Girişimcilik Haberleri

Türkiye Girişimcilik Zirvesi

22 Kasım’da Türkiye’nin alanındaki en önemli Girişimcilik Zirvesi düzenlenecek. Para Dergisi tarafından düzenlenecek bu zirve, girişimcileri ulusal ve uluslararası uzmanlarla buluşturacak…

OECD raporlarına göre, dünya ekonomisinin yüzde 95’i küçük ve orta ölçekli şirketler (KOBİ) tarafından yürütülmekte. Söz konusu şirketler ise yeni istihdam yaratma becerisine sahip ve inovasyon gerçekleştirebilen girişimciler tarafından kurulmakta ve büyütülmekte.

Para dergisi’nin yaptığı araştırmalar da göstermektedir ki, ülkemiz ekonomisinin gelişmesi ve daha fazla istihdamın sağlanması yolunda girişimcilerimiz çok önemli rol oynuyor. Bundan dolayı, hem girişimcilerimizin inovasyon yapabilme becerilerini geliştirebilmek, hem kadın girişimciliğinin ön plana çıkmasına katkı sağlayabilmek, hem genç girişimciliğinin özendirilmesine ön ayak olabilmek, hem de girişimcilerimizin finansmana ulaşımlarını kolaylaştırabilmek adma, Borsa İstanbul’da 22 Kasım 2017 tarihinde Para Dergisi tarafından Türkiye Girişimcilik Zirvesi düzenleniyor. İki ana bölümden oluşacak olan bu zirve, gündüz oturumlarında ulusal ve uluslararası uzmanlarla girişimcilerimizi buluşturacak olan panel oturumları, ana konuşmalar ve kısa çalıştaylardan oluşacak.

Girisimcilik Zirvesi

Kapanış oturumunda ise Türkiye Büyük Girişimcilik Ödülleri takdim edilecek. Böylelikle, hem ülke istihdamına katkı sağlayan girişimciler ödüllendirilmiş olacak hem de rol model olarak kamuoyunun takdirine sunulacaklar.

LİDER İSİMLER KONUŞACAK

Zirve, borsalarm, ticaret ve sanayi odalarının, teknoparklann, KOBİ geliştirme ajanslarının, inovasyon parklarının, inkübasyon merkezlerinin, bankaların, kitlesel fonlama platformlarının, kurumsal yatırım fonlarının, servet yönetim şirketlerinin, aile ofislerinin, kalkınma ajanslarının, üniversitelerin, bilim ve sanayi geliştirme bakanlıklarının, girişim sermayesi fonlarının ve girişimcilikle ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarından yerli ve yabancı katılımcıları hedeflemekte.

UNIDO’nun Teknoloji Transfer Ofisi Başkanı Dr. Hashim Hussein, IBM Watson Financial Services Teknoloji Kurumu Başkam Paolo Sironi, Güney Doğu Avrupa Araştırmalar Merkezi Başkam Prof. Panagiotis Ketikidis’in de aralarında bulunduğu pek çok konuşmacının yanı sıra, ITÜ Teknopark Genel Müdürü, TÜBİTAK Başkanı, KOSGEB Başkanı ve TSE Başkam da etkinlikte görüşlerini paylaşacaklar. Türk Telekom CEO’su Paul Doany’in ana konuşmayı yapacağı zirve, Borsa İstanbul’daki borsa açılış gonguyla başlayacak.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un da konuşmacı olarak katıldığı panellerde, girişimciler için finansmana ulaşım yollarının kolaylaştırmasından fintech girişimciliğine kadar pek çok konu masaya yatırılacak.

Borsa İstanbul’un girişimciler için kapılarını ardına kadar açmasını büyük takdirle karşılıyorum. Dünyada pek çok borsanm henüz KOBİ segmentine yeni yeni odaklandığı uluslararası sermaye piyasalarında, erken aşama yatırımcılığını gündemine hızla alan Borsa İstanbul yönetimine tüm girişimcilerimiz adına teşekkür ediyorum. Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği’nin de tam destek verdiği zirvenin, özellikle startup ekosistemimiz için her yıl yinelenen ve uluslararası isimleri girişimcilerimizle buluşturan bir platform olması yolunda hızla ilerleyeceğini öngörüyorum.

KAYIT YAPTIRMANIZ GEREKİYOR

Önümüzdeki hafta G20-SME Finance Forum toplantıları için Berlin’de olacağım. Hatırlarsanız G20 liderleri, geçen Temmuz ayında Hamburg’ta yapılan zirvede ilk kez melek yatırımcılığın önemine vurgu yapan raporu üye ülke ekonomi bakanlıkları tarafından uygulanmak üzere kabul etmişlerdi.

Artık, girişkenlikten girişimciliğe ve ardından büyüme aşamasına geçiş sürecinde finansmana ulaşımı kolaylaştırma yönündeki tüm çalışmalar, dünya ekonomisi ve geleceğimiz için büyük önem taşıyor. Bu zirvenin tam zamanında ve G20 ekonomi politikaları ile gayet uyumlu bir çalışma olduğunu görmek bana büyük memnuniyet veriyor. Önümüzdeki hafta Berlin’deki G20 çalışma komitelerinde bu zirveden bolca bahsedeceğim.

Katılımın tamamen ücretsiz olduğu ve İngilizce-Türkçe tercümenin de olacağı Türkiye’nin en önemli Girişimcilik Zirvesini kesinlikle kaçırmayın derim. Tüm gün benim de bizzat bulunacağım bu zirveye katılım için şu linkten kaydınızı ücretsiz yaptırabilirsiniz, https://en.xing-events.com/GEDSXMY

Şimdiden iyi zirveler diliyorum…

* Önemli not: Küçük bir hatırlatma, Borsa İstanbul’a girişteki güvenlik tedbirleri dolayısıyla, isim kaydı yaptınnanız gerekiyor.

Baybars Altuntaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu