Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Bankalar Kobi’lere Kredi Vermek İçin Yarışıyor

Bankacılık sektörü sayıları 3.5 milyona ulaşan KOBİ’lere kredi vermek için adeta yarışıyor. Bankalardan kredi kullanan KOBİ sayısı bu yıl 2.9 milyona ulaştı. Yılın son KOBİ kredi paketlerinde küçük işletmeler için faiz oranlarını yüzde l’lerin altına indiren bankalar, ödemesiz dönem, esnek ödeme planları ve 120 aya varan vade seçenekleri sunuyor…


ÇOK değil daha 5-10 yıl önce küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ), bankalardan değil kredi kullanmak, deyim yerindeyse önlerinden bile geçemiyorlardı. Hele mahalle bakkalı, kasabı, gibi küçük esnaf için kredi almak adeta hayaldi. O günlerde nakit paraya ihtiyacı olan esnaf ya kendi gibi esnaf olan komşusundan borç alıyordu ya da eşinin kolundaki bileziği satıyordu.

Aslına bakarsanız o dönem de bankalar KOBİ’lere ve esnafa kredi vermek istiyordu. Ancak kredi verebilmenin en önemli şartı olan küçük işletmenin finansal verilerine ve bilançosuna ulaşılamadığı için kredi prosesi tamamlanamıyor KOBİ de krediye ulaşamı-yordu. Kısacası niyet vardı ama maalesef kredi kullanım oranı çok düşüktü. Bu yüzden 2000’lerde toplam krediler içinde KOBİ kredilerinin oram yüzde 7’leri aşmıyordu.

Ancak bankaların kredi verme isteği teknoloji ile birleşince özellikle son beş yılda KOBİ’lere kullandırılan kredilerde de ciddi artış yaşanmaya başlandı. Mikro denen en küçüğünden orta ölçekli işletmelere kadar KOBİ tanımına giren 3-3.5 milyon şirket banka kredilerine ulaşmaya başladı.

kobi kredi

PAYI YÜZDE 27’YE ÇIKTI

Bu durum artık bankacılık sektörünün rakamlarına da yansıyor. Çok değil daha 2009 yılında Türk bankacılık sektöründen KO-Bf lerin kullandığı kredilerin tutarı 83 milyar TL iken son açıklanan veri olan 2014 Haziran sonunda bu rakam 302 milyar TL’ye ulaştı. Bugün ise bankacılık sektörünün kullandırdığı toplam 1.12 trilyon TL’lik kredinin 302 milyar TL’si, yani yüzde 27’si KOBİ’lere verilmiş durumda.

Son yıllarda hızlı tırmanış gösteren KOBİ kredilerindeki bu artışta bankaların çabasının yanı sıra hükümetin uyguladığı politikaların da etkili olduğunu belirtelim. Tüketimi destekleyen bireysel kredilere getirilen sınırlamalara karşın KOBİ kredilerine getirilen vergisel destek de küçük işletmelere yaramış görünüyor. Kısacası bankalar artık KOBİ kredilerine daha fazla ağırlık veriyor. Yılın her döneminde farklı bir KOBİ kampanyası ile karşımıza çıkan bankalar, bu kesimin ihtiyaçlarını karşılayan ticari kredi kartları ve sigorta ürünlerini de hayata geçiriyor.

2014 yılının son kampanyalarını bugünlerde lanse eden Türkiye’nin belli başlı bankalarının KOBİ’lere özel kredilerini, kredi kartlarını ve hizmet paketlerini bu hafta sizler için derledik…

36 AYA YÜZDE 0.98 FAİZ

Yapı Kredi’nin KOBİ müşterilerine yönelik pek çok farklı kredi ürünü var. Örneğin imalat sektörüne özel, altı aya kadar ödemesiz 60 ay vadeli donanım kredisi veren banka, turizmcilere ise 24 aya varan vade ve altı aya varan ödemesiz dönemli ‘Ödemesi Kolay Turizm Kredisi’ sağlıyor. Sektörlere özel finansman sağlamanın yanı sıra yine sektörlere özel sigortalar ve dış ticaret hizmetleri sunduklarını söyleyen Yapı Kredi KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grup Direktörü Aslı Düzenli, şu bilgileri veriyor:

“Yılın belli dönemlerinde nakit destek kredisi sağlıyoruz. Örneğin eylül ayı başında KOBİ’lere 50 bin TL’ye kadar 36 aya varan vadeler ve aylık yüzde 0.98’den başlayan faiz oranlarıyla finansman imkanı sunduk. Diğer bir ürünümüz olan “Esnek Ticari Hesap”, hesapta yeterli bakiye olmasa da belli bir limit içerisinde kredi avantajı tanıyor. Trio Kart, Metro Club Card ve Bizim Profesyonel Kart da mal tedariki yapan müşterilerimize avantaj sağlıyor. Banka olarak aynı zamanda Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ile esnaf müşterilerimize uzun vadeli kaynak sağlıyoruz.”

Yapı Kredi, kredilerin yanı sıra KOBİ müşterilerine özel tüm bankacılık ihtiyaçlarını bir arada sunan ‘Çam’, ‘Sedir’, ‘Defne’, ‘Palmiye’ ve ‘Nar’ paketlerini de sunuyor. Bu paketler sayesinde Yapı Kredi müşterileri, internet ve telefon bankacılığında ücretsiz EFT ve havale, hesap işletim ücreti muafiyeti, şubeden ücretsiz çek tahsilâtı, nakit destek kredisinde özel fiyat-lama, çek karnesi komisyonunda indirimler, üye iş yeri aidatı muafiyeti gibi çeşitli avantajlar sağlıyor.

Bankanın bir diğer odaklandığı konu ise tarım sektörü… Tarıma özel Tarımsal Üretim, Traktör, Seracılık ve Sera Yapım, Makbuz Senedi, Hayvan Alım, Tarım Makinalan ve Tarımsal Yatırım, Arıcılık, Küçükbaş Hayvancılık ve Tavukçuluk, Sözleşmeli Üretim Kredileri gibi ürünler çıkarttıklarını söyleyen Düzenli, “Ayrıca KOBİ müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak taksit, nakit avans çekebildikleri World Business kartımız da var” diyor.

POS’TAN NAKİT ÇEKİM

Şekerbank kredi portföyünün yarısını esnaf, çiftçi ve KOBİ’lere ayırıyor. Banka ayrıca 2013 Şubat ayından bu yana sosyal sorumluluk projesi kapsamında büyük markalarla esnafı bir araya getirdiği ‘Kapımız Esnafa Açık’ projesini de sürdürüyor. Bu kapsamda esnafın ihtiyacı olan “AÇIK POS” ürününü hayata geçirdiklerini söyleyen Şekerbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk şu bilgileri veriyor: “Bu POS cihazlarına barkod okuyucu eklenerek işyeri sahibi tüm ürünlerin stok takibini yapabiliyor. AÇIK POS’lardan her ayın 15’inde işyerinden komisyon almıyoruz.”

Banka bunun dışında 2008 yılından bu yana esnafa, çiftçiye ve mikro işletmelere özel ‘Nakit Akışına Dayalı Kredilendirme’ yöntemi ile finansman sağlıyor.

Şekerbank yine esnafa özel Üreten Kart kredi kartını da çıkartmış bulunuyor. ‘Üreten Kart’ ile esnafın ödemelerini yapmanın dışında ATM’den kredi başvurusu yapıp, kredi tutarını da ATM’den çekebildiğini söyleyen Ertürk, şu bilgiyi veriyor: “Yine Üreten Kart ile esnafımız ATM’den işletme hesabına para yatırabiliyor ve aynı gün içinde tek seferde 5 bin TL’ye kadar para çekebiliyor.”

BAYRAMA ÖZEL ‘KREDİN HAZIR’

DenizBank her dönem için KOBİ’lerin finansmanına yönelik bir kredi paketi çıkartıyor. En son Kurban Bayramı’na özel kampanya düzenleyen banka bu kampanya kapsamında KOBİ’lere ‘Kredin Hazır’ paketini sunuyor. Kasım sonuna kadar sürecek kampanya ile KOBİ’ler 250 bin TL’ye kadar ve 36 aya varan vadelerle kredi kullanabiliyor.

Faiz oranı ise masrafsız kredilerde yüzde 1.25, masraflı kredilerde ise 1.09 düzeyinde.

Yine KOBİ’leri hedefleyerek İşletme Kart’ı çıkartan DenizBank, özellikle acil ihtiyaçlar için taksitli kredi imkanı da sağlıyor. DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel 1 Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “İşletme kartı olan müşterilerimiz yıl boyunca kredi kartı alışverişlerinde öteleme ve ek taksitlendirme fırsatlarından faydalanabiliyor” diyor.

120 AY VADE İMKANI

Finansbank KOBİ’lere geri ödemelerini kendilerinin şekillendirebileceği krediler sağlıyor. KOBİ’lerin kısa süreli nakite ihtiyaç duyması nedeniyle özel ürün çıkarttıklarını söyleyen Finansbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber,

“KOBİ Nakit Hesaptan POS cirosu veya tahsil çekleri karşılığı kullanılabilecek kredi imkanı sunuyoruz. Ayrıca yeni internet şubemizle firmalar işlemlerini şubeye gitmeden, tek şifre ile hem kişisel hem şirket hesaplarına ulaşabiliyor. Haftaso-nu ya da mesai saatleri dışında KOBİ İnternet Şubesi’nden 75 bin TL’ye kadar nakit kredi kullanabiliyorlar. Yine KOBİ Para Cepte ile esnafın 50 bin TL’ye kadar kredi ihtiyacını hızla karşılıyoruz” diyor.

Franchise paketi ile müşterilerine 120 aya varan vadelerle kredi sağladıklarını söyleyen Karabiber, ayrıca POS Fırsat Paketi, VadeKart ve maaş ödemesi gibi konularda franchise işletmelerine ayrıcalıklar sunduklarını belirtiyor. Finansbank, gerçek kişi ticari işletmelere özel ‘KOBİ Bulut Tüzel Çağrı Merkezi’ de kurdu. Bu sayede KOBİ, hesap hareketleri, Bl üve işyeri işlemleri, kart başvurusu ve ta-jHH kasta çeki olup olmadığı gibi bilgileri hızla öğreniyor. Ayrıca bankanın bunun dışında KOBİ’lere özel ücretsiz ‘Müşteri Bilgilendirme Servisi’ de var.

Bankanın çok sayıda ticari kartı da bulunuyor. CardFinans VadeKart ve KOBİ CardFinans Business ticari kartın yam sıra Finansbank kredi kartı kullanmak istemeyenler için CardFinans KobiNakit banka kartını da çıkartmış durumda.

ÖDEMESİZ DÖNEMLİ KREDİ

VakıfBank KOBİ’lere yönelik iki farklı kredi paketi birden başlattı. Bunlardan ilki ‘Hesap Ortada kredisi’. Bu kredi sayesinde KOBİ’lere yüzde O’dan başlayan faiz oranları, üç aya kadar ödemesiz dönem ve 36 aya varan vadelerle 50 bin TL |-| JLr kredi imkanı sağlanıyor. Yine bu • OIKII L/Gl IIV döneme özel ‘2015’e Erken Merhaba Kredisi’ uygulamasını başlatan banka dönemsel nakit sıkıntısı yaşayan KOBİ’lere dört ayı ödemesiz ve 60 aya varan vadelerle 100 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunuyor. Söz konusu bu kredi paketi yılso-nuna kadar sürecek.

ERKEN ÖDEYENE İNDİRİM

Garanti Bankası esnaf ve KOBİ müşterileri için 31 Ekim’e kadar sürecek ‘Dükkan Sizin’ kampanyasını sürdürüyor. 10 bin TL alt limitli ticari kredi kullanan KOBI’ler bu kampanyadan faydalanabiliyor. Yüzde 0.95’ten başlayan faiz oranlan ve 36 aya varan vadelerle KOBl’lere kredi verdiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Bu kampanyayla KOBI’leri-mizi ek masraf kalemi yükünden de kurtarmayı amaçladık. Örneğin 2015’te ödemeleri gereken hesap işletim ücretinden muaf tutup, bir yıl boyunca internetten yapılacak yurtiçi ücretsiz havale ve EFT imkanı sağladık. Ayrıca esnaf müşterilerimizin kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşıladıkları hazır hesap ürünümüzü de hayata geçirdik. 2011 yılından bu yana da KO-Bt’leri hedeflediğimiz çek muadili ürünümüz olan Garanti Ödeme’yi geliştirdik. Garanti Ödeme ile özellikle vadeli alım satım yapan KOBl’lerin, karşılıksız çek ve alacaklarını tahsil edememe gibi risklerini üstleniyoruz” diyor.Garanti Bankası ayrıca KOBI’lerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış ‘Easy’ kartı da çıkarttı. Easy, kart sahiplerine ekstre borcunu erken ödemeye yüzde 1 indirim, 20 güne kadar faizsiz geri ödeme ve uygun oranlarla kredilendirme imkanı sunuyor.

ESNAF KARDEŞLİĞİ BAŞLATTI

Akbank, KOBİ bankacılığının yam sıra esnafa yönelik özel ürün ve paketler geliştiriyor. ‘Akbank’tan Esnaf Kardeşliği’ çatısı altında bu kampanya ve ürünleri hayata geçirdiklerini söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, bu ürünleri şöyle özetliyor:

“Esnafımıza özel ‘Olduğunda Öde Kredisi’ ile başlayan çalışmalarımıza Axess KOBİ, Gönlüne Göre Öde Esnafım kampanyası ile devam ettik. Son olarak TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) ile bir işbirliği anlaşması imzaladık. Esnafın ödeme ve tahsilat dönemleri yani nakit akışı çok öngörülebilir değil. Bu yüzden “Olduğunda Öde Kredisi’ni hayata geçirdik. Bu krediden yararlanan esnafımız, kredinin vadesi içinde istediği zaman ve istediği tutarda anapara ödemesi yapabili-yor. Ayrıca ‘Gönlüne Göre Öde Esnafım’ kampanyası ile de 36 ay vadeye ve 50 bin TL’ye kadar kullanılabilen kredide esnafımıza altı farklı ödeme seçeneği sunuyoruz. Örneğin kredi ödemelerini aylık eşit taksitler halinde ödeyebildikleri gibi üç ya da altı ay geri ödemesiz veya iki ya da altı ayda bir ödemeli veya kullandırım tutarının yüzde 20’sinin son taksitte ödendiği kredi seçeneklerini de kullanabiliyorlar.”

Akbank, TESK’e bağlı tüm esnafın EkoPOS tarifelerinden indirimli olarak yararlanmasını da sağlıyor.

Diğer taraftan Akbank yine TESK’in desteği ile çeşitli illerde ‘Esnaf Şenliği’ adı altında yarışma, oyun ve müzik aktivitesi olan etkinlikler düzenliyor. Esnafa ise bu dönem özel avantajlar sunuyor.

Akbank, KOBİ’lere özel bir de Axess KOBI’yi çıkarttı. Bu kartın, sadece bir ticari kredi kartı olmadığını söyleyen Bülent Oğuz, “Axess KOBI’nin içinde diğer ticari kartlardan farklı olarak kredi kartı limitinden bağımsız olarak kullanıma hazır Taksitli Ticari Kredi limiti bulunuyor. Ayrıca kart sahipleri, şubeye gitmeden diledikleri zaman Taksitli Ticari Kredi’yi kullanabiliyor” diyor.

ESNAFA ÖZEL PATRON KART

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) KOBİ ve esnaf müşterilerine Spot Kredi, Rotatif Kredi, Taksitli Krediler, Kredili Mevduat Hesabı, Iskonto/iştira Kredileri ile KGF ve KOSGEB ile yapılan işbirliklerine dayanan kredilerle destek veriyor.

Son olarak, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile işbirliği yapan TEB girişimci ve küçük işletme sahiplerine de destek olmaya başladı. KGF işbirliği sayesinde TEB, tekno girişimcilere 500 bin TL’ye, tarım girişimcilerine 250 bin TL’ye, franchise girişimcilerine 200 bin TL’ye, kafe, pastane, atölye, mağa-K za açmak gibi iş kurma hazırlığında olan küçük işletme girişimcilerine ise 100 bin TL’ye kadar teminatsız kredi veriyor.

Müşterilerine yurtiçi borç ya da taahhütleri için teminat mektubu, ödeme ve tahsilât işlemleri için POS hizmeti, şirket banka ve kredi kartı, çek, senet, kurum ödemeleri dışında yatırımlarını da yönlendirdiklerini söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, esnafa özel sürdürülen kampanyaları şöyle özetliyor:

“örneğin küçük işletme sa-hipleri ve esnaf için düzenlediğimiz Taksitli Nakit Kredi kampanyalarıyla 100 bin TL’ye kadar, farklı tutarlar için uygun faiz koşulları ve üç aya kadar taksit erteleme fırsatıyla 36 aya varan vadelerde kredi kullandırdık. Küçük işletme sahipleri için Patron Kart’ı çıkarttık. Bu kart sayesinde esnafımız Taksitli Ticari Kredi, Kredili Mevduat Hesabı ve Business Kart özelliklerine tek bir kartla ulaşıyor. Bu sayede esnaf ve küçük işletmeler, kredi ihtiyaçlarım alternatif dağıtım kanalları üzerinden tek bir kart ile hızla karşılayabiliyor. 36 aya varan vadelerle 7/24 kredi kullanabiliyorlar. Ayrıca turizm sektöründeki firmalar Patron Kart ile ödemelerini nakit akışlarına uygun olarak iki sezonda taksitlendiriyorlar.”

10 BİN TL’YE GECELİK FAİZ

ING Bank, KOBI’lerle birebir görüşerek bu kesimin finansmana erişimi ve danışmanlığını sürdürüyor. Bu kesime özel çok sayıda ürünleri bulunduğunu söyleyen ING Bank KOBİ Bankacılığı ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, şu bilgileri veriyor: “Müşterilerimiz 7/24 tek bir SMS ile gümrük vergilerini ödeyebiliyor. Paydos Yok Hesap’ımız ile firmalar geceleri 10 bin TL’nin üzerindeki bakiyelerinden gecelik faiz kazanabiliyor. Ayrıca 2013 yılında uygulamaya aldığımız INGeF e-fatura çözümünü bir adım daha ileriye taşıyarak ‘INGeF Iskonto’ finansman modelini hayata geçirdik. Bu uygulama sayesinde tedarikçiler vadesinden önce alacaklarını tahsil edebiliyor.

Otomobil bayilerine özel ikinci El Stok Finansmanı uygulamamız ile firmalar müşterilerinden aldıkları ikinci el araçların yüzde 72’sine kadar finansman sağlayabiliyor. Ayrıca global netvvork’ümüz sayesinde ihracatçı ve yurtdışına yatırım yapmak isteyen KOBl’lerimiz için de çözümler sunuyoruz. Yine bu kapsamda, ihracatçı birlikleri ve sanayi odalarıyla işbirliği protokolleri imzalayıp KOBI’leri destekliyoruz. KGF, KOSGEB ve Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen desteklere de aracılık ederek, büyümek, marka oluşturmak ya da yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lere ve esnafa finansman sağlıyoruz.” ING ayrıca yılda bir kez ‘Müşteri Konseyi’ oluşturarak KOBI’lerin görüşlerine başvurup bu isteklere özel hizmet ve ürünler geliştiriyor.

100 BİN TL KREDİ HAZIR

Iş Bankası yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle ‘Esnafa Özel Bayram Kredisi’ kampanyası düzenliyor. Bu kapsamda esnafa ister ilk üç ay ödemesiz toplam 12 ay vadeli isterse de 36 aya varan vadeli 100 bin TL’ye kadar kredi sağlıyor.

Banka olarak esnafın Yazar Kasa POS teminini finanse ettiklerini söyleyen Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat ince, KOBİ ve esnafa özel uygulamaları şöyle özetledi:

“Turizm Sektörü Destek Paketimiz kapsamında üç farklı paket sunuyoruz. Bu işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik Single, Double ve Süite tarife paketi seçeneği ile havale, EFT ve çek tahsili işlemle-rini artık çok daha uygun koşullarla gerçekleştiriyoruz. Ayrıca ‘Turizm Sezonuna Hazırlık” kampanyası düzenledik. Tüm sektörleri hedeflediğimiz Maximum Şirket Kredi Kartı ile KOBl’lerimize MaxiPuan kazanma ve ^ taksitli alışveriş yapma imkanı sağladık, jj^ Vadematik kartı ile de üye işyerleri peşin fiyatına vadeli ve taksitli satış seçeneği sunabiliyorlar. Maximum TEMA Şirket Kartı ile de KOBl’ler hem Maxi-mum kartın tüm özelliklerine kavuşuyor, hem de TEMA Vakfı’na katkı sağlıyorlar.”

Turgut GÜLCİHAN / Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Bşk.
Yurtdışı kaynaklı yeni krediler geliyor

Esnaf ve KOBİ’lere özel ‘Eczacı Paketi’, ‘Turizm Destek Paketi’, ‘Yerli Makine İmalat Destek Paketi’ gibi çok sayıda paket ürünümüz var. Bunun dışında KOBİ müşterilerine Avrupa Yatırım Bankası (AYB] IPARD, Avrupa Yatırım Fonu,

Dünya Bankası, Eximbank kaynaklı özellikli ürünler de sunuyoruz. Örneğin Eczacı Paketi’nden SGK ödemelerini bankamızdan yapan tüm eczacılarımız faydalanıyor. Bu paketle eczacılarımızın esnek geri ödeme planlı kredilerinin yanı sıra POS, çek karnesi, fatura ödemeleri gibi ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Ayrıca KOBİ Kart, OGS/HGS, Sigorta, KMH ve Hazine ürünleri gibi diğer bankacılık ürünlerini sunuyoruz. Benzer hizmet ve ürünleri diğer paket müşterilerimize de uyguluyoruz. Ayrıca Türk Eximbank ile imzaladığımız protokol sayesinde bankamızın faaliyet gösterdiği 16 ülkedeki bilgi birikimimizi, Türk Eximbank’ın uygun maliyetli kredi desteği ile birleştirerek Türk ihraç ürünlerinin yurtdışı pazarlardaki payının arttırılmasını amaçlıyoruz. Bu program sayesinde Türk menşeli malların ihracat bedelinin yüzde 100’üne kadar finansman imkanı sağlayabileceğiz. Kredinin vadesi minimum altı ay olacak. Tüketim malları finansmanında azami iki yıl, yatırım malları finansmanında azami yedi yıl vadeli kredi kullandırılabilecek. Ayrıca Dünya Bankası’nın ödemesiz dönemli, uzun vadeli ve düşük maliyetli yatırım ve işletme kredisine aracılık ediyoruz. Bu kapsamda Dünya Bankası’nın KOBİ’lerin İkinci Finansmana Erişim Kredisi (SME II] ve Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredileri’ni kullandırıyoruz.

Önümüzdeki günlerde yurtdışı kaynaklı yatırım ve proje kredilerine yenilerini ekleyeceğiz. Bunun dışında, kırsal kalkınma projelerinin finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası (AYB] ile dört yılı geri ödemesiz 14 yıl vadeli 100 milyon euro’luk IPARD kredi anlaşması da imzaladık. Tarımın finansmanı kapsamında Çiftçi Destek Kredisi veriyoruz. Banka ayrıca KOBİ Girişimci segmentine AYF teminatlı ‘İlk bankam ilk işim’ adıyla, ‘Siftah Ziraat’ten’ sloganı ile de kredi kullandırıyor. Bunun yanı sıra KOBİ’lere özel KOBİ KART’ımız da bulunuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu