Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

2014’ün şampiyonu BÎST yükselişini 2015’e taşıyacak

2013’teki kayıplaruı ardmdan 2014’te yaklaşık yüzde 25’lik getiri elde eden BİST-100, yoğun gündeme rağmen yatırmıcısma kazandırmayı bildi. Yerel seçim süreciyle birlikte yükselişe geçen Bileşik Endeks, düşük petrol ve düşük faizle beraber yılnı son çeyreğinde atağa kalktı. 2015’in ilk yarısı için uzmanlar, BIST’in ‘boğa piyasası’ görünümünde olacağım söylüyor. Yatırımcılara daha çok sanayi hisseleri öneriliyor.

borsa

2013, yatırımcıların pek hatırlamak istedikleri bir yıl değildi. Zira yıllık bazda BİST-100 Endeksi yüzde 13,3 kaybettirmişti. Öyle ki 17-25 Ara-lık’taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının etkisiyle kayıplar 2014 ilk çeyrek sonuna kadar devam etti. 2014 yılında çıkış arayan Borsa İstanbul’da yukarı yönlü hareket, ancak 30 Mart yerel seçimleri öncesinde başlayabildi. Piyasaların siyasi iktidarın devamlılığını satın almaya başlamasıyla yükselişe geçen BİST-100, 67.802 puandan açtığı 2014 yılını, yaklaşık yüzde 25’lik prim yaparak kapatmaya hazırlanıyor.


Aslında geriye baktığımızda piyasaların 2013 yılında yaşamış olduğu kaotik ortamdan yılın ilk çeyreğine kadar nasiplendiği görmüştük. Gezi Parkı olayları, Suriye gerginliği derken, 17 Aralık 2013’teki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu gibi olaylar, BlST-lOO’ü ilk çeyrekte de etkilemeye devam etti. Bu ortamda 30 Mart yerel seçimlerine tutunan piyasalar, beklenilenin dışında bir sonuç olmadığından yükselmeye başladı. Buna yılın ortalarında cumhurbaşkanlığı seçimi ve son dönemde de petrol fiyatlarındaki gerileme ve düşük faiz ortamı eklenince, BİST-100, ‘boğa piyasası’ görünümüne geçti.

LOGO GETİRİDE REKOR KIRDI

Bileşik Endeks’in yaklaşık yüzde 25 primlendiği 2014 yılında bu yükselişten payını alan hisseler de çoğunluktaydı. 31 Aralık 2013 kapanışından 24 Aralık 2014 kapanışını dikkate aldığımız zaman içinde 2Öl4’ün en yüksek getirisini yüzde 518’le Logo Yazılım sağladı. Son yıllarda önemli atılımlar gerçekleştiren Logo, Deloitte’un hazırlamış olduğu ‘Teknoloji Fast50 Türkiye’ listesine de girerken, son beş yılda cirosunu en çok artıran şirketlerde de en ön sıralarda yer aldı. En çok kazandıran 10 hisse içerisinde ise üç bilişim ve teknoloji şirketinin olması dikkat çeken bir noktaydı. Bunun yanında Vestel ve Vestel Beyaz Eşya’daki yükselişler de çok agresifti.

Tabii ki kazandıran hisselerin yanında, yatırımcısını üzen hisseler de tabloda kendine yer buldu. Yılın en çok kaybettiren hissesi Aksel Enerji olurken, geçen yılın şubat ayında Ih-las Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatından sonra bir türlü toparlanamayan îhlas Madencilik de yatırımcısına yüzde 81 oranında kaybettirdi.

BELİRLEYİCİ ETKEN FED

Peki 2015 beklentileri neler? Genel seçimin gölgesindeki Borsa İstanbul yönünü önümüzdeki yıl da yukarı yönlü olarak belirleyecek mi?

Destek Menluk Değerler Araştırma Müdürü Engin Kılıç, bu bağlamda ilk olarak takip edilecek konunun, FED’in 2015 yılı içerisinde uygulayacağı para politikası olacağını söylüyor. Kılıç, “ABD ekonomisindeki ciddi toparlanma eğiliminin 2015 yılında da devam etmesi ile beraber FED’in faiz artışı kaçınılmaz hale gelebilir. Bu durumda özellikle son altı yıldır dünyadaki bol likidite fazlasıyla istifade eden Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri daha zorlu bir yıl bekliyor” diyor. Engin Kılıç, kur tarafında yaşanacak yükselişler, buna bağlı olarak enflasyon ve yüksek seyreden faiz ortamı olursa, BlST’in ilk altı ayda zorlanabileceğini söylüyor. Kılıç, piyasada hakim olan görüşün aksine “Yılın ikinci yarısında ise 2015 genel seçiminden herhangi bir siyasi belirsizliğinin çıkmaması durumunda BİST’te daha pozitif bir seyir izleyebiliriz” diyor.

Gedik Yatırım uzmanları ise 2015’in de 2014 gibi volatil bir yıl olacağını tahmin ettiklerini söylüyor. Uzmanlar, “Yılın ilk yarısında faiz indirimi beklentisi, seçimlere yönelik beklentiler, temettü beklentileri ve AB’nin genişlemeci hamleleri Borsa İstanbul için beklentileri yükseltirken, yılın ikinci yarısı için FED baskısı nedeniyle biraz daha endişeliyiz” diye konuşuyor.

PETROL DOYUMA ULAŞTI

FED belirsizliğinin sona ermesi ve Rusya’daki gerilimin azalması ile petrol fiyatlarında küçük çaplı da olsa tepki alımlarının oluşmaya başladığı görülüyor. Küresel büyümeye ilişkin soru işaretlerine karşın petrolde aşağı yönlü hareket alanının daraldığını söylemenin mümkün olduğunu belirten Burgan Yatırım Finansal Danışmanlık Müdür Yardımcısı Murat Akyol, bu nedenle mevcut seviyelerin altında bir trend oluşumu beklememek gerektiğine vurgu yapıyor.Murat Akyol, “Diğer taraftan enflasyonda beklenen aşağı yönlü eğilimin etkisiyle yılın ilk aylarına faizlerde çok önemli bir bozulma göre-meyebiliriz. Ancak ikinci çeyreğin başlaması ile lehte etkinin sona ermesinin yanında FED’in faiz artırımına yaklaşması tahvil faizlerinin yukarı yönü hareket etmesine neden olacaktır” diyor. Akyol, bu kapsamda 10 yıl vadeli tahvil faizinin yeniden yüzde 9’un üzerine yerleştiğini görebileceğimizi söylüyor.

SANAYİ ÖNE ÇIKACAK

Hissede ağırlıklı olarak seçici olmak kaydıyla sanayi şirketleri bulundurulması taraftarı olduklarını söyleyen ALB Menkul Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, yıl genelinde petrol fiyatlarındaki gerilemeden yararlanan ulaştırma ve maliyetlerinin önemli bir bölümü enerji olan sanayi şirketlerinin öne çıkacağını anlatıyor. Karabulut, “Faizlerde olası gerilemeden ve ihracat gelirinden yararlanan otomotiv şirketlerinin yanı sıra ihracat yapan ve önemli ölçüde net döviz borcu bulunmayan sanayi şirketleri ön plana çıkabilir” diye konuşuyor. Yeliz Karabulut, ancak FED’in faiz artırımı sürecinde yapacağı hamleler ve Rusya riski gibi etkenlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Gedik Yatırım ise 2015 yılı için bankacılık, GYO, perakende, çimento, savunma sanayi ve enerji sektörlerini ön plana çıkarırken, önemli olanın sektör değil şirket seçimi olduğunu hatırlatıyor. Kurum, hisse bazında ise Tüpraş, İş Bankası (C), İş GYO, Enka, Göltaş, Bizim Toptan, Aselsan gibi şirketleri izlemeye devam ediyor.

GENEL SEÇİMİN ETKİSİ

Özellikle haziran ayındaki genel seçimden sonra oluşabilecek olumlu havanın GYO sektöründe de bir iv-melenme sağlayabileceğini anlatan Engin Kılıç, buna bağlı olarak çimento sektörü hisselerinin yılın ikinci yarısında daha iyi bir performans gösterebileceğini söylüyor. “Bu bağlamda özellikle Akçansa ve Çimsa hisseleri takip edilmeli” diyen Kılıç, öte yandan kurdaki yükselişler göz önünde bulundurulursa, net döviz pozisyonları artıda olan şirket hisselerinin de portföylerde tercih edilebileceğini söylüyor.

Finans Yatırım Portföy Yöneticisi Tolga Kudaloğlu ise finansal olmayan şirketlerden THY, Doğuş Oto, Emlak GYO, Trakya Cam, Bizim Toptan ve CCÎ’yi beğendiklerini söylüyor. Kudaloğlu, Iş GYO, Enka, Türk Telekom ve Migros’u da ikincil olarak tercih ettiklerini kaydediyor.

YATIRIMCI NE YAPMALI?

Tolga Kudaloğlu na göre, olumlu beklentilerin daha fazla olduğu 2015 yılında özsermaye kârlılığının daha düşük olması nedeniyle banka hisselerinin yerine sanayi hisseleri tercih edilebilir. Kudaloğlu, “Faiz avantajı nedeniyle ağırlık olarak TL’yi tercih ediyoruz. Ancak dönem dönem dolar lehine ataklar görülebileceği için portföyün belirli kısmı dolar olarak tutulabilir” diyor. Tolga Kudaoğlu, ayrıca kredibilite ve likidite açısından uygun olan ve yüksek getiri sunan değişken faizli özel sektör tahvillerine de portföylerde yer verilebileceğini dile getiriyor.

2015’in ilk yarısında önemli bir kirilim yaşanmadığı sürece biraz daha ofansif bir portföy oluşturulması gerektiği görüşünde olan Gedik Yatırım uzmanlan, “Bu dönemde hisse ağırlıklarının artırılması, döviz pozisyonlarının azaltılması gerektiğini düşünüyoruz” diyor. Gedik Yatırım, doğabilecek fırsatları değerlendirmek adına en azından yüzde 20-25 civarında likit kaynak bulundurulmasının faydalı olabileceğini vurguluyor. Kurum, hisse senetlerinde anlamlı getiriler elde ettikten sonra yılın ikinci yarısına hazırlık aşamasında hisse senedi miktarlarının azaltılması ve döviz ve likit kaynakların artırılmasının faydalı olabileceğini savunuyor.

Yeliz Karabulut ise yatırımcının portföyünde 2015’te yüzde 20 hisse senedi, yüzde 30 döviz ürünleri, yüzde 30 kısa vadeli mevduat ve yüzde 20 de altın olması gerektiğini söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu