Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Büyüme yumuşarken TL çırpınıyor

buyume tlBu yıl için büyümenin yüzde 3 civarında kalmayacağını, gelecek yıl içinse 3.5-4 arasında olacağını tahmin ediyorum. 2015’te enflasyon beklentim ise yüzde 7.5’in üzerinde olacağı yönünde…

GEÇEN yıl FED’in üçüncü tur parasal genişlemesini azaltmaya başlamasıyla birlikte Türk Lirası vola-tilitesinde sert bir yükselişe şahit olduk ve Türkiye sosyopolitik bir çalkantı sürecinden geçti. Bu faktörler Amerikan Doları’nı, TL karşısında yüzde 20’den fazla değerlendirdi ve TL diğer kurların oluşturduğu sepete göre değerinin yaklaşık yüzde 18’ini yitirmiş oldu. Bu duruma rağmen, ülke ekonomisi gayet iyi gitti ve hane halkı harcamaları başta olmak üzere kamu tüketiminin yardımı ile yüzde 4 büyüdü. O zamandan beri ihracat, yılm ilk yedi ayında 2013 rakamlarına kıyasla kabaca yüzde 6 tırmanarak bir geri dönüş sergiledi. Bu sırada ithalat yabancı mal ve hizmetlerin pahalılaşması ile benzer :bir tutarda düşüş gösterdi.


Artık dış ticaretten elde edilen kolay kazançların sona ermesini bekliyorum.

Türkiye, 2014’e, sürpriz sayılacak derecede güçlü ilk çeyrek büyüme rakamı ile hızlı bir başlangıç yaptı. Ancak büyüme muhtemelen ikinci çeyrekle birlikte çoktan yavaşladı ve yeniden tırmanışa geçmeden önce yılın ikinci yarısında ve 2015 başlarında düşük kalmaya devam edecek. Finansal şartlar kolaylaştırıldı ve bunun iç talebe yardımcı olması beklenebilir ki bu bağlamdaki PMI imalat verisindeki son yükseliş iyiydi. Ancak yine de büyüme geride bırakılan yıla oranla düşük olacak. Ek olarak dış ticarette normalleşme rüzgarları ve hükümet harcamalarının katkısında yaşanacak zayıflama büyümeyi düşük tutacak. İşletme yatırımlarının da yükselen jeopolitik belirsizliğin gölgesinde zorlanması bekleniyor.

2015’TE YÜZDE 3.5-4 BÜYÜRÜZ

Bu faktörlere dayanarak ve FED’in muhtemelen Ekim’deki FOMC toplantısında üçüncü parasal genişlemeyi sonlandırıp, politikasında nor-^ malleşmeye gideceğini hatırlayarak sürece baktığımızda, Türk Lira-sı’nm majör kurlar karşısında daha fazla zayıflaması gibi bir risk mevcut ve 2.25 yeniden test edilebilir.

Türk ekonomisi için ihtiyatlı duruşumuza rağmen, 2014’ün ikinci yarısında gelecek yıl için güçlü büyümeyi destekleyen faktörler olduğunu düşünüyoruz. Türk ekonomisi son zamanlarda yaşanan krizler karşısında kendisini çabuk toparlamasının yanında, zayıf TL de ithalatın artması için gerekli rekabet gücünü sağlayacak ve zaten artan turizmi daha da güçlendirecek. Gelecek yıl için enflasyon inatçı bir şekilde yüksek olacak gibi görünüyor. Ancak, buna karşılık Merkez Bankası aşırı şahin olmaması yönünde baskı altında kalabilir.Kısacası, Türkiye büyümenin 2015’te artmasından önce yılm geri kalanında gerileyebileceği hızlı bir yolculuğa çıkmış gibi görünüyor. Bu yıl için büyümenin yüzde 3 civarında kalmasını, gelecek yıl için enflasyonun yüzde 7.5’in üzerinde olacağını, büyümenin ise yüzde 3.5-4 arasında olmasını bekliyorum.

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu