Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Borsa yatırım fonları ve alım satımları

GEÇEN hafta borsa yatırım fonları (ETF) hakkında bilgi vermeye çalıştık ve konunun çok geniş kapsamlı olduğuna dikkat çektik. Borsa yatırım fonlarını bu kadar çekici yapan faktörlerden biri de yatırımların sadece fiyatların yükselmesi yönünde değil, düşmesi yönünde de yapılmasına olanak vermesi.

borsa yatırım fonları

Çünkü bazı ETF’ler dayanak varlık olan endeks veya emtianın yükselişini takip ederken bazı ETF’ler de tam tersine dayanak varlığın düşüşünü takip eder. Dolayısıyla dayanak varlıktaki fiyat düşü-şünde ‘ters ETF’ tabir edilen borsa yatı- •’mr- ESSt***. ğf!^ rım fonunun fiyatı yükselir. Bu da fiyatların düşeceğini tahmin eden bir yatırımcının düşüşten para kazanmasına olanak verir. Güncel bir örnek vermek gerekirse, FED’in faiz artırımına doğru hisse endekslerinin baskı altında kalması nedeniyle bir miktar kar realizas-yonu gerçekleştirmek isteyen, sonuç olarak hisse endekslerinde satış beklentisine giren bir yatırımcı SP500 veya Dow Jones endekslerinin ters ETF’lerin-de alış pozisyonu açarak, endekslerin düşmesinden kar etmeyi deneyebilir. Benzer şekilde yüksek faiz ortamının altın fiyatları üzerindeki negatif etkisinden faydalanmak isteyen bir yatırımcı da ters yönlü altın ETF’inde alım yaparak dayanak varlık fiyatındaki düşüşten faydalanmayı düşünebilir.


ETF’lerin bir diğer kullanımı da portföylerin geçici türbülanslarda korunma altına alınması (hedge yapılması) şeklindedir. Örneğin portföyünde hisselerde alım yönünde orta-uzun vadeli pozisyon taşıyan bir yatırımcı, dönemsel veya kısa süreli türbülans beklentisine girdiğinde ana pozisyonlarını bozmadan, ters ve kaldıraçlı ETF’lerde pozisyon alabilir. Böylece geçici dalgalanmalarda ana pozisyonda oluşabilecek zararı ‘hedge’ pozisyonu ile öteleyebilir. Bunu yapmak için ters ETF kullanabileceği gibi iki veya üç kaldıraçlı ‘ters’ ETF’leri de tercih edebilir. Kaldıraçlı ETF’ler, dayanak varlık fiyatıyla aynı yönde ancak ETF’in çeşidine göre dayanak varlık fiyatının iki veya üç katı büyüklüğünde hareket etme eğilimindedirler. Bu enstrüman korunma işlemleri için elverişli olabilir.

FARK SÖZLEŞMELERİ

ETF dünyasıyla ilgili akılda olması gereken hususlardan birisi de fark sözleşmeleri (CFD) vasıtası ile kaldıraç yaratarak çift yönlü işlem yapılabileceğidir. Fark sözleşmeleri yatırım yapmak istenilen borsa yatırım fonu hissesinde farklı oranlarda kaldıraç sağlayabilir. Ayrıca fark sözleşmelerinin doğası gereği açığa satış imkanı da olacaktır. Böylece standart kaldı-raçlı ETF’lerle sağlanan iki veya üç katlı kaldıracı yeterli bulmayan yatırımcılar, fark sözleşmelerini kullanarak daha fazla kaldıraç elde edebilir ve tercih ettiklerinde satış tarafından da pozisyon alabilir.Bu kadar geniş bir ürün yelpazesinde nasıl işlem yapılacağına göz atmak gerekirse; neye ait bir ETF almak/satmak istediğinize karar verdikten sonra Saxo Trader işlem platformunda enstrüman arama kısmına aynı internette anahtar kelime ile araştırma yapar örneğin bir endeks, dayanak varlık veya gösterge yazıldığında, platform on binlerce enstrüman arâ^ smdan ilgili anahtar kelime ile ilgili olan her türlü varlığı ekranmıza liste halinde getirir. Gelen üstede ETF dışı, vadeli kontratlar, opsiyonlar, CFD’ler de olacağı için arama kriterinize göre daraltılmış listeden ihtiyacınız olan ETF’i seçmelisiniz. Ardından bu varlıkta emir göndermek için açılan emir penceresinde kaç adet, alım/satım, işlem fiyatı ve emir geçerlilik süresi gibi detayları girdikten sonra ‘emri gönder’ tuşuna basmanız yeterli. Böylece platform ilgili bor-saya emrinizi gönderir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu