Girişimcilik Haberleri

Zet.com, Tasarımcılara Ürünlerini Sergileme İmkanı Veriyor

Tasarımcıları online’da buluşturdu

Türkiye’nin dört bir yanındaki tasarımcılara ürünlerini sergileme olanağı tanıyan online pazar yeri Zet.com hızla büyüyor, ikinci melek yatırımı Âslanoba Capital’den alan site, 2016’da yurtdışına da açılmayı hedefliyor.


Zet.com fikri 2012’de üç arkadaşın, Galata’da, Nişantaşı’nda veya Alaçatı’da tasarım ürünler yapıp satan birçok tasarımcinin ve atölyenin ürünlerini satmak için çok zorlandıklarını fark etmeleriyle ortaya çıktı. 2014 yılında da hayata geçti.

Zet.com, tasarımcıların kendi ürünlerini satabildikleri ‘online’ bir pazaryeri. Tasarımcılar Zet.com’da yer almak için tasanmlanyla başvuruyorlar. Tasarımcılara Zet üzerinde bir dükkan veriliyor. Satış olduğunda gelir tasarımcılarla paylaşılıyor.

Zet.com’da şu anda yaklaşık bin 100 tasarımcı ve 60 bin tasanm ürünü, 200 bin civarında da tasarımsever üye bulunuyor. Zet.com’da takıdan mobilyaya kadar birçok farklı kategoride tasarım ürün sunuluyor.

Sitenin kurucularından Can Turanlı, tasarımcıların Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış olduğunu ancak İstanbul’un ilk sırada yer aldığını belirtiyor.

zet-tasarimci-pazaryeri

YÜZDE 30 KOMİSYON

Can Turanlı, tasanm ürününün özgün olmasının ve görsellerinin iyi kalitede olmasının Zet.com’da yer alması için ilk aşamada yeterli olduğunu söylüyor. Turanlı, “Tasarımcılar Zet.com’da yer almak için bize tasanmlanyla başvuruyorlar. Ürün çeşidinin ve ürettikleri ürünlerin uygun olduğunu düşündüğümüz takdirde tasarımcılara Zet üzerinde bir dükkan veriyoruz. Çok kolay bir kullanımı olan sitede tasarımcılar için yıllık bir üyelik bedeli var ancak ziyaretçiler için tamamen ücretsiz” diye konuşuyor.

Yapılan satışlar üzerinden yüzde 30 komisyon alınıyor.

Bu oranın dışandaki mağazalarda yüzde 50 civarında seyrettiğine dikkat çeken Can Turanlı, bunun da kendilerini avantajlı bir noktaya getirdiğini ifade ediyor.

İŞ MODELİ ÇEKİCİ KILDI

Zet.com’u hayata geçirirken 400 bin TL’lik ilk yatınmı çevreleri, aileleri ve Shine Angel isimli bir melek yatınm firmasından aldıklarını belirten Can Turanlı, daha sonra aldıkla-n yatınmlan ise şöyle anlatıyor: “1 milyon dolarlık ikinci yatırımımızı 2013 Ağustos’ta Aslanoba Capital’den aldık.


Toplamda 1 milyon 250 bin dolar yatırım aldık. Melek yatırımcılar, büyük yatırımcılara göre daha büyük geri dönüş almak istiyorlar. Melek yatırımcı, az para koymasına rağmen daha ortada hiçbir şey yokken yatırım yaptığı için daha »üyük bir risk alıyor. D yüzden genelde Daktıklan projeler hızlıca büyüyebilen, büyüdükçe maliyeti çok artmayacak veya belirli bir noktaya geldikten sonra kolayca daha büyük yatırım alabilecek firmalar. Zet.com bir pazar yeri olduğu için bu şartların hepsini karşılıyordu. Hem kolay büyüyebilecek olması, hem operasyonun yani maliyetin sıradan bir işletmeye göre çok daha ucuz bir iş modeli olması melek yatırımcılarımıza çekici geldi.”

Yurtdışına açılacak

Tasarımcıların iyi gelirler elde etmeye başladığını söyle/en Can Turanlı, bazı tasarımcıların Zet.com üzerinden yaptıkları satışlarla ayda 20-30 bin TL gelir elde ettiğine dikkat çekiyor. 2016 yılında 3 bin tasanmcıya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Turanlı, “2016’da Zetcom’u yurtdışma açmayı planlıyoruz. Amacımız Türkiye’deki tasarımcıların mevcut ürünleriyle yurtdışma da satış yapmasını sağlamak” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu