Kariyer ve İş İlanları

Almanya’nın eğitimli kuşağına güvenin

Kısa bir süre önce bu sayfalarda bir hukukçudan, Av. Dr. Mehmet Koksaldan söz etmiştim.


Almanya Konstanz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden doktoralı Koksal, Almanya-Türkiye ekonomik ve sosyal ilişkilerinde öylesine etkin bir nüfuza sahip ki, bu nedenle Nürnberg Georg-Simon-Ohm Yüksekokulu’nda da hukuk öğrencilerine ders veriyor.

asaf safak

Koksal, ayrıca Almanya Bavyera Eyaleti yüksek mahkeme hakimlerine Türk Aile Hukuku alanında eğitim seminerleri düzenliyor.

Mehmet Koksal, bu etkin konumunu artık AB ticaretinin kalbinin attığı Münih’in en saygın hukuk merkezlerinden Maximilion Bölgesi’nde açtığı büroyla (Münih Adliye Sarayı’nın tam karşısında) pekiştirecek. Bu vesileyle gittiğimiz Münih’te, Almanya’nın eğitim profili bir hayli yüksek Türkler’i ile de tanışma fırsatı yakaladık. Şaşırtıcı formasyonlar, çarpıcı hikayeler var orada.

Şafak’ın hikayesi böyle bir şey.

Şafak Subaşı… Gurbette yaşanan bir aşkın meyvelerinden biri. Anne ve babası, daha 20’li yaşlarına yeni basmışken geliyorlar Münih’e. Dört çocukları oluyor. Biri de Şafak. Anne üniversite okuyamamış olmanın ne demek olduğunu biliyor. Tam bir kararlılıkla çocuklarının okuması için elinden gelen her şeyi yapıyor eşiyle birlikte. Bundan birkaç ay önce aniden rahatsızlanarak bu dünyadan göç ettiğinde, gözünün arkada kalmadığını biliyorum. Çünkü kendisini çok seven Şafak başta olmak üzere tüm kardeşler hukuk okuyor, hukukta çalışıyor.Kim bilir belki de bu hukuk motivasyonu babalarının 12 Eylülde çektiği acılardandır.

İşte açılışı, onlarca Alman hukukçunun katıldığı, kentin en önemli sanat merkezi Kunstlerhaus’ta gerçekleşen büronun parlayan yıldızı gibi geldi bana Şafak. Olaylara hakimiyeti müthiş, okuduğu çevre hukukunun (ki gelecekte seçtiği bölümün gereği adını çok sıklıkla duyacağımızdan eminim), bugün ne kadar önemli bir formasyon olduğunun farkında. Kırık fakat son derece anlaşılır Türkçesi’yle daha önce Türkiye’de yaptığı çevre projelerini anlaüyor. Önümüzdeki döneme ilişkin düşüncelerini… Ben ise Şafak’ın fonunda duran kişisel hikayesindeyim… Şafak gibi çok hikaye var Almanya’da ve bu pırıl pınl gençler Türkiye’nin Avrupa’daki hikayesinin buzkıranı olacaklar.

Tabii Şafak’ın da içinde olduğu Koksal Avukatlık Ofisi’nin hem İstanbul’daki hem de Münih’teki bürosunda deneyim de çok önemli. Deneyime dönük gereksinimi karşılayan ofisin üst yöneticilerinden, ortak Asaf M. Öteyaka birkaç ay önce ekibe katıldı. Türkiye’nin değişik yörelerinde 20 yıl yargıçlık yapan Öteyaka, ticaret hukukunda uzman. Öteyaka, 1984 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu