Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

BES fonlar, portföy yönetim şirketlerine emanet

BES fonlarEmeklilik yatırım fonlarının yönetimi, portföy yönetim şirketleri tarafından yapılıyor. Portföy yöneticileri, fon portföyünü; fon içtüzüğü, emeklilik sözleşmesi, izahname, portföy yönetim sözleşmesi ve ilgili mevzuat hükümlerine göre yönetmekle yükümlüler. Fonların söz konusu esaslara uygun olarak yönetildiğinin kontrolü emeklilik şirketleri tarafından yapılıyor. Emeklilik yatırım fonlarının yönetiminde, emeklilik şirketlerinin seçebilecekleri portföy yönetim şirketi adetli konusunda hali hazırda bir sınırlama yok. Emeklilik şirketleri tarafından fonun içtüzüğü ve izahnamesinde bulunan karşılaştırma ölçütü getirisini esas alarak fon performans değerlendirmesi yapılıyor.

ÇOK ŞİRKETLE ÇALIŞILABİLİR

Yapılan değerlendirme sonucunda şirketler en kaliteli hizmet alabilecekleri portföy yönetim şirketini seçiyor. Şirketlerin, uzun vadeli bakış açısıyla, hizmet aldıkları portföy yönetim şirketini değiştirme imkanı da bulunuyor. Mevcut durumda, bir çok emeklilik şirketi, birden çok portföy yönetim şirketi ile işbirliği yapıyor. Bu husus, bireysel emeklilik sektörü için zenginlik yaratıyor.


13 Mart 2013 tarihli Emeklilik Yatırım Fonlarının Kuruluş ve Faaliyetlerine ilişkin Esaslar Hakkında Yönetmelik kapsamında; fonların yatırım performansına bağlı olarak portföy yönetim şirketinin seçimi konusunda ek bir hüküm getirildi. Uygulama esaslarının tamamlayıcı mevzuat ile belirlenmesi beklenen bu hüküm paralelinde, önümüzdeki dönemde yatırım performansına bağlı olarak portföy yönetim şirketi değişiminin zorunlu hale getirilmesi amaçlanıyor.

FON SEÇENEĞİ

Sektörün portföy büyüklüğünde en büyük şirketi Anadolu Hayat Emeklilik, farklı yatınm tercih ve alışkanlıklarına sahip katılımcı profillerine uygun çok sayıda fon seçeneğini katılımcılara sunuyor.Böylece katılımcılar kendi risk profillerine en uygun fonlarla sisteme girebiliyor.

“Müşterilerimize sunmakta olduğumuz emeklilik planlarında değişik yatırım taleplerine uygun 24 emeklilik yatırım fonu var. Muhafazakâr, dengeli ve agresif olarak sınıflandırdığımız risk kategorileri dâhilinde katılımcılara farklı fonlar ve dağılım seçenekleri sunuyoruz” diyen Anadolu Hayat Emeklilik yetkilileri, katılımcıların, fon dağılım seçeneklerini kendilerinin de belirleyebildiğini sözlerine ekliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik’in fonlarının yönetimi İş Portföy Yönetimi ve HSBC Portföy Yönetimi tarafından yapılıyor. Şirket, kumcusu olduğu fonların karşılaştımıa ölçütü getirisini esas alarak, portföy yönetim şirketlerinin performans takibini düzenli olarak yapıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu