İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Yatırımcısını Bekleyen İş Fikirleri

Yatırımcısını bekleyen katme değeri yüksek iş fikirleri

Bursa’da düzenlenen “UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğinde orijinal projeler yatırımcılarla buluştu. 100’ün üzerinde proje sergilendi. İşte yatırım maliyeti düşük, yüksek katma değerli projeler…


12-13 Mayıs tarihlerinde Bursa’da düzenlenen “UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi”nde tekstil ve konfeksiyonda nano teknolojilerden tıbbi tekstile, koruyucu ve askeri tekstilden taşıt tekstiline birçok alanda inovatif ürünler sergilendi. Ar-Ge Merkezleri konulu panelde ise Ar-Ge destekleri konusundaki gelişmeler gündeme alındı Tekstil makineleri panelinde ise firmaların bu alandaki en son makine teknolojileri tanıtıldı.

Zirveye Fransa’dan Çin’e 20 ülkeden çeşitli kurum ve üniversiteler de katıldı ve nano teknolojiden biyo teknolojiye kadar sektörün geleceğine yönelik gelişmeler paylaşıldı. Etkinlik Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği UTİB), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile TÜBİTAK ve TEYDEB’in desteğiyle düzenlendi.

UTİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ihracatta kilogram başına gelirini katlayan ve 9 dolar katma değer sağlayan tekstil ve hazır giyim için daha da ileriye nasıl gidebiliriz, dünyadaki etkinliğimizi nasıl artırabiliriz diye çalışıyoruz” dedi.

yatirimci bekleyen is fikirleri

Etkinlikte dünyanın dört bir tarafından katılan uzmanlar, çalışmalarını ve yeniliklerini tanıttılar. Bunlardan birisi de North Caroline State University öğretim üyelerinden Prof. Dr. Saad Khan idi. Konferansta saç telinden ince nano fiber teknolojiler üzerine yaptığı çalışmalarını anlatan Khan, “Nano teknoloji, biyoloji, ilaç ve doku mühendisliği alanları önemli fırsatlar sunuyor. Nano fiber ürünleri çok farklı alanlarda kullanabiliyoruz. Nano fiberler eşsiz ürünler olarak pek çok sektörde kullanılabiliyor” dedi.

100 BİN TL ÖDÜL DAĞITILDI

Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi”ndeki yarışmalarda beş kategoride birincilere 10 bin TL, ikincilere altı bin TL, üçüncülere ise 4 bin TL ödül verildi. Toplamda 100 bin TL’yi bulan ödüllerde birincilikleri Koruyucu ve Askeri Tekstiller kategorisinde “Poliakrilonitril (pan) ile lignin kopolimerizasyonu ve karbon fiber üretimi”, Nanoteknoloji ve Tekstil Uygulamaları kategorisinde “İç hava kalitesini iyileştiren perde tasarımı’, Taşıt Tekstilleri kategorisinde “Bazalt elyafı ile desteklenmiş aerojel/atık pvc kullanarak ısı ve ses izolasyon panelleri üretilmesi”, Tekstil Makinaları ve Ekipmanları kategorisinde “Bina kolonlarının güçlendirilmesini sağlayan birleşik braiding-filament sarım cihazı tasarımı” ve Tıbbi Tekstiller ve Tıbbi Cihazlar kategorisinde “Biyomedikal uygulamalar için mikro ve nano bileşenli hibrit iplik üretimi” projeleri kazandı.

100 PROJE HAYATA GEÇTİ

UTİB ve aynı zamanda BTSO Başkanı olan İbrahim Burkay, “Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği 2009’dan bu yana düzenleniyor. Şimdiye kadar bu etkinliklere katılıp yatırımcı bulan 100 proje yaşama geçti” dedi. TİM’in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi’nin sektörlere örnek olduğunu vurgulayan Burkay, ancak UTİB olarak 2009’dan bu yana düzenlenen etkinliğin Türkiye’de bir ilk olduğunu, bu ve benzeri faaliyetlerin Türkiye’nin geleceğine yapılan önemli yatırımlar olduğunu söyledi. Sanayide yüksek katma değerin sağlanması için günümüzde iki kavramın üzerinde dikkatle durduklarını, bunların da Ar-Ge ve inovasyon olduğunu söyleyen Burkay, bu çerçevede etkinlikte ABD, Almanya, İspanya, Belçika, Çin, Fransa, Yunanistan, İtalya, Pakistan, Portekiz, İngiltere, Hindistan ve Güney Kore’den üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge merkezleri ile teknopark araştırmacılarını bir araya getirdiklerini vurguladı.

Para Dergisi bu etkinlikte proje sahipleriyle görüştük. İşte, girişimci, yatırımcıların ilgisini çekebilecek, yatırım bütçesi düşük, yüksek katma değerli projeler…

KİŞİYE ÖZEL ÇİFT RENKLİ GİYİM

Konfeksiyon sektörünün giderek teknolojik yönden ivme kazandığı günümüzde üç boyutlu (3D) yazıcılarla üretilen ürünler hızlıca pazarda yerini alıyor. Bu projede 3D yazıcılarla özel üretilecek filamentler kullanılarak iki renkli kişiye özel konfeksiyon elbiseleri, nakışları ve desenleri üretilecek. Projenin maliyeti 100 bin TL. Bu projenin gerçekleşmesi için yatırımcı aranıyor. Projenin tamamlanma süresi 12 ay. Proje Zirve Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Dündar Yılmaz, Mevlüt Taşcan, Fatmanur Sağmen, Dündar Yılmaz tarafından geliştirildi.

İletişim için: dundar.yilmaz@zirve.edu.tr

BOYAMADA ATIK SU SORUNUNA SON

Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Özlem Erdem ve ekip arkadaşları, tekstil boyama işlemlerinde ortaya çıkan atık su problemine son veren bir reaktör geliştirmiş. Tekstilin suyu en çok tüketen sektörlerden biri olduğunu belirten Erdem, ” Elyafların boyanmasında karşılaşılan en büyük problemlerin başında atık su ve yüksek enerji sarfiyatı geliyor. Ayrıca suyu uzaklaştırma ve kurutma işlemleri için birçok makine kullanımı nedeniyle çalışma maliyeti yüksek. Bu projede, süperkritik karbondioksit (scC02) çözücü ortamında boyama için yüksek basınca dayanıklı özel bir reaktör tasarladık” diyor. Bu projenin yatırım tutan 500 bin TL.

iletişim için: ozlemerdem84@yahoo.com

GÖRME ENGELLİLER İÇİN ŞAPKA

Bu çalışmada görme engelli insanlar için fotovoltaik tekstil liflerinden dokunmuş kumaştan üretilmiş ve üzerine kamera tabanlı algılama sistemi entegre edilmiş bir şapka tasarlandı. Bu sayede görme engelli insanların diğer insanlara ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde hareket edebilmeleri sağlanacak. Projeyi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sabri Ersoy ve Ayşe Nur Tarakçı hazırlamış. Süresi 24 ay olan projenin tamamlanması için 70 bin TL gerekiyor.

İletişim için: sabriersoy@ksu.edu.tr

TRAFİK KAZALARINDA RİSKİ AZALTIYOR

Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alican Yılmaz, lif destekli kompozit yapılar geliştirmiş. Çelikten daha yüksek mukavemet gücüne sahip olduğu belirtilen bu malzemeler örneğin otomobillerde kapı içlerinde kullanılacak. Bu sayede araçların çarpışma durumlarında can güvenliği en üst seviyede sağlanmış olacak.

İletişim için: cayilmaz@cu.edu.tr

SANAL GİYİNME SİSTEMİ

Bir mağazaya girip beğendiğiniz ürünleri üzerinize giyip çıkarmak sizin için yorucu oluyorsa işte bu sistem tam size göre. ARF Bilgi Teknolojileri’nden Adnan Özgüner Erdursun, Murat Tevfik Yağlıcı, Ufuk Seyhan ve Mehmet Emre, “2B Etkileşimli Sanal Giyinme” adıyla bir uygulama geliştirmişler. Kamera ve ayna benzeri görselleştime birimlerinden oluşan bu sistemin kullanımı çok basit. Üzerinde kamera olan büyük bir ekranın karşısına geçiyorsunuz. Mağazadaki tüm ürünler bilgisayar ekranına yüklenmiş durumda. Bundan sonra sadece ekrandaki ürünlere dokunmanız yeterli. Örneğin bir gömleği ve pantolonu seçtiğinizde ekranda üzerinizdeymiş gibi görünüyor. Projenin tamamlanma süresi dokuz ay, bütçesi ise 195 bin TL.

İletişim için: adnan.erdursun@arf-bt.com

KONUŞMA ENGELLİLER İÇİN KLAVYELİ GİYSİ

Erciyes Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bahadır Çetinkaya, Sümeyye Üstündağ ve Nida Yıldırım konuşma engellilerin yaşamanı kolaylaştıracak orijinal bir ürün geliştiriyorlar. Konuşma engelli insanlar işaret dili kullanarak birbirleri ile iletişim kuruyorlar. El hareketlerini ve yüz mimiklerini içeren işaret dili belirli bir eğitim sonrasında öğrenilebilir ancak toplumun büyük bir kısmı tarafından bu dil bilinmiyor. Proje kapsamında konuşma engellilerinin diğer insanlarla yazı yoluyla iletişime geçebilecekleri ekran ve klavyeli giysi tasarımı gerçekleştirilecek. Projenin tamamlanması için 20 bin TL’lik yatırım yeterli.

BİTKİ BÜYÜDÜKÇE YOK OLAN ÖRTÜ

Tarım tekstillerinin tüketiminde ikinci sırada yer alan malçların (tarımsal yer örtüleri) önemi ürün verimliliği ve kalitesine sağladıkları avantajlar sayesinde giderek artıyor. Bu proje ile biyo polimerlerden, bitki büyümesi ile eş zamanlı olarak toprakta bozunacak dokusuz yüzey malç tekstillerinin üretilecek. Biyo bozunur malçların tarım uygulamalarında yaygın olarak kullanılması ürün kalite ve veriminin artırılmasının yanı sıra toprak kirliliğinin engellenmesini sağlayacak. Projeyi Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ümit Halis Erdoğan ve Figen Selli hazırlamış. Bu projenin tamamlanması için 150 bin TL’lik yatırım gerekiyor.

İletişim için: umit.erdogan@deu.edu.tr

Tekstil doku mühendisliği

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Avcı ve Yüksek Lisans Öğrencisi Hazal Gergeroğlu ile Harvard Medical School’dan Ali Tamayol, Iman Yazdı, Afsoon Fallahi, Raquel Almeida ve ekip arkadaşları doku mühendisliği alanında bir çalışma yürütüyorlar. Bu çalışma ile yaşayan doku ve organizmalar üretilecek. Projenin bütçesi 800 bin dolar.

İletişim için: havci@ogu.edu.tr

AĞIR YARALI HASTALARA ÖZEL SEDYE

Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arzu Marmaralı, Mehmet Kertmen ve Nuriye Kertmen ciddi şekilde yaralanmış, ağır travmalı ve hareketsiz taşınması gereken hastalar için yeni bir sedye tasarlıyor. Tasarlanan sedye hastanın vücut şeklini alırken ağırlığı eşit şekilde dağıtarak basıncı düzenleyebilecek. Sedye enerji emilimi ile sarsıntıyı önleyebilen minderi ve yarayı çevresel tehditlerden koruyucu, kanama durdurucu, antibakteriyel, antifungal, aleve karşı dayanıklı özelliklere sahip olacak. Söz konusu sedyenin üretimi için 468 bin TL gerekiyor.

ASANSÖR KAZALARINI ÖNLEYEN MİNDER

Asansörler, günlük yaşantımızın vazgeçilmez taşıma araçları. Yük ve insan taşımacılığında kullanılan bu araçlar, güvenlik önlemlerinin yeterli olmaması durumunda meydana getirdikleri kazalarda ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabiliyor. Sunulan projede tasarlanan tekstil tabanlı ürün ile asansör kazalarının olumsuz sonuçlarının minimuma indirilmesi ve böylelikle insan hayatının koruma altına alınması hedefleniyor. Bu proje Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mutlu Kurban ve ekip arkadaşları tarafından hazırlanmış. Projenin tamamlanması için 30 bin euro gerekiyor.

İletişim için: mutlukurban80@gmail.com

ANTİMİKROBİYAL KAMUFLAJ

Bursa Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Basri Koçer ve ekip arkadaşları, askeri alanda kullanılan üniforma ve kamuflajların antimikrobiyal özelliklere sahip kumaşlarla kullanılarak hazırlanması için bir proje hazırlamış. Bu yenilikçi malzemeyle üretilen kamuflaj kıyafetleri olumsuz hava koşulları ve çevre şartlarına karşı direnç kazanacak.


Bu projede hidroksil uç grubuna sahip kuarter amonyum tuzları polyester sentezi sırasında yapıya katılarak kovalent bağlarla kalıcı antimikrobiyal özellik sağlanacak. Projenin yatırım bütçesi 60 bin TL.

iletişim için: hasan.kocer@btu.edu.tr

AŞINMA DİRENCİ YÜKSEK AYAKKABI

Bu projede aşınma direnci yüksek ayakkabı tabam tasarlanmış. Proje Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. İsmail Tiyek ve ekip arkadaşları tarafından hazırlanmış.
Yaşam şartlarına, iş yüküne ve kullanılan hammaddeye göre ayakkabı ve aksesuarlarının kullanılma ömürleri değişiyor. Özellikle iş sağlığı ve güvenliğine uygun ayakkabılar için ayakkabı yapımında kullanılan malzemelerin seçilmesi önem kazanıyor. Bu projede poliüretan (PU) ayakkabı tabanlarının mukavemetlerini arttırıcı ve elastikiyet özelliklerini bozmayacak grafen oksit katkı maddesi ile üretimi sağlanacak. Projenin bütçesi 465 bin TL.

İletişim için: ismailtiyek@gmail.com

ÇAM KESE BÖCEĞİNDEN LİF ÜRETİMİ

Çam kese böceği Türkiye’de geniş bir alanda görülen yaygın bir böcek türü. Aynı zamanda çam ağaçlarının en önemli zararlılarından biri. Bu çalışmada, böceğin larvalarının gündüz içinde barındığı keselerin kimyasal yapısı ve özellikleri incelenmiş. Kesenin larva atıklarından ve yabancı maddelerden temizlenmesi yöntemleri araştırılmış. Tüm bunların sonunda dünyada ilk kez çam kese böceği kesesinin ve kozasından lif üretimi gerçekleştirilmiş. Projeyi Bartın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Resul Fettahov, Ayben Kılıç Pekgözlü ve Hakan Yüksel hazırlamış. Projenin yatırım bütçesi 200 bin TL.

İletişim için: azize_toper@yahoo.com

SICAKLIĞA GÖRE RENK DEĞİŞTİREN ÇADIR

Çukurova Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Dr. Ramazan Tuğrul Oğulata ve ekip arkadaşları, ısı ile renk değiştiren boyalar kullanarak yenilikçi bir çadır tasarlamışlar. Bu çadırın yazın rengi açılacak ve dolayısıyla ısıyı içeriye daha az iletecek. Kış mevsiminde ise düşük sıcaklıkta koyulaşıp ısıyı içeriye daha fazla hapsedecek. Bu özelliklere sahip çadırın üretilmesi için 250 bin TL gerekiyor.

İletişim için: s_sezgin@hotmail.com

BASINCA DUYARLI ISITICILI HALI

Elektrikli zeminden ısıtma sistemlerinde kullanılan film tabakaları, her tasarıma uygulanamıyor. Üstelik rahat taşınamadığı ve yüksek maliyetler gerektirdiği belirtiliyor. Geliştirilen bu proje söz konusu problemlere son verecek. Yapılan çalışmada bu sorunlara çözüm olarak basınç tepkili ısıtıcılı halı üretimi hedefleniyor. Yöntemin ön denemeleri yapılmış. Olumlu sonuçlar alınmış. Projenin tamamlanabilmesi için 70 bin TL’lik bütçe gerekiyor. Proje Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. Enes Çakmak ve ekip arkadaşları tarafından hazırlanmış.

İletişim için: enescakmak@gmail.com

FOTOVOLTAİK YELKEN BEZİ

Günlük hayatta ve sanayide kullanılması zorunlu olan elektrik enerjisinin çevreye daha az zarar verecek şekilde üretilmesi, iletilmesi ve tüketilmesi konusunda çalışmalar hız kazandı. Bu projede fotovoltaik teknolojisi ile güneşten elde edilen elektrik enerjisinin gemilerdeki elektrik ihtiyacını karşılaması hedefleniyor. Bunun için fotovoltaik teknolojisinin yararlanarak yelken bezi üretilecek. Projenin yatırım bütçesi 140 bin TL. Projeyi Sütçü İmam Üniversitesi’nden Doç. Dr. Suat Çetiner ve Ayşe Didem Erol hazırlamış.

İletişim için: suatcetiner@ksu.edu.tr

ODA HAVASINI TEMİZLEYEN PERDE

Kapalı ortam havasında azot oksitler, kükürt oksitler, karbon oksitler ve uçucu organik bileşikler başta olmak üzere pek çok kirletici gaz bulunuyor. Uzmanlara göre bu kirleticiler “hasta bina sendromu” gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu projede bir TÜBİTAK projesi kapsamında sentezlenerek gaz absorpsiyon özelliği çalışılmış olan nano boyutta bir polimerin kullanılmasıyla, iç ortamda bulunan kirletici gazları absorbe edebilecek özellikte perdelik kumaş üretimi planlanıyor. Bu kumaştan üretilecek perdeler kapalı alandaki kirletici gazları absorbe edebilecek. Proje Bursa Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Şule Altun, Duygu Gazioğlu, Aysu Alan ve Ali Kara tarafından hazırlanmış. Projenin yatırım bütçesi 250 bin TL.

İletişim için: slaltun54@gmail.com

LAVANTA ÖZLÜ TEMİZLEME MENDİLİ

Bazı bitkilerin insan sağlığı için olumlu tarafları, bu tür bit kileri oldukça değerli kılıyor. Bu gerçekten yola çıkan Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Üçgül ve proje ekibi, lavanta özü yağı kullanarak makyaj temizleme mendili üretecek. Bu mendiller makyaj temizleme sırasında kırışıklık önleyip, akne tedavisi yapan ve cildin ölü hücrelerinden arındırarak daha dinç ve sağlıklı kalmasını sağlayan tek kullanımlık olacak. Projenin yatırım bütçesi 120 bin TL.

İletişim için: ucguli@gmail.com

LEKE TUTMAYAN AYAKKABI

Bu projede kumaştan üretilmiş spor ayakkabı¬ların sürekli kirlenmesi sorununu azaltacak akıllı tekstil ürünü geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede yıkamadan kaynaklı bozulmalar meydana gelmeyecek. Projenin yatırım bütçesi 350 bin TL. Projeyi Gaziantep Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim Çelik, Burcu Karagözoğlu ve Elif Gültekin hazırlamış.

SICAK KUMAŞ

Ayhan Prepol, yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucunda; düşük voltaj elektrik (0-48 volt) ile ısınan kumaş üretmeyi başarmış. Prepol, “Böylece ısıya ve ısınmaya ihtiyaç hissedilen her yerde çarpma tehlikesi yaşamadan kullanılacak birçok ürün üretme şansı oluştu. Üretmeyi planladığımız ürünlerin dış ortamda batarya ve pil desteği ile çalışma imkanı vermesi yeni ısıtıcı ürünlerin üretilmesine olanak sağlayacak” diyor. Projeni yatırım bütçesi 500 bin TL.

İletişim için: prepol@hotmail.com

RADYASYONDAN KORUYAN TEKSTİL

Sinop Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Alev Erenler, Yusuf Demirel ve Tuncay Bayram tekstil sektöründe kullanılan antimon içerikli kimyasalların radyasyon zırh malzemesi olarak da kullanılabilirliğini araştırmışlar. Yapılan ön çalışmada antimon içerikli bazı kimyasalların yüksek soğurma katsayısı deneysel olarak belirlenmiş. Bu projenin amacı radyasyondan korunmak için kurşuna alternatif daha ergonomik ve daha ucuz bir zırh kaplaması tasarlamak. Bunun için 45 bin TL’lik bir bütçeye ihtiyaç var.

İletişim için: aleverenler@gmail.com

SUDAKİ METALİ TEMİZLEYEN KUMAŞ

Gelişen ülkelerde su kaynaklarının ağır metallerle kirlenmesi başlıca sorunlardan biri. Ağır metal iyonlarının kanserojen ve toksik olmalarından dolayı çeşitli su kaynaklarında olmaları hem insan sağlığına hem de çevreye ciddi tehdit oluşturuyor.

Bu çalışmada sudaki zararlı maddeleri temizleyen bir kumaş geliştirilmiş. Proje Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cengiz Kavaklı, Pınar Akkaş Kavaklı, Serhad Tilki, Ece Tuncer ve Merve Kuman tarafından hazırlanmış. Projenin yatırım tutarı 400 bin TL.

İletişim için: kavakli@hacettepe.edu.tr

İş kurmak için fikir ve proje paylaşımları için iş fikirleri kategorimizi düzenli olarak takip ediniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu