Kariyer ve İş İlanları

6 aydır boş olan Godiva CEO’luğuna oturdu

godivaYıldız Holding’in Godiva’yı satın almasının üzerinden altı yıl geçti. Grubu dünya vitrinine taşıyan girişimin ardından başlatılan yatırımlar aralıksız devam ediyor. Türkiye’de olduğu kadar gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda ciddi bir büyüme hamlesi var.

Godiva’nın Türkiye’de gösterdiği performans şaşırtıcı değil. Çünkü yeni adım attığı pazarda hızlı büyümesini doğal karşılıyorum. Ancak marka bilinirliliğinin yüzde 89 olduğu ABD’de çift rakamlı büyümesinin varlığını nasıl okumak gerekir sizce?


İki yıl kadar önceki bir görüşmemizde Murat Ülker, ABD pazarına ilişkin memnuniyetini, “Çift haneli büyüyoruz. Büyüme hızında Wal-Mart ile yarışıyoruz” demişti.

Godiva, yalnız Murat Ülker’in işaret ettiği ABD pazarında değil, Japonya’da, Çin’de, Ingiltere’de, hatta Suudi Arabistan’da önemli adımlar attı.

Örneğin Çin pazarından bahsedelim. Çin’de kısa sürede 14 eyalette 50 mağaza açılması, e-ticaret yoluyla 300 şehire Godiva ürünlerinin satılması, rakipleri tarafından gıpta ve hayranlıkla izleniyor. Yanı sıra İngilizlerin en ünlü perakende duraklarından Harrods bünyesinde Godiva Chocolate Cafe’lerin açılması da büyük başan olarak kabul edilebilir.Godiva’nın dünya pazarlarındaki bu gelişimine hizmet eden ekibin başında bulunan Mohamed Elsarky, sözünü ettiğimiz parlak neticelerin meyvesini geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ile aldı. Şirketin uluslararası operasyonlar başkanı Mohamed Elsarky, Ocak 2014’te Jim Goldman’dan boşalan Godiva CEO’luğuna getirildi. Elsarky, Godiva’mn Amerika ve Kanada dışındaki tüm pazarlarının stratejik ve operasyonel işleyişinden sorumluydu. Elsarky, CEO’luk görevinin yanı sıra, uluslararası operasyonlar başkanlığı görevini de sürdürecek.

Yıldız Holding’ten yapılan açıklamada Elsarky yönetimindeki Godiva Uluslararası Operasyonlar Takımı’nın, şirketin bütün markeüerdeki cirosunun son dört yıl içinde yüzde 15 büyümesine katkı sağlarken, uluslararası işlerini ise ikiye katladığı vurgulandı. Ayrıca Elsarky yönetimindeki uluslararası Duty Free satışlarının da son iki yılda cirosunu iki kat artırdığı dile getirildi.

Dört yıldır Godiva bünyesinde olan Elsarky, bakalım bu yüksek perfonnansı, Murat Ülker’in çok yakından takip ettiğine inandığımız ABD pazarında da devam ettirebilecek mi?Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu