Girişimcilik Haberleri

Türkiye’de doğdu yurtdışında büyüyecek

Hormonat değişim geçiren kadınlara destek ürünler ve teknolojiler üreten Harmolance, bir start up girişim olmasına rağmen, kısa vadede ABD, Avrupa ve Rusya pazarında büyümeyi hedefliyor. Firma, beş yılda 5 milyon dolar ciroya ulaşmayı planlıyor.


Değişim döneminde olan kadınların bu dönemdeki en yaygın belirtileri daha hafif geçirmeleri için destek ürünler sunan ve buna yönelik teknolojiler üreten Harmolance, sadece Türkiye’de değil, yurtdışı pazarlarda da büyümeyi hedefliyor. Bir start up girişim olan Harmolance’ın kuruluş öyküsü ise şöyle:

1997 yılında Dr. Hakan Özaydın ve eşi Didem Abut Özaydın tarafından ana faaliyet alanları sağIık hizmetleri, eğitim, insan kaynakları ve proje danışmanlığı olan Candid ESDIT kuruldu. 2010 yılında Didem Abut-Özaydın profesyonel yaşamdan girişimciliğe adım atmayı planlayarak danışmanlık faaliyetleri ile ilgilenmeye başladı.

Harmolance

Uzun yıllar sağlık sektöründeki çalışmaları neticesinde oluşan netvvork bağlantıları Candid’e kısa sürede yeni danışmanlık portföyleri kazandırdı. Türkiye’de ilaç, tıbbi cihaz ve gıda takviyeleri alanında stratejik planlama, şirket kurulum ve satın alma ile sonuçlanan projeler ile şirket hizmetlerini çeşitlendirdi. 2012 itibariyle şirketin dönüşüm planlamasına başladı ve ‘Hormonal Değişimler Geçiren Kadınlara Destek Ürün ve Hizmetler’ konsepti ile Türkiye’de bir ilk olacak ve çok uluslu platforma çıkacak bir iş planı geliştirdi ve Harmolance ve Menopozed markalarını yarattı.

Yurtdışına açılacak

Harmolance tamamen online satılan bir marka. Türkiye’de sadece www.harmolan-ce.com, www.menopozedshop.com ve nll.com da satılıyor. Harmolance oluşumunun aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna dikkat çeken Özaydın, bilin-çlendirici bilgi paylaşım platformları da oluşturduklarını söylüyor.


Facebook’ta 4 bin 500’e yakın takipçiye ulaştıklarını ve BOO’ü aşkın üyelerinin bulunduğunu belirten Özaydın, takipçi sayısını yıl sonunda 10 bine, üye sayılarını ise bine çıkartmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Yurtdışına ihracat yapmayı planladıklarını söyleyen Özaydın, şöyle devam ediyor: “Öncelikle Avrupa ülkelerini ve Rusya’yı hedefliyoruz. ABD pazarı da hedeflerimiz arasında. Kısa bir süre önce www.harmolance-inter-national.com’u açtık. Dijital pazarlama lojistik alt yapıyı oluşturduk, pazarlama faaliyetlerine başladık. Kısa bir süre içerisinde tanıtım faaliyetlerine daha da yoğunlaşacağız. Kozmetik ürün gamımız tamamlanınca, yurtdışı networ-kümüz üzerinden farklı iş modellerini değerlendirmeyi planlıyoruz. Mevcut görüşmelerimiz sürüyor. 2015 ilk tam yıl faaliyet yılımız olacak. Yıl sonuna kadar 75 bin TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Beşinci yıl itibariyle hedefimiz beş milyon dolar ciroya ulaşmak ve Harmolance’ı global bir marka haline getirmiş olmak. Bu satışlardan gelen kaynakların büyük bir kısmını şu anda kağıt üzerinde projelendirilmiş yatay ve dikey büyüme alanlarına yatırmayı planlıyoruz”

“Projemiz hız kazandı”

Harmolance, Garanti Partners programına dahil olan firmalardan biri. Didem Abut Özaydın, Garanti Bankası gibi güçlü bir imajı olan global bir kuruluşun, eğitim ve bilim alanında gerek yurtiçi gerekse yurtdışmda kalitesi ile bilinen bir üniversitenin içinden doğan Boğaziçi Üniversitesi Melek Yatırımcı Platformu; BUBA – ile güçlerini birleştirmesine yönelik şunları söylüyor:

“Spesifik olarak Garanti Partners programına Harmolance ile dahil olmamızdan dolayı ortaya çıkan en önemli sinerjik etki cesurca Harmolance ile tabu olan menopoz etrafında oluşturduğumuz projemizin ilerlemesine ve tanıtılmasına hız kazandırılmasıdır. Aynı zamanda Türkiye’den çıkacak özgün global bir markanın saiıiplenilmesidir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu