Pazar , Ocak 21 2018
Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Bayilik Arıyorum Diyen Girişimcilere Cazip Franchise Fırsatları

Bayilik Arıyorum Diyen Girişimcilere Cazip Franchise FırsatlarıGıda, gayrimenkul, takı, hizmet, eğitim… Eğer siz de kendi işinizi kurmak istiyorsanız franchise ’da kampanya dönemini kaçırmayın. Franchise bedeli almayan firmalar bile var. İşte, girişimcilere cazip fırsatlar sunan şirketlerin yatırım şartları…

FRANCHISE sektörünün en çok talep gören markaları arasındalar. Türkiye’nin her tarafından franchise talepleri alıyorlar. Bazıları global dev zincirlerin, bazıları ise ulusal pazarın öncüleri. Aralarında köklü bir geçmişe sahip yerel markalar da var, henüz birkaç yıl önce kurulmuş yeniler de. Ancak ortak bir noktaları var. Bu şirketlerin franchise yatırım şartları, girişimcilere avantaj sağlayacak özelliklere sahip. Hepsi, girişimcileri kendilerine çekmek için kampanyalar düzenliyor. Bazıları franchise bedeli almazken, ba/ısı reklam katılımı ya da cirodan pay almıyor.  Restorandan kahve evine, pizzacıdan tekstile kadar birçok sektörde faaliyet gösteren firmaları araştırdık ve kendi işini kurmak isteyen yatırımcılar için kolaylıklar sunan markaları tespit ettik. Bıı markalara yatırım yapmayı düşünenler için franchise ve yatırım uzmanlarından bilgi aldık.

Bayilik Arıyorum

UZMANLAR UYARIYOR

Girişim Uzmanı Osman Bilge, “2015’te franchise sektörünün lokomotifi gıda oldu. Bu durum gelecek yıllarda da devam edecek gibi görünüyor” diyor. Bilge, 2016’da küçük girişimcilere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Yüksek kiralı yerler, yüksek fiyatlı ürünler yerine uygun kiralı yerlerde düşük fiyatlı ürünler satacağınız işlere girin. Tüketici markalı ürün ve hizmet istiyor. Gıda, elektronik, yapı malzemesi gibi bazı sektörler düşük fiyatlı dev şube zincirlerinin eline geçti. Girişimciler, az veya çok kazandıran, iyi yönetilen franchise zincirlere dört elle sarılmalı.”

Son dönemin en dinamik sektörlerinden biri olan gayrimenkulde yüzler yeniden gülmeye başladı. Bu alana ilk kez yatırım yapacaklar için Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Gayrimenkul pazarında yatırım planları olan girişimcilerin klasik çizginin dışına çıkması şart. Yüksek kalitede hizmet sunmayı hedeflemeliler. Zira yılda 1 milyon 165 bini aşkın satış yapılan emlak pazarında başarılı olmak için rekabette elinizin güçlü olması gerekiyor” diyor.

Mutlaka Okuyun:  Komagene Yurtdışında Bayilikler VeriyorDÖNER, KAFE, TAVUK RESTORANLARI

Dünyada hizmet sektörü çok hızlı büyüyor. Bu gelişmeden franc-hising sektörü olumlu yönde etkileniyor. Günümüz tüketicileri zamanlarını etkin kullanmak zorunda. Bu nedenle en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almayı arzu ediyorlar. Başta İstanbul olmak üzere gelişmiş tüm il ve ilçelerde sürekli olarak gıdayla ilgili yeni işletmeler açılıyor. Bu alanda belirli bazı segmentlerin öne çıktığı gözleniyor. Örneğin markalı döner pazarı büyümesini sürdürüyor. Kafelerc ilgi hala var. Sadece tavuk ürünleri satan restoranların sayısı son dönemde artıyor.

Stant yatırımları oldukça popüler. Çünkü yatırım maliyetleri, kira ve personel giderleri mağazalara göre çok daha düşük. Ayrıca iyi bir lokasyonda açılan stantlar oldukça yüksek cirolar elde ediyor. Özellikle şehirde yaşayan, çalışan, görünümüne özen gösteren kadınların spor aktivitelerine ilgileri çok fazla. İşte, bu talebi karşılamak üzere ‘kadınlara özel spor salonları’mn sayısı sürekli artıyor.

SÖZLEŞME İMZALARKEN DİKKAT!..

Türkiye hem fırsatlar ülkesi hem de önemli caddelere baktığımızda tabelaların da ciddi şekilde değiştiği bir ülke. Gi rişimciler, değişen değil kalıcı tabelalardan olmak için işe girerken sermayelerini iyi kontrol etmeliler. Hesapsız iş yapmamalılar. Yatırım planları olan girişimcilerin muhtemel sektörlerine ilişkin iyi araştırma yapmaları son derece önemli.

Tüm bunların yanı sıra franchise sözleşmesi imzalarken bazı konulara dikkat etmeniz öneriliyor. Örneğin, ilgilendiğiniz firmanın ya da markanın deneyimli olması çok önemli. Ayrıca işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. İşi yürütebilmek için gerekli opti-mal çalışma saati ve personel adedi de önemli.

Franchisor (franchise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt almmadıkça marka ortaklığı yapmamakta yarar var. Sistem içindeki diğer franchise alanların işi nasil yürüttükleri, yatırım bedeli, devam eden yatırım maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Sisteme dahil olmak isteyen girişimcilerin marka, pazar, lokasyon analizi yapmaları, finansal portrelerini gerçekçi bir şekilde hesaplayarak sisteme dahil olmaları gerekiyor. İşte, girişimci ve yatırımcılara cazip fırsatlar sunan şirketlerin yatırım şartları…

Mutlaka Okuyun:  Details Accessories Franchise 2016
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls Franchise Veriyor

Pizzabulls, franchise şubeler açacak Yerli pizza markası Pizzabulls, 2018 yılında 70 şubeye ulaşmayı planlıyor. 120 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir