Bayilik Veren Firmalar

Vitalis Life bayilikle büyüyecek

Son dönemin popüler işlerinden juicing pazarına Vitalis Life markasıyla giren Kerem Ömer Erkasap, Anadolu’ya açılmaya hazırlanıyor. Girişimci Ankara, İzmir gibi şehirlerde bayilik vererek büyüyecek.

Sağlıklı yaşam trendi, beslenmeden spor salonlarına kadar pek çok sahada yeni iş alanlarının doğmasına neden oluyor. Her yıl ortalama yüzde 25 büyüyen pazarın dünya genelinde 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’de son yıllarda hızla büyümeye başlayan pazar, girişimcilerin gözde yatırım alanlarından biri haline gelmeye başladı. Bu alandaki fırsatı görerek yatırım kararı alan isimlerden biri de Kerem Ömer Erkasap. Marmara Üniversitesi Sağlık Yönetimi’nden mezun olduktan sonra, Amerika’da University of Cali-fornia’da pazarlama okuyan Erkasap, dört senelik Amerika macerası süresinde San Fransis-co’da bir şirkette yiyecek ve içecek müdürlüğü yaptı. Bu süreçte Amerika’da popüler olmaya başlayan, belirli bir süre meyve ve sebze sularıyla beslenilmesi anlamına gelen juicing’le tanıştı.

Amerika dönüşünde ise İstanbul Sheraton Otel’de Satış Koordinatörlüğü Bölümü’nde çalışmaya başladı. Bu sırada bir arkadaşıyla birlikte hayali olan restoran işine girmeye karar verdi. Maslak’ta sağlıklı ürünle satan bir restoran açan Erkasap, bu süreçte müşterisi olarak restorana gelen Cenk Kıral ile tanıştı. Juicing konusuna ilgi duyan Cenk Kıral’ın istediği ürünleri bulmada yaşadığı zorluğu gören girişimci Türkiye’de bu alanda bir boşluk olduğunu fark ederek bu alana yatırım kararı aldı. 2013 yılında ise 500 bin dolarlık yatırımla Vitaiis Life’ı kurdu. Türkiye’de insanların ‘detoks’ ve ‘juicing’ kavramlarıyla yeni tanıştığına dikkat çeken Kerem Ömer Erkasap, “insanlar sağlıklı yaşama ilişkin bu kavramlarla yeni tanışıyor. Bu nedenle ciddi bir potansiyel var. Kurulduğumuzdan bu yana 250 bin şişe juice içeceği sattık. 2015 yılı içinde bu rakam 150 bin şişe oldu” diyor.

İki farklı konsept

2015’te yüzde 15 büyüyen Vitaiis Life, 2016’da da yüzde 15’lik büyüme hedefliyor. 2016’da merkezi bir noktada bir corner açmayı hedeflediklerini söyleyen Erkasap, “İstanbul’da Zorlu AVM ve Bağdat Caddesi’nde bir noktada corner açmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2016 yılında sadece sıvı beslenmekte zorlananlar için yeni menüler geliştireceğiz” diye konuşuyor.

Girişimcinin hedefleri arasında Anadolu şehirleri de bulunuyor. Ankara, İzmir gibi şehirlerde potansiyel olduğunu düşünen Erkasap, bu şehirlerde bayilikle büyümeyi hedefliyor. Şirketin iki türlü bayilik koşulu bulunuyor. Koşullar da bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Modellerin birinde üretimi bayinin kendisi yaparken diğerinde ise üretim merkezde olacak bayi, sadece dağıtım ve pazarlama kısmıyla ilgilenecek. Erkasap, isim hakkı hariç makine parkuru ve dekorasyonuyla beraber ortalama 50-100 bin dolar arası yatırım gerekeceğini söylüyor.

Üretimi artıracak

Üretim tesisi Maslak’ta bulunan şirket ISO 9001 kalite belgesine sahip. Günlük; üretim kapasitesi ise 5 bin şişe. Mutfağı 24 saat kamerayla izlediklerini söyleyen Erkasap, “Üretimi 2016’da yüzde 20 artıracağız” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu