Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın Yükselirmi – Altın Fiyatları – Altın Yorumları

Altın Yükselirmi – Altın Yorumları 2014

Ortadoğu’da gerginliğin tırmanması altın fiyatlarını haziran ayında yüzde 6’yı aşan artışla yeniden 1.320 dolara taşıdı. Altına orta ve uzun vadeli yatırım yapılması gerektiğini söyleyen analistlere göre, asıl yükseliş 2015’te olacak. Bankalar ise müşterilerine altına dayalı çok sayıda ürün sunuyor…


DÜNYADA belirsizlik ve gerginlik arttıkça güvenli liman altına olan ilgi de yeniden artmaya başladı. Özellikle son dönem Ortadoğu’da Irak ve Suriye merkezli artan jeopolitik risk ve bölgeye yayılabilecek bir savaş ihtimali böyle zor zamanların güvenli limanı olan değerli metale kelimenin tam anlamıyla değer kattı. Tabii bu arada ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nm parasal genişlemeye ışık yakan kararları da sürece destek oldu. Sonuçta çok değil daha haziran ayı başında uluslararası piyasalarda 1.243 dolardan işlem gören altının onsu “Ortadoğu’ya yayılacak bir sıcak savaş çıkar mı?” tedirginliği ile 1.320 dolarların üzerini deniyor. Yani aybaşından bu yana altın uluslararası piyasalarda yüzde 6’nın üzerinde değer kazandı.

altin yukselirmi

ÇIKIŞ SÜRECEK

Gerek ulusal gerekse uluslararası analistler altında bu çıkışın süreceği görüşünde. Özellikle jeopolitik belirsizliğin kısa sürede çözümlenemeyeceğine ilişkin inanç bu beklentiyi destekler görünüyor. Bu arada ABD’nin 2015 yılından önce faiz artırmayacağım duyurması, Avrupa Merkez Bankası’nın ise parasal genişlemeye yeşil ışık yakması bu beklentileri kuvvetlendiriyor. Ancak sakın yanılmayın. Öncelikle analistlere göre, altın orta ve uzun vadeli bir yatırım aracı. Yani çıkış devam edecek ancak bu bugünden yarına değil. Yani altın fiyatlarındaki dalgalanma önümüzdeki aylarda da devam edecek.

Kısa vadede dikkat edilmesi gereken seviyeler ise 1.330-1.360 dolar bandı. Bu konuda
genel beklenti ise, asıl kuvvetli çıkışın 2015 yılında olacağı yönünde. Bu çıkış ile altının ons fiyatının yeniden 1.900 dolarların üzerini çıkması bekleniyor. İşte bu yüzden uzmanlar altın ve altına dayalı yatırım araçlarını orta ve uzun dönemli yatırımı düşünenler için öneriyorlar.

Peki altına yatırımı nasıl yapalım? İşte bankalar bu soruya yanıt arayan yatırımcılar için birbirinden farklı ve cazip ürünler çıkartmaya başladılar. Eskiden altına yatırım yapmayı düşünenler kuyumcuya gider çeyrek, yarım, tam altın veya bilezik alır; bunları da evde saklardı.

Bu yüzden bugün Türkiye’de ‘yastık altı’ tabir edilen evde saklanan altının tutarının 5 bin tona yani yaklaşık 212 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Ekonomiye ve sahibine hiçbir fayda sağlamadan duran bu altını bankalar çok farklı alternatiflerle değerlendirmeye başladı.

BANKALAR HAREKETE GEÇTİ

Bugün Türkiye’deki neredeyse bütün orta ve büyük ölçekli bankalar altın toplama günleri düzenliyor. Topladıkları bu altınları 24 ayara çevirerek müşterilerinin hesabına yatırıyorlar. Bu sayede yastık altındaki altın ekonomiye kazandırılırken, altın yatırımcısı ise faiz geliri elde edebiliyor.

Ama bankaların müşterilerine sunduğu ürünler bununla da sınırlı değil. Artık ayda 0,01 gram altın alarak biriktiren altın hesaplarına yatırım imkanı da var. Yani 5 TL evet yanlış okumadınız ayda 5 TL’sini altına yatıranlar da altın hesabı açtırabiliyor. Şayet bu tutarı aylık 50 veya 100 TL’ye çıkartırsanız bu durumda vadeli altın hesabı açıp faiz geliri de elde edebiliyorsunuz. Bunun dışında son yıllarda bankalar müşterilerine altın fon, altın havale, altın borsa fonu, altın kredi, altın teminat gibi çok sayıda altına dayalı ürün ve hizmet de sağlıyor.

işte bankaların ardı ardına yeni ürünler çıkarttığı ve önümüzdeki dönem yükselişine neredeyse kesin gözüyle bakılan altını sizler için mercek altına aldık. Orta ve uzun dönemli yatırım yapmayı düşünenler için bankaların altm ve altına dayalı ürünlerini inceledik. Yine uzmanlar sizin için altın fiyatlarına ilişkin beklentilerini ve analizlerini açıkladılar…

ŞUBEDEN 1 GRAM ALTIN

Akbank müşterilerine çok sayıda altm ve altına dayalı ürünle hizmet veriyor. Klasik bir ürün olan Altın Mevduat Hesabı’nın yanı sıra Altın Hediye Çeki de çıkarttıkları bilgisi veren Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Akbank Altm Davet Günleri’nde ise altın takıların 24 ayar altına çevirip Akbank’ta değerlendirilmesi olanağını sunuyoruz” diyor.

Nisan ayı başında üç pilot şube olan Üsküdar, Beşiktaş ve Nuruosmaniye şubeleri kanalıyla başlatılan Gram Altm projesiyle Akbank müşterilerinin hesaplarındaki altını fiziki olarak çekip, yatırma imkanı sağladı. Kısa süre içerisinde bu uygulamayı birçok şubeye yaymayı planladıklarını söyleyen Tözge, gram altınların bir gramdan 100 grama kadar farklı gramajlarda sertifikalı paketler halinde
olacağı bilgisini veriyor. Akbank 2013 sonu itibarıyla altm hesaplarında 1,7 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştı. Yıla çok hızlı yükselişle başlayan altm fiyatları yüzünden sert bir kar satışı geldiğini ve hesaplarda yüzde 25’lik bir küçülme yaşandığını vurgulayan Tözge, “Ancak ikinci çeyrek başında fiyatların geri gelmesi ve altının güvenli liman algısının yükselmesiyle birlikte yatırımcılar tekrar altına dönüş yapmaya başladı. Altına olan ilgi de artarak devam ediyor. 2014 yılında altm bankacılığında yeni ürün ve hizmetlerle hız kesmeden büyümeye devam edeceğiz” diyor.

GÜMÜŞ HESABI DA AÇIYOR

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Altın Kredisi, Taksitli Altın Kredisi, Altın/Pırlanta Tahsilat Sistemi ve Kuyumcu Paket Sigortası gibi ürünlerle kuyumculuk sektöründe faaliyet gösterenlere TEB Yeni Altın Çağı, Vadesiz/Vadeli Altın Depo Hesabı, Gümüş Depo Hesabı, Damla Altın Hesabı ve B Tipi Altın Fonu ürünleriyle de birikim yapmak isteyen bireysel ve kurumsal müşterilere ulaşıyor.

Yatırımcıların, Altın Hesabı’m TL/dolar karşılığı veya fiziki altın teslimi yoluyla açıp faiz geliri elde edebildiklerini söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Ayrıca müşterilerimiz diledikleri zaman 1 kilogram ve katları bakiyeyi İstanbul’daki belirli şubelerden fiziki olarak alabiliyor. Altına uzun vadeli ve düzenli yatırım yapmak isteyenler için çıkarttığımız Damla Altın Hesabı ile ufak tasarrufların düzenli aylık yatırım yapmasının yolunu açtık. Yine küçük yatırımcıları hedeflediğimiz TEB B Tipi Altın Fonu’muz ve Gümüş Hesabı’mız da var” diyor.

Bankanın bir diğer özel ürünü ise Altın/Pırlanta Tahsilat Sistemi. Bu sistem sayesinde toptancı firmaların bayi ve satış noktaları ile olan nakit akışları TEB üzerinden gerçekleştirilip, kredilendiriliyor. Öte yandan. Kuyumcu Paket Sigortası ürünü ile Stok Teminatı (Kasada, Vitrinde veya Çanta’daki altın hırsızlık riskine karşı sigortalanıyor), Demirbaş Teminatı, Emanete Bırakılan Mallar Teminatı, Emniyeti Suistimal Teminatı, Terör Teminatı, Deprem Teminatı gibi teminatlar tek bir paket halinde kuyumculara sunuluyor.

TEB olarak kuyumculuk sektörünü de içine alan bir model olan TEB Yeni Altın Çağı’nı hayata geçirdiklerim söyleyen Gökhan Mendi, sistemin işleyişi hakkında şunları söylüyor: “Bu sayede Türkiye’nin dört bir yanında, anlaşmalı kuyumcular aracılığıyla ziynet, takı (14,18, 22 vs ayar) gibi altın birikimlerini topluyoruz. Sistem kapsammda yatırımcılar, anlaşmalı kuyumculara gidip altınlarını bozdurup, ardından gram karşılığım TEB’deki altm hesaplarına aktarabiliyor. Yatırımcı bunun için hesap işletim ücreti ödemiyor; buna karşın faiz geliri elde ediyor. Birikimlerini Internet, telefon bankacılığımız ve ATM’lerden istedikleri zaman TL ve dolara çevirme imkanına da sahipler. Projeye şu an itibariyle 60 ildeki 181 anlaşmalı kuyumcu katılmış durumda.” TEB’de 2013 sonu itibarıyla 27 bin civarı müşterinin yaklaşık 8.5 ton altm mevduatı bulunuyor.

0,01 GRAM ALTIN ALABİLİRSİNİZ

Şekerbank küçük tasarruf sahiplerine özel çok sayıda altm ürünü çıkarttı. Örneğin, her ay altına düzenli yatırım yapmak isteyenler için 0,01 gram yani parasal karşılığı 5 TL ve katları şeklinde yatırım imkanı sağlıyor. Ayrıca banka vadesiz TL hesaplarından her ay düzenli altm almak isteyenlere 1 gram ve üzeri ya da 100 TL ve üzeri seçenekleri sunuyor.

Bunun dışında ‘Dönemsel Faiz Ödemeli Vadeli Altm Mevduat’ ürünüyle sabit faiz ödemeli seçenek sunduklarım söyleyen Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, bu konuda şu bilgiyi veriyor: “Müşterilerimiz en az bir en çok beş yıl olmak koşuluyla vadeli altm hesabı açıp hem altm biriktiriyor hem faiz geliri elde ediyor. Ürün ile aynı zamanda sabit dönemsel getiri elde edilebildiği gibi faiz getirileri 1-36 ayda bir vade sonu beklemeden altm cinsi olarak alınabiliyor.” Bunun dışında bankanın ayrıca Vadeli Altm Hesabı da var. Günün her saati internetten altm alım satımına imkan sağlayan Şekerbank, bu arada yastık altı altının ekonomiye kazandırılması için de “Tasarrufun Altm Günü” uygulamasını da başlattı. 0,01 gram altının bile değerlendirildiği ‘Tasarrufun Altm Günü’ kapsamında hangi ayarda olursa olsun her türlü ziynet altınını şubeler kanalıyla topladıklarını söyleyen Ertürk, “Müşterilerimiz, ziynet altınlarım, tarihleri her aybaşında duyurulan günlerde Şekerbank şubelerine getirerek, Tasarrufun Altm Günü’ne katılabiliyor” diyor.

Şekerbank’ın bir diğer farklı uygulaması ise yurtdışı yerleşik TC vatandaşlarına yönelik geliştirdiği ‘Memleketim Altm Hesabı’. Bu hesaptan yastık altında her türlü ziynet altınını değerlendirmek isteyen tüm yurtdışındaki TC vatandaşları yararlanıyor.

GÜMÜŞ HESABI DA VAR

Denizbank DenizAltm Günleri kapsamında müşterilerinin bilezik, çeyrek altm, kolye gibi fiziki altınlarını 11 yetkili şubeden her Çarşamba günü, dört yetkili şubeden ise her gün topluyor. Yastık altındaki altına faiz kazandıran bu uygulamaya şimdi bir yenisini daha eklediklerini söyleyen Deniz Bank Altın Bankacılığı Grup Müdürü Hikmet Güncan, bu konuda şu bilgiyi veriyor: “Bankamız altm ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek yetkili şubele rimizden fiziki altm teslimine de başladı. Gram Altın ürünümüzün hayata geçmesi ile müşterilerimiz artık fiziki olarak getirip mevduata dönüştürdükleri altınlarını yetkili şubelerimizden istedikleri zaman 1,2.5,5,10, 20, 50,100 gramlık kupürler halinde çekebiliyor. Düğün, nişan, doğum gibi özel günlerde hediye edecekleri altınları hesaplarından karşılayabiliyorlar. Vadesiz ve Vadeli Altın Hesabı yanında, Altın Biriken Hesap ile tasarruf sahiplerine düzenli olarak birikim yapma fırsatı sağlıyoruz. Müşterilerimiz aylık 0,5 gram altından başlayan tutarlarla birikim yapabiliyor. Herhangi bir hesap ücreti ödemeden faiz elde ediyor.”

Banka ayrıca yine Altm Bankacılığı çatısı altında müşterilerine vadesiz gümüş hesabı da açıyor. Altının, uzun vadede yatırımcılarına kaybettirmediğini öne süren Güncan, bu nedenle Denizbank müşterilerine “Altm Biriken Hesap” gibi uzun vadeli altm mevduat ürünlerini önerdiklerini söylüyor.

MİLİGRAM ALTINA HESAP

Yapı Kredi Haziran 2013’ten bu yana tüm Türkiye’de şubeleri kanalıyla Altm Günleri düzenliyor. Banka bu etkinlikte müşterilerinin şubelere getirdiği yüzük, kolye veya çeyrek ya da yarım altınlarını miligram olarak vadesiz altm mevduat hesaplarına yatırıyor. Dileyen müşteriye vadeli altm hesabı açtıklarını da söyleyen Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, bu konuda sundukları hizmet ve ürünleri şöyle özetliyor:

“Yapı Kredi olarak altm toplama işlemlerimizde ulaştığımız müşteri başına ortalama hacim 200 gram. Bu konuda sunduğumuz diğer hizmetimiz ise 1 TL karşılığında bile açabildikleri vadesiz altm mevduat hesapları. Bu sayede müşterilerimiz miligram bazında altm alabiliyor. Ayrıca, bankamızdaki diğer tüm altm hesaplarına altm havalesi yapıyorlar. Altm alım satım ve havale işlemlerini ATM kanalıyla gerçekleştirebiliyor. Bankamızdaki fiziki altm teslimatları İstanbul Altın Borsası tarafından tescil edilen 1 kilogramlık külçe altınlarla yapılıyor.”

Bankanın bunun dışında bir de portföyünün yüzde 51’ini devamlı altm veya altma dayalı araçlara ayıran “Yapı Kredi B Tipi Altın Fonu” da var.

ALTIN KREDİSİ VERİYOR

İş Bankası yatırım hesabı bulunan müşterilerine Anında Bankacılık Kanalları üzerinden 7 gün 24 saat altm alım satım imkanı sağlıyor. Gram altm, tam ve yarım cumhuriyet altım eşdeğeri olan altm ürünlerinin sektörde bir ilk olduğunu söyleyen Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı tlhami Koç bankanın çıkarttığı ürünleri şöyle özetliyor: “Bankamızın bunun dışında, vadesiz mevduat niteliğinde olan ve santigram olarak takip edilen ‘Altm Mevduat Hesabı’ ve faiz geliri elde edilebilen ‘Vadeli Altm Mevduat Hesabı’ var. Düzenli olarak altm almak isteyen müşterilerimiz için ‘Altm Biriktiren Talimat’ımız ve ayrıca B Tipi Altm Yatırım Fonumuz bulunuyor.

Altm üretimi yapan kurumsal ve bireysel müşterilerimize altm kredisi ve altın ihracat kredisi kullandırıyoruz.” Banka ayrıca şube ve anlaşmalı Gülaylar mağazaları aracılığıyla müşterilerinin fiziki altınlarını kaydi altın yatırımına dönüştürüyor. “Şubelerde Altın Buluşmaları” adıyla başlatılan seferberlik kapsamında hafta içi her gün 17 sabit İş Bankası şubesi ve ayrıca her ay yenilenen değişken şubeler kanalıyla müşterilerin altınlarım altm mevduat hesaplarına gram olarak aktardıklarını belirten İlhami Koç sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ayrıca “Kuyumcularda Altm Buluşmaları” hizmetimizle, müşterilerimiz 40 farklı noktadaki anlaşmalı Gülaylar mağazalarına gelerek, teslim ettikleri fiziki altınlarının gram karşılığını bankamızdaki Vadesiz Altın Mevduat hesaplarına MaxiPara AltmiKartlarmı kullanarak POS cihazları aracılığıyla anında aktarabiliyor.”

ALTIN BORSA FONU VAR

Finansbank altına yatırım yapmak isteyen müşterileri için kaydi vadeli/vadesiz altm hesapları, altm biriktiren hesaplar, altına endeksli yatırım fonları gibi ürünler sunuyor. Ayrıca 2012 Kasım ayından bu yana belirli şubeler kanalıyla altm toplama günleri düzenleyen Finansbank, bu sayede müşterilerinin getirdiği altm-lan altm hesaplarına yatırıyor. Müşterilerine altm yatırımı için sundukları birçok paket bulunduğunu söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, altına dayalı diğer ürünleri şöyle sıralıyor: “Altm Biriktiren Hesap sayesinde yatırımcı her ay hesabına yarım gramdan başlayan altm alım talimatı verebiliyor. Vadeli, vadesiz Altm Hesap açabilen müşterilerimiz 7/24 gram cinsi altm alıp satabiliyor. Türkiye’nin ilk, dünyanın altıncı borsa yatırım fonu olan GOLDIST ile müşterilerimiz, külçe altına gram bazında yatırım yapma ve altının fiyat değişimlerinden anlık yararlanma imkânına da kavuştu. Altm Hediye Çeki de bir diğer ürünümüz. Bunun dışında dönemsel olarak piyasaya sürdüğümüz anapara korumalı fonlarımız sayesinde müşterilerimize altına orta ve uzun vadeli yatırım fırsatı da sunuyoruz.”Altına yatırım yapmayı düşünenlere önerilerde de bulunan Aydın, “Altını uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendirmek kaydı ile portföylerde belli bir miktar bulundurulabilir. Fiyat dalgalanmaları karşısında temkinli hareket etmelerini öneririm” diyor.

İNTERNETTEN “HEDİYE ALTIN”

Garanti Bankası “Hediye Altm göndermenin yeni yolu Garanti’de!” sloganıyla yeni bir uygulama başlattı. Artık nişan, düğün, doğum gibi özel günlerde, hediye altm götürmenin kolay ve güvenilir bir yolunu sunduklarım söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Daha önce bu ihtiyacı Altm Hediye Çeki hizmeti ile şubeden karşılıyorken, bu aydan itibaren müşterilerimiz, internet şubesi üzerinden de Hediye Altm gönderebilecek” diyor.

Genç’in verdiği bilgiye göre, bu ürünü kullanmak için Garanti Bankası müşterisi olmak gerekmiyor. Sistem son derece basit işliyor. İnternetten yapılan satın alma işlemi sonrası hediye gönderilecek kişinin cep telefonuna kim tarafından ne kadar altm yollandığı bilgisi ulaşıyor.

Bankanın bunun dışında Altm Hesabı, Vadeli Altm Hesabı ve Birikimli Altm Hesabı da var. 2012 yılında “Garanti Altm Salısı” hizmetini hayata geçiren banka böylece yastık altındaki altının banka hesaplarına aktarılmasına da imkan sağladı. Müşterilerin açtıkları altm hesaplarını diledikleri zaman tüm kanallardan bozdurup, TL cinsi çekebildiklerini söyleyen Genç, sundukları diğer ürünleri ise şöyle özetliyor:

“Altın Teminatlı Kredi’miz sayesinde müşterilerimiz, altın birikimlerim teminat olarak yatırıp uygun faizli Destek Kredisi kullanabiliyor. Ayrıca şubat ayıyla birlikte anlaşmalı kuyumcularımızı Garanti Altın Hizmet Noktaları’na dönüştürmeye başladık. Müşterilerimiz bireysel altm birikimlerini, anlaşmalı kuyumcularımız olan Garanti Altm Hizmet Noktalarından anında yatırabiliyor ya da hesaplarındaki altınlarını bu kuyumculardan çeyrek, yarım ya da tam altın olarak çekebiliyor.”

Atilla YENİHAYAT / Odeabank Bireysel Bankacılık – Yatırım Ürünleri Stratejisti
“Gram altın 97 TL’ye yükselebilir”

Ukrayna ve Irak’ta yaşanan gerginliklerle birlikte jeopolitik risklerin artması, altının dolar/ons fiyatının hızlı bir şekilde 1.325 seviyesini test etmesine neden oldu. Bu seviye Ekim 2012’de test edilen 1.796 seviyesi ile Haziran 2013’te test edilen 1.180 seviyesinin Fibonacci yüzde 23,6 düzeltmesine işaret ediyor. Kısa vadede özellikle Irak’ta yaşanan gerginliğin sürmesi ve ABD verilerinin beklentilerin altında kalması ihtimali ile 1.325 seviyesinin kırılması ve ilk olarak 1.354 daha sonra da 1.392 seviyesinin test edilmesi söz konusu olabilir. TCMB’nin arka arkaya gerçekleştirdiği 50 ve 75 baz puanlık faiz indirimleri akabinde azalan yurt dışı portföy girişi ve petrol fiyatlarındaki yükseliş, dolar/TL kurunun 2.1700 seviyesini test etmesine olanak tanıyabilir. Irak’ta yaşanan gelişmelerin de kurda yukarı yönlü baskı yaratacağı kuşkusuz. Bu koşullar göz önünde bulundurulduğunda altında gram fiyatının 97 TL seviyesine kadar yükselmesi söz konusu olabilir.

Kısa vadede ise fiziksel talebin azalmasıyla birlikte altın 1.285 dolar/ons seviyesindeki 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalara doğru bir geri çekilme yaşayabilir. Bu senaryoda dolar/TL kurunun da 2.1300 seviyesinde yatay hareket edeceği varsayımıyla, altında 88 TL/gram seviyesinden alım yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyoruz.

Ahmet MERGEN / Destek Menkul Değerler Stratejisti
Güçlü direnç 1.450 dolarda

Kısa dönem gerek FED’den gerekse Avrupa Merkez Bankası’ndan şimdiye kadar açıklananların dışında sürpriz bir hareket beklenmiyor.

Irak’taki savaşın ve kaos ortamının gidişatı altının ons fiyatını aşağı tarafta 1.285, yukarı tarafta ise 1.345 dolara doğru çekebilir. Irak’taki kaosun çözülebilmesi için bir muhatap bulunamama durumu sorunun kısa vadede bitmeyeceğini ifade ediyor gibi duruyor ve bu da altın fiyatının 1.300’lerde tutunmasını sağlıyor. İlk çeyrek ABD dataları iyi gelmeyip altını desteklese de ilerleyen dönemde datalar düzeldikçe bu altın fiyatları üzerinde olumsuz baskı yaratarak çıkışı köstekleyebilir.

Siyasi riskleri tahmin etmek zor ama büyük ülkelerin ve Avrupa’nın büyümeyi desteklemek için enflasyon artışına müsaade etme ihtimali altına destek olur. Bu yüzden bu yılsonuna kadar altın 1,150-1.450 dolar/ons bandında dolaşabilir. Orta vadede altına bakacak olursak bin dolara inmesi zor gözüküyor. Altında kısa vadede dirençler 1.331 ve 1.345 dolar civarında. Destekler ise kısa vadede 1.305 ve 1.285 dolarda gözüküyor. Yılsonuna kadar bir çerçevede düşünülecek olunursa 1.150 dolar/ons güçlü dip, 1.450 dolar/ons ise güçlü direnç yeri denilebilir. Kısa vadede ise altın için 1.245 dolar/ons seviyesi uygun gözüküyor.

Şant MANUKYAN / iş Yatırım Uluslararası Piyasalar, Hisse Senedi ve Türev Piyasalar Müdürü
“Altında asıl çıkış 2015’te”

2014 altının önemli taban oluşturduğu bir yıl olacak. Asıl yükseliş ise 2015 yılı ile birlikte yaşanacak. Ancak belirtmekte fayda var; önümüzdeki sene gümüş altından daha iyi bir performans gösterecek. Altındaki çıkış JfcVMl hareketinin ise bu kez ons fiyatını 1.900 dolar seviyesinin üzerine taşımasını bekliyorum. Elbette jeopolitik gelişmeler, ABD Merkez Bankası FED’in kararları gibi gelişmeler kısa vadeli hareketler açısından önemli. Ancak unutmayalım ki altının ne yönde hareket edeceğini asıl olarak reel faizlerin seyri belirleyecek. Teknik olarak baktığımızda ise, altın için en kritik destek olan 1.180 dolar seviyesinin kırılması durumunda 960 dolara kadar gerileme potansiyeli ortaya çıkıyor. Ancak bu ihtimal son hareketle çok azaldı. Kısa vadede ise 1.285 ve 1.275 dolar izlenmeli. 1.330 ve daha önemlisi 1.360 dolar aşılırsa yukarı hareket momentum kazanacaktır.

Dr. Alp KELER / Ak Portföy Genel Müdürü
1.200-1.250 dolardan alınabilir

Artan jeopolitik riskler ve ABD’de büyüme görünümünün kısmen bozulmasıyla altın fiyatları nisandan bu yana gördüğü zirve seviyesi olan 1.320 dolara kadar yükseldi. Yurtiçinde ise son dönemde gerek merkez bankasının faiz indirim süreci gerekse Irak’ta yaşanan gelişmelerin dolar/TL’yi yukarı çekmesiyle altının TL/gram fiyatındaki performansın çok daha güçlü olduğunu görüyoruz. Aybaşından bu yana gram altın fiyatlarında 84 TL seviyelerinden 90 TL’nin üzerine sert bir yükseliş var. ABD’den gelen ekonomik sinyaller ve jeopolitik risklerin şimdilik çözümsüz kalmasıyla altının kısa vadede 1.300 doların üzerinde tutunması beklenebilir.

Önümüzdeki dönemde ise, altın fiyatları açısından küresel jeopolitik gelişmeler, ABD’de süregelen ekonomik toparlanma ve küresel likidite koşullarının altın üzerinde belirleyici olmaya devam etmesi beklenebilir.

Orta vadeli yükseliş beklentilerine paralel olarak mevcut koşullarda ons bazında 1.200-1.250 dolar bölgesinden altına giriş yapılabilir. Dolar/ TL kurunda da 2,08 civarı dip seviyeler düşünüldüğünde 82-83 TL civarı cazip alım seviyeleri olarak öne çıkıyor. Yine de kısa vadede yaşanacak olası gerilemelerde 85-87 TL bölgesinden kademeli olarak alımlara başlanabilir.

Alper NERGİZ / GCM Menkul Kıymetler Genel Müdürü
1.377 dolara dikkat!

Avrupa Merkez Bankası toplantısı ile birlikte gerçekleştirmiş olduğu yükselişlerini Ortadoğu’da yaşanan gerilim ve olası savaş spekülasyonları ile destekleyen altın, 1.240 destek noktasından almış olduğu güçle 1.326 dolara kadar yükseldi.

Altın üzerinde yaşanılan spekülatif hareketleri incelediğimizde özellikle Ortadoğu’da yaşanılan gerilim ve olası operasyon açıklamalarının kıymetli madenler üzerinde pozitif hava yarattığını görüyoruz. Ancak bu gerginlik olsa bile önümüzdeki süreçte altın fiyatını FED’in parasal politikaları ve yeni yıla ilişkin beklentileri belirleyecek.

Haftalık grafiği incelediğimizde ise, 200 haftalık üssel (exponential) hareketli ortalama olan 1.377 seviyesi altında haftalık kapanışını sürdürdüğü müddetçe kısa vadeli mevcut yükselişlerin tuzak olduğunu ve yeniden aşağı yönlü baskıya maruz kalarak 1.208 dolara hareket etme ihtimali mevcuttur.

Kısa vadeli olarak altın fiyatını incelediğimizde ise, Ortadoğu gündeminin kendisini hissettirmesi nedeniyle tepki alımlarının devam ettiğini görüyoruz. Bu nedenle de 1.295 destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe altın, 1.330-1.355 bölgesine doğru hareket etmek isteyebilir.

Alparslan ÇAKAR / Ziraat Bankası Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
Uzun vadede reel getirisi yüksek

Türkiye’de altın genel olarak yatırımcıların riskten korunmak amacıyla sığındığı bir enstrüman olarak değerlendirilmekte ve aynı zamanda uzun vadede enflasyonun üzerinde bir reel getiri sunmakta. Altın, uluslararası piyasalarda makroekonomik toparlanmanın belirginleşmesi ve FED’in piyasaya verdiği likiditeyi azaltacağı beklentileri ile geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 25 oranında değer kaybetti. Ancak 2014 yılı başından itibaren devam eden küresel gerginlik altına yönelik talebin artmasına neden oldu ve altın yılbaşından bugüne kadar yüzde 10’luk bir değer artışı kaydetti. Orta vadede ise, küresel ekonominin iyiye gittiğini gösteren güçlü verilerin gelmesi ile altının yeniden 1.300 dolar/ons seviyesinin altına inmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın, zorunlu karşılıkların altın olarak tutulmasına olanak sağlaması sektör için ciddi bir maliyet avantajı yarattı. Bu avantajın ışığında müşterilerimizin altına yatırım yapmalarına yönelik ürün ve hizmetler sunulmaya başlandı. Ürün ve hizmetlerimiz, vadeli ve vadesiz seçenekleri mevcut olan altın mevduat hesabı, fiziki altın yatırım hesabı, altın fonu, anapara korumalı altın fonları, ‘Altın Vakti’ işlemleri olarak özetlenebilir. ‘Altın Vakti’ uygulaması kapsamında, banka şubesine getirilen altınlar, eksperler tarafından değeri hesaplandıktan sonra müşterimizin altın hesabında gram cinsinden değerlendiriliyor.

TEB

Bir süredir piyasada 1.100 usd/ons fiyatına doğru gevşeme olabileceği yönünde beklenti hakimdi. Ancak hem yurtiçi, hem de yurtdışı piyasalardan gelen verilerle Ukrayna TEB ve Ortadoğu’daki gelişmeler neticesinde hem altının dolar/ons hem de ABD Doları’nda yukarı yönlü hareket yaşandı. Kısa vadede dalgalı bir seyir görülebilir. Yatırımcılar bu süreçte mutlaka uzman görüşlerini takip etmeliler.

ŞEKERBANK

2014 yılı için dünyada beklenmeyen bir ekonomik kriz meydana gelmediği takdirde altın fiyatları için daha istikrarlı bir görünüm yaşanması ve ana belirleyicinin FED olması bekleniyordu. Ancak şubat ayında patlak veren Ukrayna’daki hareketliliğin ardından haziran ayı itibariyle Irak’taki son gelişmeler piyasaları oldukça tedirgin etti. Piyasalar hala buradaki belirsizliğin etkisiyle kendine yön arıyor ve şu sıralar bu bağlamda bir belirsizlik söz konusu olduğu için altın fiyatı kısa süre de olsa 1.300 dolar/ons’un üzerine çıktı. Ancak bu yükselişin spesifik bir belirsizliğin neden olduğu geçici bir yükseliş olduğunu söyleyebiliriz. Petrol bölgesindeki belirsizlik giderilir giderilmez fiyatların düşüşe geçmesi muhtemel diye öngörüyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu