Pazarlama Reklam

2016’nın 10 dijital trendi

Aralık ayının klasiklerindendir, yılın değerlendirilmesi yapılırken, bir sonraki senenin öngörüleri de paylaşılır. Biz de Emarsys’in açıkladığı dijital trendlerle başlayalım. Oldukça hareketli bir dünyaya dönüşen dijital alemde işte 2016’mn ilk 10 trendi…

dijital-trendler

1- Video içerik: Kullanıcı deneyimini ve süreçleri daha keyifli hale getirmek ve etkileşimi artırmak için kullandığımız video içerik yükselişini sürdürecek. Video içeriklerin, toplam tüketici içeriği baz alındığında, yakın gelecekte %70’lere ulaşması öngörülüyor.


2- Snapchat: ABD başkanlık seçimleri sı-•rasmda aday isimler tarafından da kullanılan anlık fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulu olan bu uygulama popülerliğini artıracak.

3- Büyük veri: Müşterilere ait verilerin sağlıklı şekilde toplanması ve verimli şekilde analiz edilmesi, 2016’da da en önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürecek. Analitikler, hedef kitle segmentasyonu, müşteri ve iş verileri dijital pazarlamacıların ana gündemi olacak.

4- Tavsiye sistemleri: Web sayfasını ziyaret eden müşterileri binlerce ürün ile boğmadan en uygun ürünü sunup, sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlamak daha kolay hale gelecek.

5- Mikro hedefleme: Herkese aynı mesajı gönderen firmaların satış anlamında fazla şansı yokken, mikro hedefleme yapan ve kişiye özel mesaj gönderenlerin okunma ve geri dönüşüm oranları artmaya devam edecek.6- Fark yaratan içerik: Marka ve tüketici ilişkisinde hayati önem taşıyan unsurlardan biri olan içerik, 2016’da da öne çıkan konularından biri olmayı sürdürecek.

7- Gerçek zamanlı pazarlama: Firmaların güncel olayları takip ederek, özellikle sosyal mecralarda bu olaylara paralel kampanyalar düzenlediğine daha sık tanık olacağız.

8- SMS ve bildirimler: Farklı kanallardan müşteriyi yakalanmak adına firmalar, sms ve mobil aplikasyonları daha sık kullanacak.

9- Sosyal medya: Instagram ve Twitter gibi platformların Online satış yapan firmalara yönelik özellikler geliştirmesiyle 2016’da da sosyal medya gücünü koruyacak.

10- Mobil ödemeler: Daha uyumlu tasarımlar, daha fazla mobil uygulama, yeni mobil girişimler ve mobil ödemelerdeki artış dolayısıyla mobilin popülerliği artacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu