Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Altın fiyatlarında gelecek dönemdeki ana gündem

Altın fiyatlarında gelecek dönemdeki ana gündem, FED’in faiz artırım süreci tarafından belirlenecek. Bu bakış açısıyla FED’den gelebilecek faiz artırımının, altın fiyatlarını aşağı yönlü baskılayabileceğim belirtmek isteriz. Altın, yüksek enflasyon oranları ve ekonomide oluşan güvensizliklere karşı yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak görülüyor. Global bazda açıklanan büyüme ve enflasyon rakamları göz önüne alındığında, henüz enflasyonist bir ortamın oluşmadığı açıkça görülüyor. Ayrıca FED’in son FOMC toplantısında üyelerin 2015 enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize ettiklerini görüyoruz. Bu temel nödenlerden ötürü altın fiyatlarında bir süre daha talep kısmının zayıf kalacağını söyleyebiliriz.

altin almak

Diğer yanda ise altın çıkartma maliyetini incelemek gerekiyor. Şirket bazında farklılık gösterdiği için net bir fiyat vermek zor olsa da ortalama çıkartma maliyetinin 900 dolar civarında olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla fiyatlarda yaşanacak aşağı yönlü hareketlerde, altın firmaları açısından bu fiyatın baz alınabileceğini söyleyebiliriz.


Altın fiyatlarını teknik açıdan incelediğimizde ise; 1200 seviyelerinde fiyatlanan altın orta vadeli 1.255 ana direnç seviyesi altında işlem görmeye devam ediyor. Öncelikle 1.255 üzerinde günlük ve haftalık kapanışlar görülmediği sürece aşağı yönlü hareketliliğin devam edeceğini düşünüyoruz. Altında, 1.196 izlediğimiz referans seviyesi konumunda. Bu seviye altı tutunmanın sağlanması, geri çekilmenin devamını getirebilir. Böyle bir durumda 1.184 ve 1.177 izleyeceğimiz ilk destekler 1.177 altında ise 1.155 ana destek konumunda. 1.155 altı kalıcılıklar, bizi 1.136 ve daha düşük seviyelere götürebilir. 1.196 üzeri tutunma oluşması durumunda ise 1.207 ve 1.216 izlediğimiz ara dirençlerken, 1.222 ana direnci üzerinde kalıcılık durumundaysa, 1.233 ve 1.244 ara dirençlerine doğru bir yükseliş görülebilir.

İkon Menkul Değerler Araştırma EkibiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu