Pazarlama Reklam

Artema’nın Engin Günaydınla Reklam Kampanyası Analizi

Artema, 2013 yılında Engin Günaydın’ın oynadığı reklam kampanyasıyla hem marka bilinirliğini hem de satış noktası sayısını artırdı. 2014 yılında da dayanıklılık temasıyla reklamlarını sürdürecek olan marka, yeşil, tasarruflu ürünleri öne çıkaracak.

arzu uludag elazig

1980’li yılların sonlarında yayınlanan Şener Şen’in oynadığı “Aç, kapa Artema” sloganlı reklam dönemin en başarılı işlerinden biriydi. Hatta bu slogan yıllarca marka tarafından kullanıldı.


Ancak aradan geçen zamanda armatür pazarı çeşidendi. 215’in üzerinde markanın var olduğu bir yapıya kavuşan pazar inşaat ve turizm sektörünün gelişimine paralel olarak rekabetin yoğunlaştığı alanlardan biri haline geldi. Onların içinden aynşmak, yerini daha da sağlamlaştırmak ve pazar payını artırmak isteyen Artema, bu doğrultuda’ses getirecek bir kampanyaya imza atmaya karar verdi. Ve geçen yıl uzun süreden sonra ilk defa bir ünlü yüzle, Engin Günaydınla yaptığı işbirliğiyle yine bu sloganı kullanarak, TBWA İstanbul imzalı bir reklam kampanyası başlattı.

GERİ DÖNÜŞÜ NASIL OLDU?

Peki yıl içinde üç reklam filmi ile televizyon mecrasında yer alan ve aynı zamanda açıkhavanm da etkin olarak kullanıldığı bu kampanyanın sonuçları ne oldu? Hem bunu hem de markanın 2014 stratejisini Artema Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ ile konuştuk.

Türk insanının armatürde en temel seçim kriterinin dayanıklılık olduğunu ve yaptıkları araştırmalarla dayanıklılıktan “uzun yıllar açılsın, kapansın”, “su sızdırmasın”, “kaplaması bozulmasın”, “zamana dayansın ve kararmasın” gibi özelliklerin anlaşıldığını söyleyen Elazığ, ajansa da bu argümanlarla gittiklerini anlatıyor.

Hem 1,5 milyon kez açma kapama garantisi vererek hem de garanti yılını yükselterek fark yaratmaya çalıştıklarının altını çizen Elazığ, Engin Günaydın! seçme nedenlerinin ise tüketicinin sevdiği, sempatik ve hınzır bulduğu bir ünlü olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Medya planlarında televizyon ve açıkhavanm yanında dijitali de etkin kullandıklarını vurgulayan Elazığ, sonuçlarla ilgili şöyle konuşuyor:

“Marka bilinirliğine önemli katkısı oldu. Şu anda her iki tüketiciden biri hatırlatmasız ‘armatür’ deyince bizim markamızı söylüyor. Alsan alır miydin’ sorusuna evet yanıtını verenlerin sayısı da oldukça arttı. 3 bin satış noktasında satılırken gelen talep üzerine 400 yeni satış noktası daha eklendi. Pazar payı ve satış rakamlarımızda da beklentimizin üzerinde artış oldu.”MEYDANLARA TAŞINACAK

2014’ün ilk aylarında geçen yıl çekilen filmlerden birinin gösterileceğini söyleyen Elazığ, 2013’te ağırlıklı olarak imaj kampanyası yaptıklarını ancak bu yıl ticari kampanyalarla bağlanan işleri mecralarda göreceğimizi belirtiyor.

Bu yıl enerji ve su tasarrufu sağlayan kombi dostu armatürü tanıtacaklarının üzerinde duran Elazığ, deneyimi içselleştirmek ve ağızdan ağıza yaymak için dijitali kullanmaya bu yıl da devam edeceklerini anlatıyor. Dahası satış noktaları dışmda genel alanlarda Artema argümanlarını destekleyecek deneyim aktiviteleri yapmak istediklerini söylüyor. Hatta Discovery Channel’da Bear Grylls’ın programına sponsor olunmuş ve oradaki dayanıklılık iddiasını meydanlara taşıma niyeti söz konusu.

Armatürü sadece kullanıcılar tercih etmiyor. Müteahhit, mimar ve ustalar da marka için önemli tüketici gruplarından. Elazığ, şirket olarak onlara yönelik de bilgilendiren ve eğiten işlerin yanında eğlendiren etkinlikler yaptıklarına vurgu yapıyor.

Water Label belgesi alan Türkiye’deki ilk armatür markası olduklannı da anlatan Elazığ, bu yıl armatürlerin üzerine stikerlar yapıştırılacağını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kırmızı, sarı ve yeşil etiketler yapıştırarak ürünün tasarruf oranını göstereceğiz. Yeşil sertifikalı ürünler en tasarruflu ürünler olacak. Ve biz bunun iletişimini de yıl içinde yapacağız.”

Fatoş BozkuşBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu