İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Üzüm Çekirdeği Üretimi Yapmak

Üzüm Çekirdeğinin Pazarı Hazır

Başlıktaki tanım biraz tuhaf karşılanabilir. Ancak son yıllarda bazı üzüm cinsleri özellikle çekirdeği için yetiştiriliyor. Bu tür üzümlerin suyu alınarak fermente ürünlerin imali için kullanılırken, üzüm çekirdeği başlı başına bir ürün haline getiriliyor.

uzum cekirdegi

Poşette sunulanı da var; özel şişelerde ambalajlanmış olanları da… Nedeni şu: Üzüm çekirdeği başlı başına bir iksir. Dünyadaki tüm antioksidanlar içinde en üst sıralarda. Damar sertliğini önlüyor, damar içinde plak oluşmasına mani oluyor. Aynı zamanda değerli ihraç ürünlerinden biri olan üzüm çekirdeği uluslararası piyasalarda zahmetsizce satılan sağlık temalı ürünlerden biri olma yolunda. Mineral, vitamin ve ‘flavonoid’ gereksinimini normal sınırlara çekiyor. Tansiyon ilaçlarının doğal formülü olabilecek kadar iddialı bir hammadde bu.

İşin ilginç tarafı; dünyada çekirdeksiz üzüm kadârçekirdekli üzümlerin de bolca yetişebildiği ender ülkelerden biri de Türkiye. Bu konuda önemli varyeteler belirlenip daha başka türler geliştirilebilir. Son eğilim ise üzüm çekirdeği ile kabak çekirdeğinin birlikte harmanlanıp gıda takviyesi olarak kullanılması. Her iki ürünün birbirini destekleyici etkileri nedeniyle erkeklerin baş belası olan prostat büyümesinde yardımcı gıda olarak kullanılması gündemde.

Erkeklerde prostat büyümesi en basit haliyle idrar kesesine baskı yapıyor, bazı zorluklar oluşuyor. İleri yaşlarda görülen prostat büyümesi zamanla kansere bile dönüşebiliyor. Bu iki çekirdeğin karışımından yapılan yeni gıda takviyeleri asıl tedaviye yardımcı olabiliyor. Ülkemiz her iki ürünü de hem üretebilir; hem de rahatça dünya pazarlarına ihraç edebilir. Bu işin tarımıyla uğraşmak ise çok kolay. Dünyadaki büyük laboratuvarların her iki maddenin özütlerinden yeni ilaçlar üretme hazırlığında olduğunu da bu arada belirtmiş olalım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu