Kariyer ve İş İlanları

Çalışanların sevdiği şirketler

İş hayatı çalışanlar için bir sürü zorlukla dolu. Bazı şirketler bu zorlukları kolaylaştıran özellikleri nedeniyle çalışanları tarafından seviliyor. İşte, çalışanların en çok sevdiği 50 şirket…


HİÇBİR işveren mükemmel değildir. Ama bazıları var ki, bu tanıma oldukça yakın. Bu da şirketlerini çalışanlar açısından bir cennet haline getiriyor.

Çalışanlarına iyi maaş ödüyorlar, fazla mesai ya da ikramiye veriyorlar, partiler organize ediyorlar, etkili projesi olanları ödüllendiriyorlar, tatillere gönderiyorlar.

Çalışanların sevdiği şirketler

İş imkanları, şirketler, ücretler ve iş görüşmeleri hakkında bilgiler veren, 2013’te iş dünyasına katkılarından dolayı ödül verilen Glassdoor.com (Camkapı) internet sitesi, çalışanların sevdiği bu şirketleri belirledi. Bunların çoğu Amerikan şirketleri ama Türkiye dahil bütün dünyada şubeleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu şirketlerin daha çok iletişim ve hizmet sektörlerinde olması dikkat çekici. işte, ilk 20:

1) Airbnb

190’dan fazla ülkeden 34 bin kent ya da kasabada, yerel ev sahiplerinden konaklama yerleri kiralamak isteyenler için kurulmuş bir internet sitesi. İlk kez 2008’de San Francisco’da faaliyete geçti. Yaklaşık 1.5 milyon kiralanabilecek konut listesine sahip site, otellere ciddi rakip olacak nitelikte. Kurucuları, sekiz yıl önce ABD başkan adayları Obama ve McCain’in seçim kampanyalarında paketi 40 dolara 800 adet kahvaltı satarak şirketlerini finanse etmişler.

2) Bain&Company

Küresel yönetim danışmanlığı şirketi. Merkezi Boston’da. 34 ülkede 53 ofisi ve 5 bin 700 çalışanı var. Bili Bain tarafından 1973’te kurulmuş. Şirketin yedi ortağı bulunuyor. Ortaklardan biri ABD başkan adaylığı kampanyası da yürütmüş olan, Massachusetts Valisi Mitt Romney. 2014 itibariyle yıllık geliri 2 milyar 100 milyon dolar olmuştu.

3) Guidewire

Bilgisayar yazılımları ve donanımları endüstrisinde faaliyet gösteriyor. 2001’de

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Foster City’de kuruldu. Yazılımları, menkul değerlerin sigortalanması ve kaybolan ya da çalman değerlerinin telafi edilmesi üzerine. Son beş yıldır, en sevilen 50 şirket içinde yer almayı başarıyor.

4) HubSpot

İnternet pazarlaması alanında faaliyet gösteren, Massachusetts/Cambridge merkezli bir şirket Brian Halligan ve Dharmesh Shah tarafından 2006’da kuruldu. 785 çalışanı ile 120 milyon dolara yakın gelir elde eden şirket, müşterilerine Twitter, video, web seminerleri ve düzenli olarak yayınladığı raporlarla ulaşıyor.

5) Facebook

Kişilerarası iletişim oluşturulmasına ve bilgi alışverişi yapılmasına yönelik olarak çalışan sosyal paylaşım sitesi. Öncelikle Har-vard Oniversitesi’nde öğrencilerin birbirini tanıması için Mark Zuckerberg tarafından 2004’te kurulmuştu. Gördüğü ilgi nedeniyle tüm dünyayı kapsadı. Şimdi 5 milyar kullanıcıyı hedefliyor.

6) Linkedln

İş dünyasında bir iletişim ağı kurulmasını ve profesyonel bilgi alışverişi yapılma-sim amaçlayan tarafından kurulan site, aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 24 dilde hizmet veriyor. 200 kadar ülkeden 400 milyon kullanıcıya ulaşan site, Kaliforniya/Mountain View’de faaliyet gösteriyor. 15 şirket ve patenti bünyesine katmış durumda.

7) Boston Consulting Group

Çok uluslu yönetim danışmanlığı şirketi. 46 ülkede 82 ofisi bulunuyor. Hem özel hem kamudan müşterilere tavsiyelerde bulunan şirket, kar amacı gütmeyen şirketlere danışmanlık hizmeti veriyor. 1963’te Rich Leser tarafından kuruldu. Dünya çapında 6 bin 200 danışman istihdam ediyor. Şirketten ayrılan yedi kişi, Bain&Company’yi kurmuştu.

8) Google

Oldukça tanıdık bir şirket. 1998’de Stan-ford Üniversitesi’nde iki doktora öğrencisi Brin ve Lawrence Page tarafından ‘Kötü Olma’ sloganıyla kuruldu. İnternet araması ve bilgi dağıtımı alanlarında faaliyet gösteren Amerikan şirketi. Halen Kaliforniya/Menlo Park’ta faaliyet gösteriyor. 53 bin 600 çalışanı ile 2014’te 66 milyar dolar gelir elde etti.

9) Nestle Purina PetCare

Ev hayvanlarıyla ilgili mama üretimi yapan, sağlık, bakım ve diğer ihtiyaçlar için de hizmetler sunan, İsviçreli yiyecek/içecek üreticisi Nestle’nin yan kuruluşu. ABD’de Mis-souri eyaletinin St. Louis kentinde faaliyet gösteren şirket, 2013’te 11 milyar 200 milyon dolar gelir sağlamıştı. 2001 yılında kuruldu. Bünyesine kattığı Ralston Purina, 1894’ten beri at yemleri üreten bir şirketti.

10) Zillow

Online olarak faaliyet gösteren gayrimenkul veri tabanı şirketi. 2006’da Rich Barton ve Lloyd Frink tarafından kuruldu. Merkezi Seattle’da. Önce reklam satarak gelir elde eden bir medya şirketiydi. Daha sonra bir emlak şirketini bünyesine katarak bu hizmeti, internet üzerinden vermeye başladı. İrili ufaklı on kadar emlak şirketini de satın alan Zillovv, zamanla alanında söz sahibi bir şirket haline geldi.

11) Eastman Chemical

Fotoğrafçılıkla uğraşanlar, bu şirketi iyi bilirler. 1920’de Tennessee/Kingsport’ta kurulan şirket, fotoğraf malzemeleriyle tanınan Eastman Kodak şirketinin bünyesinde faaliyet gösteriyordu. 1994’te ana şirketten ayrıldı ve birkaç şirket satın alarak büyüdü. Kimyasallar ve plastik üzerine uzmanlaşan şirket, 2014’te 9 milyar 500 milyon dolar gelir elde etmişti. Şirketin 15 bin çalışanı bulunuyor.

12) World Wide Technology

Bilişim teknolojileri şirketi. 1990’da Da-vid Stevvard ve Jim Kavanaugh tarafından kuruldu. Bilişim alanında her tür proje, planlama, malzeme temini World Wide Technology, Inc. ve çözümleri sunuyor. İki bin 400 kişinin çalıştığı şirket, 2014 itibariyle 7 miyar dolar gelir elde etti.

13) In-N-Out Burger

Fast-food restoranlar zinciri. Adını duymamış olabilirsiniz. Ama ABD’de 1948 yılından beri 300’den fazla lokasyonda hizmet veriyor. Ka-liforniya/Irvine’da merkezi bulunan şirket, halka da açılmadı, franchise da vermedi. Çalışanlarına asgari ücretten fazlasını ödemekle tanınıyor. Bir fark yaratmak için 20×20 sandviçlerini icat etmişti. Sandviç arasına 20 dilim kaşar ve 20 dilim köfte konuyordu. Fakat zamanla bu mönüyü 4×4’e düşürdüler.

14) MindBody

Sağlık hizmetleri veren bir internet sitesi. 2000 yılında kuruldu. Global olarak sağlık, refah, estetik alanında faaliyet gösteren profesyonelleri, hizmet verdikleri milyonlarca müşteriye bağlıyor. 130 ülkeden 50 bin kadar abone, sitenin verdiği tavsiyelere anında ulaşıyor. Sitede, sağlık sektöründe çalışacak elemanlara ve doktorlara yön gösteren, rehberlik eden profesyonelce tavsiyeler de yer alıyor.

15) Power Home Remodeling Group

Evlere enerji tasarruf ettiren modeller uygulayan şirket. 1992’den beri 125 binden fazla evin, dış kaplama, çatı düzenleme ve yeniden modellemesini yaptı, enerji kaybını önleyen donanımları uyguladı. Son on yıldır, en hızlı büyüyen 50 şirket içinde gösterildi. Pennsylvania/Chester’da merkezi bulunan şirket, pencere, garaj kapısı, çatı arası yalıtımı gibi işlerde de aranan bir şirket olma özelliğini koruyor.

Diğer 35 şirket

16. Expedia
17. H-E-B
18. Riot Games
19. Adobe
20. Memorial Sloan Kettering
21. Delta Air Lines
22. The Church of Jesus Christ of Latter Day Saints
23. Protiviti
24. ÇuikTrip
25. Apple
26. Twitter
27. Vivint Solar
28. Paycom
29. Wegmans Food Markets
30. Slalom Consulting
31. Akamai
32. Salesforce
33. F5 Networks
34. Genentech
35. Workday
36. Turner Constructio
37. Red Hat
38. Gensler
39. Chevron
40. Costco Wholesale
41. GE Aviation
42. Southvvest Airlines
43. Stryker
44. Gartner
45. REI
46. Red Bull
47. NIKE
48. Total Çuality Logîstics
49. Concur
50. Solar CityBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu