Kariyer ve İş İlanları

Best Trafo İş Başvurusu

Anadolu 500’ün geçen yıl kârını en çok artıran şirketi Balıkesir’den çıktı. Türbin üretimi üzerine hizmet veren Best, 2013 yılında vergi öncesi kârım önceki yıla göre yüzde 4 bin artırdı. Şirket, 893 bin TL’den 36,9 milyon TL’ye yükselen kârındaki bu hızh çıkışı, yatırımlarını tamamlaması ve yurtdışı pazarlarda etkinliğini artırması sayesinde yakaladı.


Her yıl düzenlediğimiz Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında 2013 yılında kârım en çok artıran şirketler kategorisinde birinciliği Balıke-sirli Best AŞ elde etti. Best, 2012’de 893 bin TL olan vergi öncesi kârım geçen yıl 36,9 milyon TL’ye yükselterek kâr artışı şampiyonu oldu. Best’in kânnda-ki artış yüzde 4 bini buldu.

Bu kategoride ikinci sırada 2012’de 41 bin TL olan kârını 2013’te 598 bin TL’ye çıkaran Emaş Plastik yer aldı. Tellioğlu Yem de 2012’de 590 bin TL olan kârını 2013’te 6,9 milyon TL’ye çıkararak üçüncü oldu.

best

Balıkesirli Yırcalı Grup’a ait olan Türkiye’nin önde gelen trafo üreticilerinden Best, yeni pazarlarda aktif olmak için geliştirdiği bir dizi projeyle 2013’te performansını artırdı. 2013’te şirketin cirosu da önemli ölçüde yükseldi. 2012 yılında 275 milyon TL ciro ile Anadolu 500’de 129’uncu basamakta yer alan Best, 2013 yılında cirosunu 460 milyon TL’ye taşıyarak 78’inci sıraya çıktı. Bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 164 oranında artıran şirket bu rakamı da 131 milyon dolara yükseltmeyi başardı. Yüzde 4 binlik kâr artışı da işte bu yüksek performans sayesinde geldi. Öte yandan şirket istihdamda da yüzde 30 gibi önemli bir artış yakaladı ve çalışan sayısı bini geçti.

PERFORMANSI NASIL ARTTI?

Tüm bu göstergeler içinde en dikkat çeken yükseliş kârda oldu. Sanayide düşük kârlılıktan şikayet edilirken şirketin yakaladığı başannın belli nedenleri olduğunu söyleyen Yırcalı Grup Başkanı Rona Yırcali, mevcut AR-GE yatınmlannın yanı sıra kapasiteyi artıran yatınmlann da tamamlanmasıyla şirketin performansının ikiye katlandığını kaydediyor. Enerji sektöründe mühendislik çalışmalarının önemli olduğu bir alanda olduklarını ve trafo üretiminde teknik altyapı ve ekipmanlara yönelik yatıranlara hiç ara vermediklerini ileten Yırcalı, bu yatırım borçlannın azalmasının da kâr artışında etkili olduğunu söylüyor.En önemli adımın şirketin gelirlerinin neredeyse yüzde 70’inin elde edildiği yurtdışı pazarlardaki büyüme olduğunu da sözlerine ekleyen Rona Yırcalı, bu dönemde sadece trafo üretimi değil kurdukları müteahhitlik şirketinin de yurtdışı pazarlarda etkinliği artırdığını iletiyor.

Best Trafo İş BaşvurusuBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu