Girişimcilik Haberleri

Video paylaşımına melek geldi

15 saniyelik videoların yüklendiği sosyal platform Scorp, melek yatırım aldı. Bir video sözlük uygulaması olan Scorp’da bu yılın sonuna kadar 1 milyon kullanıcıya ulaşılması hedefleniyor.


Kullanıcıların 15 saniyelik videolar ile konu başlıkları altında fikirlerini söyledikleri bir sosyal medya platformu olan Scorp, Türkiye melek yatırımcılık eko-sistemine katkılarından dolayı “Yılın Melek Yatınmcısı’ ödülünü kazanan BIC Angel Investments kurucusu Dr. Joachim Behrendt, Selçuk Saraç, Mehmet Onarcan ve Tahir Zaimoğju’ndan melek yatırım aldı. Kullanıcılar, politikadan, modaya spordan sanata ve hatta en özel konular olan ilişkilere kadar her türlü konuyu bu platformda konuşabiliyor. Fikir aşamasından itibaren 2014 Ağustos’ta oluşan Scorp, ilk olarak App Store’a 7 Şubat 2015’te çıktı.

sosyal medya platformu olan Scorp

EN ÇOK GİRİLEN VİDEOLAR

Kullanıcılar diledikleri konu başlıklarım seçerek kendi duygularını ve düşüncelerini 15 saniyede ifade ediyor. Kullanıcı, dilerse yepyeni bir başlık da açabiliyor ve hem kendi çevresinden hem de tanımadığı gençlerden o başlığa video gelebiliyor. Bu konu genelde bir soru ya da geneli ilgilendiren, insanların farklı düşünceleri olabilecek konular üzerinden oluyor.

Örneğin “Yaşadığın Şehri Üç Kelime ile Anlatmak, Koalisyon Olmalı mı Olmamalı mı?, Şampiyon Galatasaray!, …” gibi başlıklar, uygulamanın en çok video girilen başlıklarından bazıları. Diğer özellikler ise kullanıcılann profillerinin olması, vi-deolan beğenebilmek, takip etmek gibi genel sosyal medya özellikleri.

MARKALAR İÇİN BÖLÜM

Scorp’un kurucularından Sercan Işık, kısa videoların son dönemde çok gündemde olduğuna, Scorp ile sözlük ve forumlardaki insanların kendilerini ifade edişlerini video platformuna taşıdıklarını belirtiyor. 500 bin kullanıcıya ulaştıklarını söyleyen Işık, yıl sonuna kadar ise 1 milyon kullanıcı hedeflediklerini vurguluyor. Scorp aynı zamanda markaların kullanıcılardan video alabileceği bir platform. Buna yönelik de satış paketleri geliştirdiklerini söyleyen Işık, “Giriş ekranında oynatılan video, kategorinin arkasına markanın logosunu konumlandıracak şekilde bran-ding (markalaştırma) ve son olarak markanın açmış olduğu ya da marka için açılan konu başlığını öne çıkartarak video almasını sağlamak gibi. Şu ana kadar bu paketler ile Denizbank, Mavi, Ruffles, Show TV, Doğuş, Beykent Üniversitesi, Koç Üniversitesi gibi markalara reklam satışı gerçekleştirildi” diyor.


Melek yatırım almalannda kullanıcı sayısı ve bugüne kadar 2 milyon videonun yüklenmiş olmasının etkisinden bahseden Sercan Işık, ”Ilk başta binlerce kullanıcımız olmamasına rağmen yüzdelik olarak büyümemiz vardı. Başarılı bir test dönemi geçirdik ve sonrasında test kullanıcılarından iyi geri dönüşler almakla birlikte pazara ilk çıktığımızda da ciddi bir büyüme patlaması yarattık” şeklinde konuşuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu