Girişimcilik Haberleri

Yeni İnci, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek veriyor

Yıllık 3,5 milyon adet üretim yapan iç giyim şirketi Yeni İnci, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere destek veriyor. Ortalama 100-150 bin TL yatırım desteği verdiklerini söyleyen Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, ‘Yatırımcılarımızı destekliyoruz. Herhangi bir banka kredisi kullanmalarına ihtiyaç kalmıyor” diyor.

Yaklaşık 54 yıl önce 30 metrekarelik bir tuhafiye dükkânında faaliyete başlayan Yeni İnci, bugün iç giyim sektörünün önemli markalarından biri haline geldi. İnovatif ürünleriyle farklılaşan Yeni İnci, 3’üncü kuşak tarafından yönetiliyor. Yıllık 3.5 milyon adet üretim yapan şirket, iç çamaşırı üretiminde oluşan kalifiye eleman açığını azaltmak ve girişimcilere destek olmak için harekete geçti. İç çamaşırı üretiminde büyük ölçüde kalifiye elaman açığı olduğunu belirten Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan, “H&’m girişimciyi desteklemek hem de sektöre yeni insanlar kazandırmak adına, işi bilen ancak kendisine tesis kuracak sermayesi olmayan kişilere teşvik veriyoruz. Bu kişilerin tesis kuracakları yerleri tutup, makinelerini biz alıyoruz. Belli bir noktaya geldiklerinde de geri ödeme yapmaya başlıyorlar” diyor.

6 girişimciye destek verdi

30 kişilik bir tesis ortalama 100-150 bin TL’ye mal oluyor. Yeni İnci, tesisin tüm üretimine alım garantisi veriyor. Teşvik verdikleri işletmeden herhangi bir kâr payı talep etmeyen şirket, girişimciyle işçilik rakamı üzerinde anlaşıyor. Geri ödeme altı ay ile bir yıl arasında başlayabiliyor. Yatırımcıların banka kredisi kullanmalarına ihtiyaç kalmıyor. Atakan, destek vererek altı civarında yeni tesis kurulmasına öncülük ettiklerini belirtiyor. Şirket, 2019’da da üç civarında tesisin kurulmasına destek olmayı hedefliyor.

Yüzde 10 buyuyor

3,5 milyon adet üretim kapasitesi olan şirket, her yıl ortalama yüzde 10 büyüyor. Yeni İnci sadece iç pazarda faaliyet gösteren bir şirket değil. Cirosunun yüzde 40’ını ihraç ediyor. Atakan, bu ihracat rakamını yüzde 50’lere çıkartmayı hedeflediklerini söylüyor.

Yeni inci’nin hedefinde spor giyim var. Atakan, spor giyimde dikişsiz ürünlerle pazara gireceklerini söylüyor. Diğer taraftan “Maddam” markasıyla caddelerde mağazalaşan şirket, Yeni inci markasıyla da AVM’lere girmeye hazırlanıyor. Hali hazırda Maddam markasıyla dört şubeleri olduğunu söyleyen Atakan, “Son dönemde AVM’lerde bize yönelik talep arttı. Teklifler alıyoruz. İyi fırsatları değerlendirerek Yeni İnci markasıyla mağazalaşmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

İnovatif ürünlerin payı artıyor

Yeni İnci, inovatif ürünleriyle dikkat çeken bir şirket. Satışların yüzde 5’lik kısmını popo kaldıran, terletmeyen inovatif ürünler oluşturuyor. Yeni İnci, Türkiye’de ilk kez protez sütyen üreterek patentini beş yıl önce aldı. Yeni İnci Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Atakan “Türkiye’de bir ilk olarak protez sütyen ürettik ve patentini aldık. Bu ürün medikal firmalarda çok yüksek fiyatlara satılırken biz doğru fıyatlandırmayla ürünü ulaşılabilir kıldık ve önemli bir soruna çare olduk” diyor. Beş yıldan bu yana üretimi yüzde 10 artan şirket, yılda 100 bin protez sütyen satıyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu