Tüpraş’ın gelirlerinde azalmaya yol açarken havacılık ve ulaştırma sektöründeki maliyetleri düşürdüğüne dikkat çekiyor. Analistler, bu sebeple havacılık ve ulaştırma sektörlerinin de izlenmesinden yana.

one cikan hisseler

“YÜKSELİŞ TRENDİ DEVAM EDİYOR”

Piyasaların çok volatil (oynak) olduğu dönemlerde hisse bazında değerlendirmeler yapılmasını öneren analistlere göre, döviz borcu olmayan, hatta net döviz varlığı ve döviz geliri olan, ihracat yapan sanayi şirketleri portföylere alınabilir.

Volatilitenin yüksek olduğu piyasalarda ana trendlerin de takip edilmesi gerektiğini ifade eden Işık FX Araştırma Uzmanı Nalbantlı “Örneğin endekse bakacak olursak, yükseliş trendi devam ediyor. Ancak Merkez Bankası açıklamalarında sert hareketler görüyoruz. Piyasada panik satışları her zaman olacaktır. Bu nedenle yatırımcılar trendin ne zaman kırıldığına bakmalı. Endekste 72 bin seviyelerinden başlayan trendin destek seviyesi 83 bin 500 olduğundan bu seviyeye doğru geri çekilmeler yaşanabilir” diyor.

“RİSKTEN KORUNMA DÖNEMİ”

Yatırımcıların dalgalı dönemlerde hisse portföyünde seçici davranarak kendilerine has hikayesi olan hisselere yönelmesi gerektiğini belirten ALB Menkul Değerler Analisti Enver Erkan ise, “Bu dönemler riskten kaçınma dönemleridir. Dolayısıyla yatırımcılar yüksek getiri hedeflememeli, defansif hisselere yönelmeli. Karını yıldan yıla artıran, iç ve dış konjonktürde oluşan hikayeye uyum sağlayacak, döviz geliri olan, borçluluk sorunu olmayan şirket hisseleri değerlendirilmeli” diyor.

“DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞE DİKKAT”

Gelirleri, giderleri ve borcu döviz cinsinden olan şirketlerin, döviz piyasasında olan gelişmelerden daha çok etkilendiğini söyleyen Meksa Yatırım Menkul Değerler Analisti Barkın Yalçın da dövizin yükseldiği bir ortamda, giderleri döviz cinsinden olan şirketlerin maliyetlerinin artacağına dikkat çekiyor. Yüksek oranda döviz borcu olan şirketlerin dövizin yükselişinden finansal zarar yazacağını düşünen Yalçın, yatırımcılara bunlara dikkat etmelerini öneriyor.

ABD ekonomisinin toparlanması ve FED’in faiz artırım sürecine girecek olmasını, doları kuvvetlendiren bir faktör olarak gören Yalçın, “Öte yandan faizlerin önümüzdeki dönemde indirilme ihtimali, TL’nin değer kaybına yol açıyor. Yatırımcılar bu ortamda dövizdeki yükselişten daha az etkilenebilecek şirketleri seçebilirler” yorumunu yapıyor.

Migros: 2014 yılının dördüncü çeyreğinde satış alanının ve birim başına yaratılan gelirlerin artması ile şirketin satış gelirlerinde yüzde 14 oranında artış bekliyoruz. FAVÖK marjı beklentisi ise yüzde 6 seviyesinde. Ayrıca şirketin geçen yılın dördüncü çeyreğinde TL’nin euro karşısında değer kazanması ile 35 milyon TL net kar elde edeceğini tahmin ediyoruz. Migros hisseleri için 25 TL hedef fiyatla yüzde 7 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Türk Hava Yollan: Petrol fiyatlarındaki (ı düşüş, THY’yi yakıt maliyetinin toplam maliyetlerine oranının yüksek olması nedeniyle diğer rakibine göre daha olumlu etkiliyor. Şirketin 2014 dördüncü çeyreğinde yolcu sayısında yüzde 10 artışla beraber gelirlerini yüzde 25 oranında artırmasını bekliyoruz. Öte yandan yılın dördüncü çeyreğinde kur farkı karı yazacak olması şirketin net karını artıracak. THY hisseleri için 10 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Ereğli Demir Çelik: 2014 dördüncü çeyreğinde kuvvetli talep ve düşük hammadde fiyatları ile operasyonel olarak iyi bir performans göstereceğini düşünüyoruz. Şirketin 2014 yılsonunda FAVÖK marjının yüzde 23 seviyesinde gerçekleştiğini ve 400 milyon TL net kar elde ettiğini tahmin ediyoruz.Son üç ayda endeksin yüzde 11 altında performans gösteren Ereğli Demir Çelik hisseleri için 4.60 TL hedef fiyatla yüzde 7 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Sasa Polyester: Polyester bazlı elyaf, iplik ve kimyasal maddeler üreten Sasa Polyester, 2014 dokuz aylık dönemde satışlarını miktar bazında hafif düşürmesine rağmen gelir bazında artırdı. 2013 ilk üç çeyreğinde 828 milyon 991 bin TL satış geliri elde eden şirket, 2014’ün eş döneminde gelirini 927 milyon 586 bin TL’ye yükseltti.Karşılaştırmalı dönemde esas faaliyet geliri kur farkından dolayı ihracattaki artışın sağladığı avantaj ve yurtiçi satışların da katkısı ile 31 milyon 782 bin TL’den 72 milyon 716 bin TL’ye ulaştı. 7 milyon 661 bin TL olan net karı ise 2014’ün eş döneminde 61 milyon 314 bin TL oldu. Şirket, Ortadoğu, Rusya ve Ukrayna krizlerinin küresel büyümeyi azaltması endişelerine ve düşen hammadde ve petrol fiyatlarının yarattığı rekabete rağmen satış gelirlerini ve karını artırdı. Sasa Polyester’in 179 milyon 260 bin TL net borcu var. Sasa Polyester hisseleri için 2.42 TL hedef fiyatla yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Coca-Cola içecek: Türkiye dışında özellikle Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerinde satışlarını hızla yükseltiyor. 2014 dokuz aylık dönemde satışlarını hacim bazında yurtiçinde yüzde 1, yurtdışında 14, toplamda ise yüzde 7 artırdı. 2014 yılının 9 aylık döneminde şirketin satış geliri kur etkisiyle birlikte yüzde 17 artışla 4 milyar 902 milyon TL’ye yükseldi. Öte yandan geçen yılın ilk yarısında satın alınan bağlı ortaklık değerlemesinden elde edilen 241 milyon 632 bin TL’lik gelirin olmaması nedeniyle net karı yüzde 30 azalışla 389 milyon 749 bin TL oldu.

Ancak geçen yıl elde edilen bir defaya mahsus gelirin bu yıl olmaması sebebiyle net karda gerileme görülse de şirket satış ve kar rakamları açısından olumlu bir yıl geçirdi. Firmadaki olumlu performansın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle yurtdışı satış performansının uzun vadede şirkete olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Coca-Cola içecek hisseleri için 56.00 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Türk Traktör: 2014 lurklraktor dokuz ayında satış gelirlerini 2013’ün eş dönemine göre yüzde 26 artırdı. Şirket satışlarının maliyetlerinde ve faaliyet giderlerindeki yüzde 25-30 civarında artışlar nedeniyle net dönem karı yüzde 5 gerileyerek 196 milyon 83 bin TL oldu. Yurtiçi satışlarında ise karşılaştırmalı dönemde yüzde 16 artış görüldü.

Yurtdışı satışları da ilgili dönemler arasında 1.5 kat artış kaydetti. Döviz kuru piyasasındaki hareketliliğe karşı şirket, döviz pozisyonunu operasyonel ve finansal anlamda dengede tutmaya özen gösteriyor. Firma için 2014 sonu itibarıyla 265 milyon TL net kar ve yüksek temettü verimi beklentimizi koruyoruz.

Türk Traktör hisseleri için 93.99 TL hedef fiyatla orta vadede yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Hektaş: Şirketin esas faaliyet alanı tarım ilacı üretimidir. Hektaş’ın portföyünde 250’den fazla zirai ilaç ile 30’dan fazla veteriner ilacı bulunuyor. Şirket 2014 dokuz aylık dönemde yeni ürün geliştirme çalışmaları kapsamında 17 ilacın ruhsatını aldı. Ayrıca 2014’te pazara dört adet yeni ilaç sundu. Bu ilaçların cirosu toplam 3 milyon TL. Şirketin net satışlarındaki büyüme yüzde 22.55, net karındaki büyüme ise yüzde 40.05. Öte yandan Hektaş’ın brüt kar marjı yüzde 36.85 ile sektör ortalaması olan 23.41’in oldukça üzerinde. 2015’te şirketin iyi performansının devam etmesini bekliyoruz. Hektaş hisseleri için 3.15 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Bizim Toptan: Şirketin yeni açıkladığı franchise modelinin : büyümeye katkıda bulunmasını bekliyoruz. 2014 yılı Temmuz ayında Şok’un işlettiği 196 mağazanın franchise hakları 30 milyon TL karşılığında satın alınmıştı. Şirket 10.39 piyasa değeri /FAVÖK rasyosu ile işlem görüyor. Bu rakam sektör ortalaması olan 18.96’ya göre iskontolu olduğunu gösteriyor. Brüt kar marjında görülen yükseliş, operasyonal kaldıracın düşüklüğü sebebiyle net kara yansımıyor.

Operasyonel kaldıraç yükselirse, satış ve üretimin her bir birim artışında gelir oransal olarak daha da artacak. 2015’te şirketin brüt kar marjındaki artışın ciroya yansımasını bekliyoruz. Bizim Toptan hisseleri için 22 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

TürkTelekom: Mobil abone sayısının artması ve bağlantı ücretlerinin düşmesi ile şirketteki büyümenin arttığı görülüyor. Şirket mobil segmentteki ciro artışı ve düşen kur farkı giderleri ile ön plana çıkıyor. Özellikle Avea tarafından gelen güçlü büyüme ve abone kazanımları önümüzdeki dönemde de büyümenin devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

Öte yandan şirketin ADSL tarafında yılın ikinci çeyreğinde 18 bin olan abone kazancı üçüncü çeyrekte 87 bin oldu, ikincil halka arz beklentisi şirket hisseleri üzerinde baskı yaratsa da güçlü karlılık oranları ve bilançosuyla Türk Telekom’un 2015’te de iyi performans göstermesini bekliyoruz.

Türk Telekom hisseleri için 8.20 TL hedef fiyatla yüzde 12 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu