Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bayram sonrası alınabilecek 6 hisse

Kurban Bayramı tatili nedeniyle Borsa İstanbul bu hafta çarşamba günü açılacak. Piyasada bayram sonrası hareketliliğinin olacağını düşünen analistler, yatırımcılara orta, uzun vadeli pozisyon almalarını öneriyor. Analistler bu dönem içinse “al”ıma uygun 6 hisse belirledi…

hisse4 EKİM Cumartesi günü başlayan Kurban Bayramı’nın dört gün olması nedeniyle yurtiçi piyasalar, 8 Ekim Çarşamba gününe kadar kapalı olacak. Geçen hafta cuma yarım gün işlem yapılan Borsa İstanbul’da (BIST) bayram nedeniyle pazartesi ve salı günleri işlem yapılmayacak.

Bu arada geçen hafta sonu piyasaların kapalı olduğu saatlerde, başka bir deyişle arife günü birçok veri açıklanmış olacak. Söz konusu verilerin en önemlilerini, yurtiçi enflasyon, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye ekonomisi üzerine yapacağı yorumlar ve not görünümünün durağandan negatife indirilip indirilmeyeceği ile ABD Tarım Dışı İstihdam rakamı olarak sıralamak mümkün.


Ancak bu verilerin borsa üzerindeki etkilerini piyasalar kapalı olacağı için bayram sonrasında görebileceğiz. Analistler cuma günü özellikle ABD Tarım Dışı İstihdam rakamının açıklanması sırasında yurtiçi piyasaların tatil olması nedeniyle bu önemli verinin fiyatlamasının da bayram sonrasına kalacağını hatırlatıyor. Öte yandan Borsa İstanbul’un kapalı olacağı pazartesi ve salı günlerinde küresel ölçekte sert hareketler yaratacak önemli veri akışı bulunmadığı belirtiliyor.

Yurtiçinde ise Kurban Bayramı’nm bitmesiyle birlikte BIST-100 endeksinde tatil sonrası hareketlilik görüleceği düşünülüyor. Dolar/TL kurunda 2.25 seviyelerinin üzerinde yükselişin devam etmesi ve 2.30 direncinin yukarı yönde geçilmesi durumunda TCMB’nin müdahale amaçlı sözlü yönlendirme yapacağı; ardından döviz satım ihalesi miktarında artış veya doğrudan satış gibi yöntemleri kullanabileceği düşünülüyor.

“FİYATLAMALAR BAYRAM SONRASINA KALIR”

Cuma günü geç saatlerde ABD Tarım Dışı İstihdam rakamının açıklanması sırasında Türkiye’de piyasaların tatil olması nedeniyle veri fiyatlamasınm bayram sonrasına kalacağını belirten Integral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Süllü, bayram sonrasına yönelik beklentilerini ise şöyle özetliyor:

“Bayram sonrasında beyaz eşya ve gıda sektörü ön plana çıkabilir. Ayrıca savunma sanayi de önemli. Tezkere kararı ve sınırlarımızda hareketliliğin yoğun olması nedeniyle savunma sanayi hisseleri de hareketli olabilir. Rusya’ya başlayacak olan süt ihracatıyla birlikte gıda sektöründe de hareketlilikler görülebilir. Öte yandan teşvik amaçlı beyaz eşya sektöründe enerji dostu ürünlerde KDV indiriminin söz konusu olması da beyaz eşya sektörüne olumlu yansıyabilir.”

“VADE GÖZÖNÜNDE BULUNDURULMALI”

BIST-100 endeksinin 76 bin 600 direncini aşağı yönde kırması sonucu 74 bin seviyelerinde tutunma çabaları olduğunu söyleyen Destek Menkul Değerler Analisti Eren Can Ümüt ise, bu noktada sektör analizinden ziyade hisse bazlı hareketlerin takip edilmesini öneriyor.

Ümüt, bayram sonrasında döviz yükümlülüğü, döviz varlığına eşit veya daha az, her yıl öz sermaye karlılığını artıran ve temettü verimliliğinde süreklilik sağlamış, bilançosu sağlam şirket hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor. Bu noktada eylül ayı bilançolarının (2014 yılı üçüncü çeyrek) takip edilmesini ve karlılık oranının yüksek beklendiği hisselere yatırımın düşünülmesini tavsiye eden Eren Can Ümüt “Fakat yapıla*-cak yatırımlarda vadeyi göz önünde bulundurmak gerekiri/ Endeksin 72 bin-70 birf bandına doğru sarkması durumunda yatırımlar orta ve uzun vadeli olarak değerlendirilmeli” diyor.

Sabancı Holding: BIST-100 endeksinde yaşanan sert dalgalanmalara rağmen şirket hisselerindeki yabancı takasının bir aylık süreçte değişiklik göstermemesi 9.20 TL desteğine tutunmasına neden oldu.Kasasında 310 milyon TL net dövizi bulunan Sabancı Holding kur yükselişlerinden olumsuz ya da önemli derecede etkilenmedi. Hisse bazlı hareketleri 10.55-9.20 TL arasında yatay seyir gösteriyor. Sabancı Holding hisselerinin kısa vadeli düşüş trendini kırarak yükselişe geçtiği görülüyor.

Öncesinde endeks üstünde elde ettiği getiri nedeniyle primli gözüken hisseyi tekrar portföyümüze ekliyoruz. Hissede görülen kısa bazlı teknik hareket değerlendirilebilir. Sabancı Holding hisseleri için 10.10 TL hedef fiyatla yüzde 5.5 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Kardemir: Yılın ilk çeyreğine göre karını yaklaşık iki kat artıran Kardemir’de üçüncü çeyrekte 235 milyon TL kar bekleniyor. Konsolide bilançoda faaliyet karını dokuz kat artıran Kardemir’in FAVÖK marjı da yüzde 8.35’den 27.36’ya yükseldi. Öte yandan şirket hisseleri emsallerine göre en düşük piyasa değeri/defter değeri [yüzde 8.27] ile ve 8.27 fiyat/kazanç çarpanıyla iskontolu işlem görüyor.

Demir cevheri fiyatlarındaki düşüş, hammadde maliyetlerini geriye çekiyor. 2015 yılsonu ham çelik kapasitesini ikiye katlayacak olması nedeniyle şirketin karlılık potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz. Hissede önerimiz “al” yönünde. Kardemir hisseleri için 12 aylık 2.50 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Migros: Geçen yarı yıla kıyasla satışlarını yüzde 13 oranında artıran Migros’un aynı zamanda kira öncesi FAVÖK geliri de yüzde 15.6 oranında arttı. Yılın ilk altı aylık döneminde 82 yeni mağaza açan şirketin 2014 yılı için toplam yeni mağaza hedefi “en az 150 mağaza” olarak revize edildi.

Şirket, Migros, Migros-Jet ve Macro Çenter gibi çok formatlı gıda perakendeciği sektöründe büyüyen mağaza ağı, yıllık bazda artış gösteren satış gelirleri ve perakende sektörü açısından önemli olan stok devir süresinin düşmesi açısından dikkat çekiyor. Migros hisseleri için 12 aylık dönemde 23.50 TL hedef fiyatla yüzde 27.3 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Ülker Bisküvi: Geçen yılın ilk yarısında 1 milyar 326 milyon TL olan ciro rakamı bu yılın ilk yarısında 1 milyar 451 milyon TL oldu. Geçen yıla göre ciroda yüzde 9 artış görülüyor. Şirketin net kar rakamı ise yılın ilk yarısında geçen yılın eş dönemine göre yüzde 30’luk artışla 120 milyon TL’ye ulaştı. Ülker Bisküvi’nin büyüme potansiyeli oldukça dikkat çekici. Şirket dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi olan İngiliz United Biscuits’i satın almak için görüşmelere başladığını kamuoyu ile paylaştı. Bu satın almanın gerçekleşmesi durumunda şirket hisselerinin orta ve uzun vadede pozitif yönde etkilemesi beklenmeli. United Biscuits’in 2013 yılı baz alındığında 1 milyar 100 milyon sterlinlik satış rakamının bulunduğunu hatırlatalım. Ülker hisseleri için 16.50 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Aselsan: 2014 yılının ilk yarısında 2013’ün dönemine göre net kar rakamı yüzde 100 artarak 199 milyon TL’ye yükseldi. Jplı Şirketin uzun vadeli siparişlerinin değeri 9 milyar 400 milyon TL oldu. Bu yılın ilk yarısında net satışları ise 2013’ün eş dönemine göre yüzde 14 artarak 1 milyar 100 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin büyüme potansiyelinin orta, uzun vadede şirket hisselerine olumlu yansıması beklenebilir. Aselsan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük savunma sanayisi şirketlerinden Advanced Technologies şirketi ile işbirliği anlaşması da imzaladı. Bu anlaşmayla söz konusu iki şirket yerel ve uluslararası pazarlarda birlikte hareket etme konusunda anlaşma sağladı. Öte yandan Aselsan hisselerinin fiyat/kazanç oranının sektör ortalamasının altında bulunduğu dikkat çekiyor. Sektör ortalaması 16.4 iken Aselsan’ın fiyat/kazanç oranı 13.6. Aselsan hisseleri için orta ve uzun vadede 10.75 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Koç Holding: 2014 yılının ilk yarısında 1 milyar 4 milyon TL kar açıkladı. Bu rakam, geçen yılın eş dönemine göre yüzde 40 artışa karşılık geliyor. Satış gelirine baktığımızda ise içinde bulunduğumuz yılın ilk yarısında 32 milyar TL ciro elde etiği dikkat çekiyor. Şirket yatırımlarına devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre Koç Holding, bu yılın ilk yarısında 2 milyar 800 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Son iki yıl baz alındığında ise yatırım hacminin 11 milyar 300 milyon TL’ye yükseldiği görülüyor. Sektörün fiyat /kazanç oranı 10.40 iken holdingde bu oran 8.53. Bu nedenle Koç Holding hisselerinin iskontolu işlem gördüğü söylenebilir. Teknik olarak ise şirket hisseleri 11.50-10.00 TL seviyeleri arasında hareket ediyor. Koç Holding hisseleri için 11 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu