Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Analistlere göre kısa vadede dolar kuru

Yerel seçimlerin atlatılması yüksek çıkan mart enflasyonuna rağmen kurlar üzerindeki baskıyı azalttı. Şimdi gözler içeride cumhurbaşkanlığı seçimi, dışarıda ise AlilTde faiz artırımına ve Çin ekonomisine çevrildi. Analistlere göre, dolar kuru kısa vadede 2.10-2.20 TL bandında dalgalanacak…


GENEL seçim havasına sokulan yerel seçimlerin tamamlanmasının hemen ardından Türkiye mali piyasaları üzerindeki baskı da azaldı. Yatırımcılar bu rahatlamayı en çok borsa ve döviz kurlarında hissetti. Aslında geçen haftanın ikinci yarısından itibaren kurlarda hissedilir bir gerileme yaşanmıştı.

kisa vadede dolar kuru

Yerel seçimlerde AK Partinin oy oranının yüksek çıkacağına ilişkin beklenti erken satın alındı ve sonuçta yabancı yatırım bankalarının raporlarında belirtildiği gibi seçimlerden AK Parti’nin birinci çıkması ile geçen hafta tansiyon iyice düştü.

BEKLENTİ SATIN ALINDI

Yüksek çıkan mart ayı enflasyonuna rağmen kurlardaki temkinli düşüşün geçen hafta da sürdüğü görüldü. Ancak piyasa analistlerinin özellikle döviz kurları konusunda oldukça tutucu olduğunu da belirtelim. Beklentilerin önceki hafta satın alınmaya başlandığını hatırlatan analistler, bu yüzden önümüzdeki dönemde döviz kurlarındaki tepkilerin çok da abartılı olmayacağım düşünüyor. Öte yandan yerel seçim belirsizliğinin bitmesine karşın şimdi önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu hatırlatan analistler yaz aylarına da bu beklentinin damga vuracağını belirtiyor.

Öte yandan konu kurlar olunca global piyasalardaki seyrin de önemli oranda belirleyici olacağı hatırlatılıyor. Özellikle ABD’nin faiz artırımını öne alması, Çin ekonomisindeki kötüleşmenin sürmesi gibi faktörlerin global yatırımcıları ve dolayısıyla Türkiye ile döviz kurlarını doğrudan etkileyeceği tahmin ediliyor.

2.13 TL’YE DİKKAT

Sonuçta döviz kurlarıyla ilgili önümüzde yine çok bilinmeyenli bir denklem bulunuyor. Kısa dönem için tahmin yapmaktan çekinmeyen para yöneticilerine göre dolar için 2.13-2.1350 TL’ler kritik destek seviyeleri. Geçen hafta bu seviyeyi aşamayan dolar kuru analistlere göre bu desteği geçebilirse 2.10 TL hatta bunun da altına inebilir. 2 TL ise şimdilik imkansız gibi görünüyor.

Peki bu seviyeler kınlamazsa… O durumda dolar TL karşısında yeniden 2.20’leri deneyebilir. Ancak analistlere göre kısa vadede 2.20’lerin çok üzeri beklenmemeli. Bu ortamda dövize yatırım yapmayı düşünenleri de uyarmadan edemeyen analistlerin, kısa vade için dolar kuru ve euro/dolar parite beklentisi ise şöyle…

“DOLARDA 2.10 TL KALICI DEĞİL”

Başta ABD olmak üzere global ekonomilerdeki gelişmeler, Merkez Bankası’nm faizleri beklentilerden fazla artırması ve 30 Mart sonuçları ile Türkiye’de olumlu havanın iyice pekiştiğini vurgulayan Odeabank Bireysel Bankacılık Yatırım Ürünleri Stratejisli Atilla Yenihayat, önümüzdeki döneme ilişkin beklenti ve riskleri şöyle özetliyor:

“Her ne kadar kısa vadede olumlu piyasa şartlarının devam edeceğini öngörsek de, ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yüksek çıkan enflasyon rakamları faizlerdeki düşüşü sınırlandıracak. Bu bağlamda yabancı portföy girişleri ve euro’nun dolara karşı güçlü duruşunun desteklediği TL’nin 2.10’ları denemesi beklenebilir. Ancak bu seviyelerde kalıcı olması, bahsi geçen riskler yüzünden zor gözüküyor. 2014 genelinde ise TL’nin sert ve kalıcı değer kayıplarından uzak bir yıl geçirmesini bekliyoruz.”Orta ve uzun vadeli düşünen yatırımcılar için kurun şu anki seviyelerinin dövize kısmi yatırım yapmak için uygun olduğunu söyleyen Yenihayat’a göre, önümüzdeki dönemde dolar değer kazanacak. Özellikle yapısal sorunları devam eden gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında nispi değer kaybetmesi kaçınılmaz.

Öte yandan Yenihayat, TL faizlerinin dolar mevduat oranları karşısındaki üstünlüğü nedeniyle dövize yatırım yapmanın ancak doğru zamanlama ile olumlu sonuçlar yarattığına işaret ediyor.

“TL’YE YATIRIM DAHA CAZİP”

Anadolubank Hazine Bölüm Başkanı Akın Cihan Ateş’e göre, enflasyon düşüş trendine girmeden ve siyasi olasılıklar netleşene kadar geçecek süreçte dolar kuru 2.10’un altına kalıcı biçimde düşmeyecek. Buna rağmen mevcut faiz seviyelerinde TL’ye yatırımın daha cazip göründüğünü ve orta vadede TL’ye yatırım yapanların kazanmaya devam edeceğini vurgulayan Ateş, euro/dolar parkesine ilişkin beklentisini ise şöyle özetliyor: “Euro, dolara karşı baktığımızda reel faiz anlamında daha cazip.

Her ne kadar iki para biriminin de reel faiz seviyesi negatif olsa da, bu reel faiz ve euro bölgesinde parasal gevşemenin geri çekilmesi ve dolarda da FED alımlarına rağmen parasal gevşemenin devam etmesi euro’yu güçlü tutmaya devam ediyor. Bununla birlikte euro bölgesinin net gelirlerinin pozitif olması euro’nun değer kaybını engelliyor. ABD’den gelebilecek faiz kararı euro bölgesinden önce olacak. Ancak bunun bile 2014 yılı içinde olması zor görünüyor. Bu nedenle euro/dolar paritesinde çok aşağı yönlü bir hareket beklemiyoruz.”

“BORCU OLAN DOLAR ALSIN”

Teknik olarak dolar /TL kuru için 2.13 TL’nin önemli bir trend desteği olduğunu kaydeden Destek Menkul Değerler Kaldıraçlı işlemler Birim Yöneticisi Engin Kılıç, “Seçim sonrasında döviz kurlarının gerilemeye devam ettiğini görüyoruz. Bundan sonra ise yine siyasi tartışmalar ve cumhurbaşkanlığı seçimi TL üzerinde baskı yaratacak unsurlar olarak gözüküyor. Ayrıca FED’in politikaları önümüzdeki dönemde doların güçlenmesini sağlayabilir. Tabii bu noktada etkili olan diğer unsur yurtiçi kurumsal talep. Kur gevşedikçe kurumsal talebin artıyor olması kurda sert geri çekilmeleri sınırlandırabilir” diyor.

Kılıç, teknik olarak ise kurda kısa vadede 2.1350 TL’nin önemli bir trend desteği olduğunu, bu seviye aşağı yönde geçilmediği sürece 2.17 ve 2.20’nin kısa vadeli hedef olarak izlenebileceğini düşünüyor.

2.1350 TL aşağısında oluşacak fiyatla-malarda ise Kılıç’a göre, 2.09 – 2.10 seviyelerine kadar gevşemeler görülebilir. Orta vadede ise gerek siyasi gerekse yurtdışı kaynaklı para politikalarının kurun çok fazla gevşemesini engelleyeceğini söyleyen Kılıç, “Yatırımcılar açısından ba-wj| karsak, dolar borcu olanlar için bu seviyelerden kademeli olarak alım yapılabilir. Yalnız şunu söylemekte fayda var. Bugün TL’nizi mevduata yatırdığınızda ortalama yıllık yüzde 10 kazancınız oluyor. Kurun 2.14 TL seviyelerinde olduğunu farz edersek kurdan yüzde 10 kazanç sağlamak için 2.35’lerin aşılması gerekiyor. Bu noktada yatırımcılar bir yıl içerisinde 2.35 seviyelerinin aşılacağını düşünüyorlarsa tasarruflarının yüzde 20’si ile dolara yatırım yapabilirler.”

Euro kan kaybedebilir

Uzmanlara göre euro bölgesinin en büyük sorunu düşük enflasyon. Bu hafta yüzde 0.5 olarak açıklanan mart ayı enflasyon rakamı da bu konudaki endişeleri artırmış görünüyor. Enflasyon halen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2 olan hedefinin altında kalmaya devam ediyor. Euro’daki uzun süre devam eden değerlenme ise büyüme üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Öte yandan Almanya dışında euro bölgesindeki işsizlik oranları da rekor seviyesini koruyor. Bu yüzden Avrupa Merkez Bankası üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Euro’nun ECB kararları ile hareket ettiğini hatırlatan Destek Menkul Değerler Kaldıraçtı İşlemler Birim Yöneticisi Engin Kılıç, geçen hafta ECB’nin faizlerinin piyasa beklentileri dahilinde 0.25’te tuttuğunu hatırlatarak, euro/dolar paritesine ilişkin şu tahminde bulunuyor: “ECB’nin bu toplantısında parasal genişleme ve mevduata negatif faiz politikalarının konuşulması yüzünden euro/dolar paritesinde gerilemeler gözlemlendi. Pariteyi teknik olarak incelersek 1.3700 seviyesi ara destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde 1.3630-1.3650 desteğine kadar geri çekilmeler görebiliriz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu