Çarşamba , Ağustos 16 2017
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / Bankaların Tarım Destek Kredileri

Bankaların Tarım Destek KredileriBankaların Taırım Kredisi Kampanyaları

Bankalar bugünlerde tarlasını ekmeye çalışan çiftçiler için birbirinden cazip kredi paketleri sunuyor. Üreticilere özel paketlerde yılda bir geri ödemeli krediler, beş ay ödemesiz kredi kartlan ile ücretsiz danışmanlık hizmetleri var. Üstelik tarıma özel kredilerin faizleri yüzde 1-1.3’lere gerilemiş durumda…

tarim kredileri

TARIM sektörü bugünlerde deyim yerindeyse tatlı bir telaş içinde. Çiftçiler kış ayları için hazırlıklarını tamamlamaya çalışırken özellikle hububatla uğraşanlar yeni ekim dönemi için kollarını sıvamış durumda. Hububat olarak ülkemizde arpa, buğday, çavdar ve mısır yaygın olarak yetiştiriliyor. Bugünlerde başta Orta Anadolu olmak üzere tüm Türkiye’de hububat ekimi yapan çiftçiler önümüzdeki yılın ürünü için neredeyse gece gündüz çalışıyor. Ayrıca yine bugünlerde bazı meyve ağaçlarının dikimi için de geri sayım başladı. Tabii çiftçiler için kış mevsimi ve ekim-dikim dönemi, yeni masraf kapısı anlamına da geliyor.

Çünkü, tohum, gübre, zirai ilaç satın almak ve hatta traktörün benzini doldurmak, tüm bunlar için para gerekiyor.

YÜZDE 0 FAİZLİ KREDİ VERİYOR

tarimKuruluş amacı zaten tarım sektörüne yönelik hizmet vermek olan Ziraat Bankası, halen söz konusu sektörün finansmanına odaklı bankacılık yapıyor. Banka, bu sektöre tüm bankacılık sektöründen daha fazla finansman sağlıyor. Halen 500 bine yafan çiftçi müşterisine 21.5 milyar TL’lik finansman temin eden Ziraat Ban-kası’nın bu alandaki pazar payı ise tek başına yüzde 63.

Bir önceki yıla göre tarım kredilerinde yüzde 22’lik büyüme yakaladıklarını söyleyen Ziraat Bankası Girişim Pazarlama Grup Başkanı Metin Sezici, yalnız yurtiçi değil yurtdışı kaynakların da tarıma yöneltilmesine aracılık ettiklerini belirtiyor. Bugün tarım kesimine tarımsal üretim ve diğer ihtiyaçları için azami 18 ay, yatırım, alet/ekipman, modernizasyon ve makine alımı gibi ihtiyaçları içinse azami yedi yıl vadeli kredi verdiklerini hatırlatan Sezici, bankanın sunduğu hizmet ve ürünleri şöyle özetliyor:

“Tarımın finansmanı kapsamında yüzde 25 ile yüzde 100 faiz indirimli kredilendirme yapıyoruz. Faiz indirimli bu kredi ürünlerim izle tarım kesimine, üretim konuları bazında belirlenen limitlerle yüzde 0 ila 8.25 faiz oranları ile finansman sağlıyoruz.” Ziraat Bankası ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye Şeker Fabrikaları, Kamu Kurum Kuruluşları, Tarımsal Kooperatif ve Birliklerin ürün bedeli ve diğer ödemeleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen destekleme ödemelerine aracılık hizmeti de sunuyor. Banka yine bu kapsamda çiftçi müşterilerine. Destek Kart ile bankadaki hesaplarına aktarılan destekleme tutarlarını 7 gün 24 saat sunuyor. Bu hizmeti Ziraat Bankası ve tüm diğer banka ATM’lerinden nakit çekerek ya da POS cihazları aracılığıyla çekme ve alışverişte kullanma imkanı bulunuyor.

Uluslararası kuruluşların fonlarına da aracılık eden banka bu kapsamda Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Fonları (IPARD) kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerin finansman ihtiyacını da karşılıyor. Söz konusu program kapsamında belirlenen 42 ilde gerçekleştirilen tarımsal yatırımlara yönelik hibe desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvurması gerekiyor.

Finansman desteği için Ziraat Banka-sı’na başvuranların hibe desteğine konu yatırımlarının yüzde 85-90’ını kredilendirdik-lerini söyleyen Sezici, “Müşterilerimiz, onaylanan projelerinde yer alan yatırım kalemlerinin uygun olması durumunda faiz indirimli kredi olanağından da yararlanabiliyor” diyor.

Tarımın faizi yüzde 1’e indi

Tarımın faizi

Tüm ticari kredilerde olduğu gibi tarım kredilerinde de faiz oranları kullanan şirkete göre farklılık gösteriyor. Tabii bir diğer kıstas da kullanılan kredinin tutarı ve vadesi. Ancak tarım sektöründe en yoğun kullanılan kredi tartışmasız olarak ‘işletme kredileri’; yani çiftçinin yeni dönem hazırlığı yaptığı günlerde tohum, gübre, zirai ilaç, mazot gibi girdi harcamalarını karşılamak için bankalardan talep ettiği kredi. Genellikle bir yıl vadeli olarak kullanılan işletme kredilerinde geri ödemeler ise yılda bir kez hasat dönemi gerçekleştiriliyor. Söz konusu kredilerde bugünlerde faiz oranları ortalama yüzde 1.20-1.30’lar civarında seyrediyor.

Buna karşın işletmelerin modernizasyon, yeni yatırım, sera kurulumu, sulama sistemi gibi büyük yatırımlarını gerçekleştirirken kullandıkları ‘yatırım kredilerinde’ ise aylık faiz oranları yüzde l’lere kadar geriliyor. Yıllık bazda faiz oranları ise yüzde 11-12’ler seviyesinde. Ancak belirtmekte fayda var; bankalar bu faiz oranları ile genellikle büyük işletmelere kredi kullandırıyor. Küçük işletmelerde ise kredi faizleri aylık yüzde 1.39-1.50 seviyelerinde oluyor. Yıllık bazda bakıldığında faiz oranlarının yüzde 15-18 bandına kadar yükseldiği görülüyor.

HİBE BAŞVURUSU DENİZ’DEN

DenizBank 1 milyonu aşkın müşteri sayısı, 4 milyar TL’nin üzerindeki tarım kredisi tutarı ve yüzde 26.5’lik pazar payı ile bu alanda özel bankalar arasında ilk sırada bulunuyor. Halen 263 şube kanalıyla tarıma hizmet sunduklarını söyleyen DenizBank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, bankanın örgütlenmesini ve sunduğu hizmetleri şöyle özetliyor: “Özel tasarlanmış Tarım Plus konseptli şubelerimizde sayıları 600’e yakın ve çoğunluğu ziraat mühendisi olan tarım bankacılığı portföy yöneticilerimizle 200’ü aşkın tarımsal üretim konusunda, üretici- «A lere tarımsal işletme, yatırım kredileri ve danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Çiftçilerin traktör ve tarımsal ekipman, hayvancılık, seracılık, balıkçılık, arazi alımı tesis kurulumu gibi tüm alanlardaki her türlü yatırımını finanse ediyoruz. Ayrıca çiftçimizin gelir ödeme dönemlerine göre ödeme takvimi belirliyoruz.”

DenizBank bunun dışında Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında hibe alan projeleri de finanse ediyor. Bu programın yanı sıra TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından verilecek destekten yararlanmak isteyen çiftçilerin başvuru paketi, teknik projesi veya iş planını da DenizBank düzenliyor. Banka bunun dışında ‘DenizBank Tarım Sohbetleri’ kapsamında binlerce çiftçiye ulaşarak kredi, danışmanlık hizmetiyle ‘Üretici Kart’ adında tarıma özel kredi kartını da ulaştırdı.

Yine EBRD’den tarım sektörüne kullandırılmak üzere 2014 yılında 75 milyon euro tutarında kredi aldıklarını söyleyen Gökhan Sun, “Bu kredinin 50 milyon euro tutarındaki kısmı, projeli tarım kredileri için kullandırılacak. Kullandırım halen devam ediyor. Yine IFC (International Finance Corporation) ve DEG’den (Alman Kalkınma Bankası) tarım ve gıda içecek sektörlerine kullandırılmak üzere aldığımız yaklaşık 200 milyon euro tutarında kaynağa da aracılık ettik” diyor.

MÜŞTERİLERİNİN YÜZDE 401 ÇİFTÇİ

Şekerbank kırsal kesimde özellikle küçük üreticilerin finansmanına öncelik veriyor. Bankanın müşterilerinin yüzde 40″ı zirai alanda faaliyet gösteriyor. İşletme kredilerinde iki yıl, yatırım kredilerinde beş yıl vade imkanı sağladıklarını söyleyen Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, “Vadeli Zirai Kredi ürününde iki yıla kadar vade ve yılda bir ödeme imkanı, yatırım kredilerinde ise beş yıla kadar vade ve yine yılda bir ödeme imkanı sunuyoruz. Hayvancılığın her alanındaki kredilerimizin yanı sıra et ve yumurta tavukçuluğu ile hindi yetiştiriciliği gibi alanlarda da finansman sağlıyoruz. Ayrıca çiftçi taşıt ve traktör kredileri, beş yıla kadar vade ve yılda bir ödeme seçenekli sıfır ve ikinci el binek ve nakliye aracı alımına yönelik araç kredimiz bulunuyor. Bunun dışında organik tarım-sera kredisi, tarım ürünleri lisanslı depoculuk ürün senedi karşılığı kredi gibi ürünlerimiz de var” diyor.

Şekerbank’m en iddialı olduğu alan ise eneıji tasarrufu ve verimliliğini destekleyen ‘Ekokredi’ ürünü. Bankanın ‘2B Arazi Alım Kredisi’ ve ‘Sözleşmeli Üretim Kredisi’ ürünü de var. Tarım bankacılığı kapsamında çalışan uzman ekiplerin üreticilerin ayağına giderek kredilendirme dışmda danışmanlık hizmeti de sağladığını hatırlatan Ertürk, 2008 yılından bu yana her yıl yaptıkları Anadolu Turları kapsamında 8 bin 900’e yakın köy ziyareti gerçekleştirip, 266 bin çiftçiyle görüştüklerini vurguluyor.

Yine tarım bankacılığı kapsamında çiftçilerin Bağ-Kur prim borçlarını ödeyen Şekerbank, yılda bir kez hasat döneminde geri ödeme imkanı da sağlıyor. Uluslararası kredilere aracılık da yapan Şekerbank, TKKD’nin AB ile yürüttüğü IPARD Projesi’ni destekliyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde özellikle kırsal bölgelerde, yatırım projelerine finansman desteği talep eden girişimciler yüzde 65’e varan oranlarda hibe desteği alırken talep edilmesi halinde Şekerbank da kalan bölümü finanse ediyor.

HİBE DIŞINDA KALAN KISMA KREDİ

tarim kredi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) bitkisel ve hayvansal üretim yapan tüm çiftçilere ulaşmayı hedefliyor. Arıcılıktan balıkçılığa, organik tarımdan hayvancılığa, meyve tesisinden seracılığa kadar tarımın tüm alt kollarında işletme ve yatırım kredisi sunduklarını söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, bu alandaki çalışmaları konusunda şu bilgile-n veriyor: “Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla verilen hibelerde, özellikle hayvancılık tarafında işletmelere önemli katkılar sağlandı. Artık çiftçilerimiz yüzde 65’le-re varan hibe desteğiyle yatırım yapabiliyor. TEB olarak biz de hibe dışında kalan kısım için üreticilerimize finansman desteği sunuyoruz. Şu anda 2 milyar TL’yi aşan tarım i* kredisi hacmine ulaştık. Türkiye genelinde 500’ün üzerinde şubemizle tarım bankacılığı hizmeti veriyoruz.”

TEB finansman desteğinin yanı sıra tarım üretici kesime bilgi eğitim ve danışmanlık desteği de sağlıyor. Bu kapsamda, TEB KOBİ Akademi Tarım Buluşmaları adı altında toplantılar düzenleyen banka, söz konusu platform kanalıyla üreticilerin sorunlarına çözüm üretiyor. Ayrıca Türkiye çapında çok sayıda tarım fuarı ve etkinliğine de katılıyor. Banka görevlileri, ‘Çaylar TEB’den adı verilen etkinliklerle köylerde üreticinin ayağına giderek fikir alışverişinde bulunuyor.

Tarım şubelerinde faaliyet gösterecek uzmanların TEB KOBİ Danışmanları projesi ve TEB Tarım Uzmanı Yetiştirme Programları sayesinde aylarca bu konuda eğitim gördüklerini söyleyen Boz, “Internet üzerinden yayın yapan TEB KOBİ TV ile tarım sektörü konusunda güncel haberler veriyor; ayrıca üreticilerimizin sorularım yanıtlıyoruz. Ücretsiz bilgi ve danışmanlık hizmeti sunarak onları katma değeri daha yüksek ve daha verimli üretime yönlendiriyoruz” diyor.

60 AY VADE İMKANI

Akbank, tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını 60 aya varan vadeli kredilerle yanıtlıyor. Çok sayıda farklı ürünü farklı vadelerle üreticilere sunduklarını belirten Akbank KOBİ Bankacılığından Şorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, söz konusu kredilerden bazılarını şöyle sıralıyor: “Üreticilerin tohum, ğübre, ilaç, sulama ve işçilik maliyetlerinin karşılanmasına yönelik ‘Ürün Ön Finansman Kredisi’ni sunuyoruz. Bunu yaparken de hasat dönemine bağlı olarak geri ödemesiz dönem avantajı ile vade sonunda ana para ve faiz ödeme imkanı sağlıyoruz. Üreticilerimize 36 ay vadeli ‘Damla Sulama Kredisi’nin dışında ‘Sera Kredisi’ ve 60 ay vade imkanı sunduğumuz ‘Bahçe/Tarla Kredisi’ni de sunuyoruz. Sıfır km için traktör ve hafif ticari araçlarda 60 aya kadar, ikinci elde ise 36 aya kadar vade imkanı sağlıyoruz. Tüm bu krediler aylık eşit taksitler halinde veya mahsul döneminde geri ödenebiliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) ürün teslim eden üreticiler içinse ‘Makbuz Senedi Karşılığında TMO Kredisi’ kullandırıyoruz. Üreticiler TMO’nun hesaplarına yaptıkları ürün ödemelerini bankamızın TMO kartı ile ATM’lerimizden kolayca çekebiliyor. Bunlara ilave olarak sözleşmeli tarım finansmanı kapsamında, firmalarla sözleşme yaparak üreticilere gübre, ilaç, mazot, sulama, işçilik gibi maliyetlerini karşılamaları için kolaylık sağlıyoruz. Üreticilere vade imkanı sunuyoruz.Bunun dışında iyi tarım konusuna odaklanan Akbank ilk aşamada Trakya, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tarım seferberliği ilan edip bir ayda yüzlerce köyü tek tek ziyaret ederek iyi tarım eğitimi de verdi.

TurAFF KREDİSİ VERİYOR

Yaklaşık üç yıl önce ‘Sektörel İhtisas Bankacılığı Birimi’ni kuran Iş Bankası, bu sayede tarım sektörüne yönelik çalışmalarına hız verdi. Tarım kredilerinde 2 milyar TL’ye yaklaştıklarını söyleyen Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat ince, özellikle tarımda küçük üreticileri desteklemeyi hedeflediklerini belirtiyor. İnce, tarıma yönelik kredi ürünleri ve politikaları hakkında ise şu bilgiyi veriyor.

“Üreticilerin bitkisel üretim, büyükbaş besi ve süt hayvancılığı, arıcılık, seracılık, traktör ve tarımsal arazi alımı gibi çeşitli finansman ihtiyaçlarına yönelik çok sayıda işletme ve yatırım kredisi ürünlerimiz bulunuyor. Tarım sektörüne yönelik özellikle önem verdiğimiz uygulamalardan biri de ‘sözleşmeli üretim’ modeli. Bu model için hem üreticileri hem de bu ürünleri işleyen firmaları teşvik ediyoruz. Ayrıca çiftçilerimize TARSIM sigortasını vadelendirme imkanı sağlıyoruz.”

İş Bankası, bunlara ek olarak tarım ve hayvancılık yapan üreticilere, IŞ’TE KOBİ (www.istekobi.com.tr) internet sitesi kanalıyla ulaşıyor. Çiftçiler söz konusu platformda uzmanlardan bilgi almanın yanı sıra firma tanıtım sayfaları ve ilan olanaklarına da kavu-
şuyor.

Uluslararası kredilere de aracılık yapan Iş Bankası, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) kapsamında projesi onaylanan ve hibe desteği almaya hak kazanan üreticilere finansman desteği de sağlıyor.

Banka bunların yanı sıra Türkiye Tarım işletmeciliği KOBİ Finansman Aracı olarak bilinen ‘TurAFF’ Projesi kapsamında Avrupa imar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) alman krediyle, tarım kesimine uygun koşullarla kaynak imkanı sunuyor.

IPARD KREDİSİNE ARACI

Yapı Kredi, tarım kredilerini müşterilerinin ürün çeşidi ve hasat vadesine göre çeşitlendiriyor. Tarım kredilerini ‘işletme kredisi’ ve ‘yatırım kredisi’ diye iki ana gruba ayırdıklarını söyleyen Yapı Kredi KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grup Direktörü Aslı Düzenli, bankanın tarım kredilerini şöyle özetliyor:

“Tarıma özel beş yıla varan vadelerde kredi ürünlerimiz bulunuyor. Ürün gamımızda tarıma özel 16 farklı kredi çeşidi, yedi sigorta, iki farklı kart uygulaması mevcut. En çok tercih edilen ürünlerimiz arasında tarımsal üretim kredisi yer alıyor. Seracılık kredisi, sera yapım kredisi, traktör kredisi, besicilik kredisi, süt hayvancılığı kredisi, arıcılık, kü-çükbaş hayvancılık, tavukçuluk, hayvan alım kredileri gibi ürünlerimiz de mevcut. Ayrıca sözleşmeli ürün kredisi ve TMO makbuz senedi kredimizle çiftçilerimizin tüm tarımsal ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.”

Bankanın ‘Tarım Bankacılığı’ ekibinde çiftçiye danşmanlık hizmeti sağlayan uzmanlar yer alıyor. Sadece yurtiçi değil yurtdışı kaynaklarına da aracılık eden Yapı Kredi, yatırımcılara, 48 ay vadeli esnek ödeme imkanı sağlayan ‘IPARD Proje Kredisi’ de kullandırıyor. Banka, özellikle hibe programları kapsamında tarımsal üretim ve yenileme projelerini uygun ödeme koşulları ile destekleyerek uzun vadeli proje finansmanı alanında kolaylık sağlıyor. Yapı Rredi’nin 2014 Temmuz ayı itibariyle tarım sektöründe aktif 100 bin müşterisi bulunuyor. Bankanın bu alandaki kredi hacmi ise 1.2 milyar TL seviyesinde.

YURTDIŞI FONLARA DA ARACI

Garanti Bankası, Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejisi çerçevesinde Türkiye’de hem tarımsal üretim döneminde, hem de üretim sonrası elde edilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması sırasındaki tüm finansal ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir yaklaşım benimsiyor. Bu kapsamda tarım sektörüne ürün bazında faaliyet döngülerine uygun vadelerle finansman imkanı sağlayan banka, da nışmanlık hizmeti de sunuyor.

Ülkemizde 30 temel havzada 24 ana ürün üretildiğini belirlediklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Garanti Bankası olarak biz de sektör/ürün/havza finansman modelleri geliştirdik. Aynı zamanda sözleşmeli üretim modelini veya tedarikçi finansman modelini de destekliyoruz. Tarım sektörüne özel olarak sadece taşınmazlar değil, makbuz senedi, ürün senedi gibi değerli evrakları da teminat olarak kabul ediyoruz” diyor. Garanti Bankası, bunun dışında Alman Tarım Birliği DLG’nin düzenlediği Tarla Günleri ve Tarım ve Teknoloji Günleri fuarlarının ana sponsorluğunu da sürdürüyor. Uluslararası kuruluşlara ait fonlatarını işletmelerine ulaşmalarına destek verdiklerini de söyleyen Karadere, bu konuda şu bilgiyi veriyor:

“Bu alanda kendi imkanlarımızla uluslararası kuruluşlardan temin ettiğimiz kaynakları tarım sektörüne aktarıyoruz. Önümüzdeki dönem için tarım sektöründe özellikle sulama kooperatiflerine yönelik bir kaynak temini üzerinden çalışmalarımız var. Diğer yönde ise kamu imkanlarıyla temin edilen yurtdışı kaynaklı fonların tarım sektörüne aktarılması var. Bu çerçevede bankamız AB Katılım Öncesi Mali Yardım Programı-Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) kapsamında tarımsal işletmelerin modernizasyon ve yeni tesis kurulması konularındaki yatırımlarına da aracılık ediyor.”

TARIM KADROSU GÜÇLENİYOR

VakıfBank çiftçi müşterilerine özel hasat dönemlerini dikkate alan ödeme planlı krediler sunuyor. Ayrıca yine bu segmente özel organizasyon yapısını yenileyen banka, bölge ve şube yapılanmalarını kadrolarına katılan deneyimli isimlerle güçlendirdi. Öncelikle çiftçilerin nakit döngüsü ve finansal ihtiyaçlarını analiz edip danışmanlık hizmetini ön planda tutan özel ödeme seçenekleri sunduklarını söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, bankanın bu konudaki stratejisini ve ürünlerini şöyle özetliyor:

“Çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini özel bir değerlendirme modülü aracılığıyla ölçüyor ve bunun sonucunda çiftçilerimizin nakit akışına uygun, hasat dönemi ödemeli kredi ürünleri sunuyoruz.”

VakıfBank’ın halen temel olarak Bitkisel Üretim İşletme, Seracılık İşletme, Besi Hayvancılığı İşletme, Süt Hayvancılığı İşletme, Sıfır ve İkinci El Traktör, Sıfır ve İkinci El Araç, Tarımsal Ekipman, Tarım Arazisi Alım, İşyeri Alım, Sözleşmeli Üretim Kredisi ürünleri bulunuyor. Bunun dışında etlik tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu, su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılık gibi birçok alana da kredi sağlıyor.

Banka, bunların dışında Tarım Kredili Bankomat ürünü ile nakit sıkışıklığı yaşayan çiftçilere, yılda bir ödemeli kredili mevduat hesabı da açıyor. Uluslararası kredilere de aracılık eden banka bu kapsamda IPARD Proje Kredisi’ne başvuran çiftçilerin ihtiyacı olan niyet mektubunu sağlıyor.

Bankalardan tarıma özel kredi kartları

5 AY FAİZSİZ DÖNEMİ VAR

Ziraat Bankası tarım sektörüne özel Başakkart’ı çıkardı.

Bu kart sayesinde tarımsal girdi temin eden müşterilerinden beş aya varan dönem için faiz almayan banka, faizsiz dönemin sonunda geri ödenmeyen tutarları indirimli faiz oranları üzerinden kredilendiriyor. Bu sayede çiftçilerin finansman yükü de azalıyor. Ziraat Bankası Başakkart müşterileri kredi limitlerinin yüzde 90’ını 7 gün 24 saat bankanın ATM’lerinden nakit çekerek veya tamamını Başakkart üye işyerlerinden mazot, gübre, tohum, zirai ilaç, vb. tarımsal girdileri almak için kullanabiliyor.

SIFIR FAİZLİ AKARYAKIT

DenizBank’ın tarıma özel ‘Üretici Kart’ı bulunuyor. Küçük ölçekli üreticilerin uygun fiyatlar ve uygun ödeme koşulları ile tarımsal üretim yapacağı girdilere ulaşımını hedefleyen kart sayesinde çiftçiler beş ay vadeli yüzde sıfır faizli akaryakıt alım ( imkanına kavuşuyor. Banka benzer kampanyaları gübre, yem, tohum gibi diğer tarımsal girdiler için de yapıyor. DenizBank Türkiye’nin belli başlı tarımsal kooperatifleriyle de çalışmalar yapıyor. Sayıları yarım milyona ulaşan Üretici Kart sahipleri, Bağ-Kur prim ödemelerini düzenli şekilde kartlarıyla yapabiliyor. Bankaya olan borçlarını ise hasat dönemi ödüyor. Turkcell kampanyasına katılan Üretici Kart sahipleri ise tüm yıl faturalarını hasat döneminde faizsiz ödeyebiliyor. Yine Üretici Kart sahipleri tarımsal işletme kredilerine kartları üzerinden ulaşabiliyor.

TARSİM SİGORTASINA TAKSİT

Şekerbank’ın ‘Hasat Kart’ı sayesinde çiftçiler, nakit ihtiyaçlarını karşılayıp ayrıca anlaşmalı tedarikçilerden her türlü tohum, mazot, gübre ve fide gibi ihtiyaçlarını karşılayıp, ödemesini ise hasat zamanında yapabiliyor.

Primlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanan tarım sigortası TARSİM’in diğer yüzde 50’sini ise çiftçi Hasat Kart’ı ile hasat zamanı kendi belirlediği vadelerle ödüyor. Bu kartla çiftçilerin günün 24 saati tüm bankaların ve PTT’nin ATM’lerinden nakit para çekip, borçlarını PTT şubelerinden ödemeleri mümkün. Ayrıca bu kartla, üreticiler, tarımsal sulamada kullandıkları elektrik harcamalarını yılda bir defa hasat zamanı ödüyorlar.

FAİZSİZ ALIŞVERİŞ İMKANI

TEB tarım üreticilerine özel ‘TEB Harman Kart’ı çıkardı. Kart sahipleri tohumdan gübreye, mazottan yeme tüm tarımsal ihtiyaçlarını karşılarken ödemelerini hasattan hasada yapabilirken çok sayıda ayrıcalıktan da yararlanıyor. Kartın en büyük özelliği tarımsal üretime yönelik ihtiyaçların anlaşmalı üye işyerlerinden beş aya kadar faizsiz karşılanabilmesi. Ayrıca limitin tamamının ATM’lerden nakit olarak çekilebilmesi, hasat ve gelir dönemine uygun vade imkanı ve farklı noktalardan ödeme kolaylığı da diğer avantajları. Örneğin, TEB Harman Kart sahipleri Shell istasyonlarından yaptıkları yakıt ve madeni yağ alışverişlerinde beş ay faizsiz dönem avantajından faydalanabiliyor. Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği ile yapılan anlaşma ile de üreticinin sulama bedelini dört ay faizsiz dönem avantajı ile ödemesine olanak sağlanıyor. Yine bu kapsamda Çukobirlik’le de anlaşma yapıldı.

CHIP PARA KAZANMA İMKANI

Akbank müşterileri için üye işyerlerinden alacakları mazot, gübre, ilaç, fide, tohum gibi tarımsal ihtiyaçlarının ödemesini hasat zamanı ellerine para geçtiğinde yapabilmelerini sağlayan ‘Akbank Tarım Kart’ı kullanıma sundu. Kart ile çiftçiler hasat zamanına göre yılda bir kez ödeme yapıp, ayrıca karta diledikleri zaman ödeme yaparak yeniden kullanabiliyor. Anlaşmalı üye işyerlerinden yapacakları alışverişlerde ise vade farksız kampanya avantajlarından yararlanarak chip-para kazanıyorlar. Yine kart ile 7 gün 24 saat Akbank ATM’lerinden vadesiz mevduat hesaplarına ulaşarak nakit para çekebiliyorlar.

KREDİ KULLANANA ÖZEL KART

Yapı Kredi’nin 2011’de çiftçilere yönelik çıkarttığı ‘Verimli Kart’ bankadan tarım kredisi kullanan çiftçilerin faydalandığı hizmetlerden biri. Kart ile çiftçiler üye işyerlerinden faizsiz tohum, yem, gübre ve akaryakıt alımı yapabiliyor. Örneğin şu anda anlaşmalı Opet ve Sunpet istasyonlarından Verimli Kart ile altı aya kadar faizsiz alışveriş imkanı sağlanıyor. Bunun dışında çiftçiler kartları sayesinde ATM’lerden veya banka şubelerinden nakit para da çekebiliyor. Verimli Kart’ın ödeme vadesi ise tamamen çiftçinin hasat zamanına göre belirleniyor. Yapı Kredi’nin tarım sektörüne yönelik çıkartılan Verimli Kart’ının yanı sıra ‘TMO Kart’ uygulaması da bulunuyor. Bu kart üreticilerin Toprak Mahsulleri Ofisi’nden yapacakları ürün tahsilatlarına aracılık ediyor.

NAKİT ÇEKİME KAPALI

Garanti Bankası çiftçinin mazot, gübre, ilaç gibi sektörel ihtiyaçlarının hasat döneminde ödemesini yapabilmesi için 2009 yılında hayata geçirdiği ‘Ekin Kart’ı 2013 yılında revize etti. Yenilenmiş haliyle sunulan ‘Ekin Kart-Ekin Hesap’ ile çiftçiler belirli dönemlerde ödeme yapılması durumunda faizsiz finansman olanağı ve hasat dönemlerine uygun geri ödeme imkânına kavuşuyor. Çiftçiler ayrıca Ekin üye işyerlerinden yapacakları vadeli alışverişlerden doğan borçlarını, nakit akışlarına göre ayarlayabilecekleri üç, altı veya 12 aylık dönemlerde ödeyebiliyor. Garanti Bankası’nın bu kartı, çiftçinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaması amacıyla nakit çekime kapalı tutuluyor.

Bir yorum

  1. Sicilim bozuk, kara listedeyim, nasıl kredi alabilirim. Tarım kredisi verirlermi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir