Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

10 aracı kurum 51 hisse öneriyor

110.0005’e dayanan BİST=100, 7 Ağustos’ta 109.781 ile yeni zirvesini gördü. 110.000’den başlayan geri çekilme hareketlerini ‘sınırlı realizasyon’ olarak değerlendiren uzmanlar, yeni hedef olarak 112.000’i işaret ediyor. Bu dönemde 10 aracı kurumdan yatırımcılar için hisse önerlerini aldık. 10 aracı kurum 51 hisse önerirken, burada dört kurumun önerdiği Akbank, Garanti ve Petkim öne çıkıyor.


Temmuz ayma 100.000’in hemen üzerinden başlayan BİST-100 Endeksi, global risk alma iştahıyla bu ayı yüzde 7,06 yükselişle 107.531’den kapattı. Ağustos ayına da hızlı bir başlangıç yapan BİST-100, geçen hafta içinde bir ara 110.007’ye kadar yükseldi ve 7 Ağus-tos’ta 109.781 ile TL bazında yeni tarihi zirvesini test etti.

Uzmanlara göre, özellikle son bir aydaki güçlü yükseliş trendinin perde arkasında, global büyüme beklentilerinin risk alma iştahını devam ettirmesi, ABD Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası’mn (ECB) sıkı para politikasına geçişte aceleci davranmayacağı mesajlan vermesi, Avrupa’dan ve Çin’den gelen verilerin ekonomik güçlenmeye işaret etmesi var. Ayrıca başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükselişin de borsadaki güçlü performansı desteklediği kaydediliyor. BİST’in benzer borsalar içinde halen iskontolu işlem görmesi, beklentileri aşan ikinci çeyrek şirket kârları, TCMB’nin sıkı duruşunu koruması ve güçlü büyüme beklentileriyle yabancı yatırımcının ilgisinin devamı da borsanın rekorlarını tazelemesinin ana nedenleri arasında gösteriliyor.

51 HİSSE ÖNERİSİ

Piyasaların yönünü yukarı çevirdiği ve açıklanmaya başlayan ikinci çeyrek bilançolarının hisse seçimi üzerinde etkili olması nedeniyle yakından takip edildiği bu dönemde, aracı kurumların en çok önerdiği hisseleri araştırdık. 10 aracı kurumla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda toplam 51 hisse senedi için ‘alım’ önerisi geldi. Haberimizdeki tabloda kuramların model portföylerinde hangi hisselerin yer aldığını görebilirsiniz. Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, Koç Holding, Petkim, Tofaş Oto, TSKB, Turkcell, Tüpraş ve Vakıfbank, 10 kurumun en çok önerdiği 10 hisse olarak dikkat çekiyor.

BANKALAR AĞIRLIKTA

En çok önerilen 10 hisse içinde banka hisselerinin ağırlıkta olduğu göze çarpıyor. İlk 10’da Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, TSKB ve Vakıfbank olmak üzere beş banka yer alıyor. Bu durumda bankaların ilk ve ikinci çeyrekte oldukça güçlü kâr rakamlarına ulaşmalarının etkisi hissediliyor.

îş Yatırım’ın bankacılık analistleri, ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemlerin bankacılık sektörünün kârlılığını ve varlık kalitesini desteklediğini söylüyor. İş Yatırım’m En Çok Önerilenler listesinde Garanti Bankası yüzde 16, Vakıfbank yüzde 11 ağırlıkla yüksek ağırlığa sahip bankalar olarak yer alıyor.Ak Yatırım’ın bankacılık analistleri, marj daralmasına rağmen provizyon baskısının rahatlamasıyla banka kârlarının ikinci çeyrekte de kuvvetli kaldığını kaydediyor. Ak Yatırım’ın model portföyünde, banka hisseleri olarak Garanti Bankası ve Halkbank bulunuyor.

ENDEKS ÖNGÖRÜLERİ

Peki, borsada takip edilecek konu başlıkları neler? Piyasaların olumlu seyrini güçlendirecek noktalar; gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) sermaye girişlerinin artması, TCMB’nin sıkı duruşunu koruması, yapısal reformların hızlandırılması olarak sıralanıyor. Bu seyri bozabilecek riskler arasında ise FED ve ECB’nin para politikasını daha hızlı normalleştirmesi, jeopolitik riskler, yurtiçinde başkanlık sistemine erken geçmek için 2019 seçimlerinin öne çekilmesi gösteriliyor.

Ahlatçı Yatırım Araştırma Uzmanı Muammer Demir, BİST-lOO’ün GOÜ borsalarının çoğuna göre düşük fiyat kazanç (F/K) oranıyla ve iskontosuyla fırsat sunduğunu söylüyor. Demir, “BİST’in seyrinde, Almanya ile ilişkiler, jeopolitik riskler, ABD Başkanı Trump’ın ve FED’in adımları belirleyici olacak” diyor. Muammer Demir, küresel şartlarda değişiklik olmayacağı öngörüsü ve yabancı ilgisiyle GOÜ’lere yönelik fon akımının devamında kısa vadede 110.000-112.000 bant aralığının hedeflenebileceğim ifade ediyor.

KÂR REALİZASYONU MU?

BİST-100’ün sürekli yeni rekorlar gerçekleştirmesiyle yatırımcılar, “Kâr realizasyonu ne zaman gelecek?” sorusunun da cevabını arıyor. Ak Yatırım analistleri, geçen hafta 110.000 direnci üzerinden başlayan geri çekilme hareketlerini, hızlı yükselişin ardından gelen dinlenme ve sınırlı realizasyon olarak değerlendiriyor. Ak Yatırım, 106.000 seviyesi aşağı kırılmadığı sürece 112.000-115.000 hedefli hareketin korunacağını öngörüyor.

“Piyasalarda hafif olumsuz bir esintinin olmasının ardından düzeltmeler gelse de ana trend korunuyor” diyen Işık FX Araştırma Uzmanı Melih Kopuz ise borsanın rekora ‘doymadığı’ görüşünde. Fakat Kopuz, endekste yukarı yönlü ivmenin hız kazanabilmesi için ilk etapta 108.300 bölgesi üzerinde kalıcı tutumun görülmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kopuz’agöre, fiyatlamalann bu bölgenin üzerine taşınması olası yukarı atakları güçlü tutabilecek. Melih Kopuz, bu senaryoda 110.350-112.000 hedefine doğru giden yolun önünün açılabileceğini de sözlerine ekliyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu