Kariyer ve İş İlanları

Arıkan Mensucat İş Başvurusu

Kahramanmaraş’ın ilk sanayi tesislerinden olan Maraş Çeltik Fabrikası’nın 1954’te kuran Arıkan Mensucat, Avrupa’daki toparlanmaıun getirdiği talep artışım ihracatına yansıttı. Geçen yıl ihracatını yüzde 360,4 oranında artırarak Anadolu 500’ün dış satışım en çok artıran şirketi oldu. İhracat artışında ikinci sırada Abakoğlu Yem, üçüncü sırada da Işık Ahşap Profil yer aldı.


Anadolu 500’de ihracatını en çok artıran şirketi Kahramanmaraş’tan çıktı. Arıkan Mensucat, 2013 yılında ihracatını önceki yıla göre yüzde 360,4 artırarak birincilik kürsüsüne yükseldi. Denizlili Abalıoğlu Yem yüzde 331,8’lik artışla ikinci sırada, Gaziantepli Işık Ahşap da yüzde 224’lük artışla üçüncü sırada yer aldı.

Anadolu 500 araştırmasının ihracat ayağında lider olan Kahramanmaraşlı Arıkan Mensucat, 2012’de 10,6 milyon dolar olan ihracatını 2013’te 49 milyon dolara çıkardı.

Arıkan Mensucat

1954’te Kahramanmaraş’ta kurulan ilk sanayi tesisi olan Maraş Çeltik Fabrikası’ndan bugüne büyük aşama kaydeden Arıkan Mensucat, daha sonra kurduğu çırçır fabrikasıyla birlikte 1990 yılında iplik üretimine başladı. Şirket, 2008’den itibaren üretim altyapısına odaklandı. 2008 yılında 48 makineli örgü tesisi, 2011’de 50 bin iğlik compact iplik tesisi, 2012 yılında 84 ilave makine ile örgü kapasitesini artırdı. Bu sayede geniş ürün yelpazesine ve üretim kapasitesine kavuşan şirket, 2013 yılında ihracat rekoru kırmayı başardı.

AVRUPA’NIN ETKİSİ BÜYÜK

Arıkan’ın ihracat artışında Avrupa pazarındaki toparlanmanın büyük rolü var. Şirketin ihracat perfor-masının artmasında 2008’den beri durgunluk yaşayan Avrupa ekonomilerinin düzelmeye başlaması ve özellikle Almanya ve İtalya’dan gelen talebin artması yatıyor.ihracat artışında ikinci sırada Denizlili Abalıoğlu Yem yer alıyor. Sanayiciliğe ilk adımını un üretimi ile atan şirket, 1950 sonrasında pamuk çırçır fabrikasını faaliyete geçirdi. 1969 yılında Denizli’de kurulan fabrikasıyla ise Türkiye’nin ilk özel sektör yem kuruluşu olma unvanı kazandı. Abalıoğlu Yem, yem sektörünün ardından Lezita markası ile gıda pazarında da iddiasını ortaya koydu.

Anadolu 500 ihracat listesinin üçüncü sırasında ise Işık Ahşap Profil yer alıyor. Gaziantepli Işık Ahşap, Türkiye’nin doğu komşularındaki iç savaş ve gerilimlere rağmen 2013’te ihracatını yüzde 224 artırarak 20,9 milyon dolara çıkardı.

Halen 90 bin m2’si kapalı olmak üzere 280 bin m2 alanda 750 çalışanı ile üretim yapan Arıkan Mensucat, AR-GE çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle boyalı örme kumaş üretimine başlayarak dış pazarlarda tercih edilen bir marka haline gelen Arıkan Mensucat, başta İtalya ve Portekiz olmak üzere Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan’a yoğun ihracat yapıyor. Şirketin hedefinde ise ABD pazarında marka olmak var.

Arıkan Mensucat İş BaşvurusuBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu