Girişimcilik Haberleri

Türk Telekom girişimcileri çağırıyor

TürkTelekom’un girişimleri desteklemek, girişimcilik ekosistemini büyütmek ve yenilikçi fikirleri Türkiye’ye katma değer sağlayacak işlere dönüştürmek amacıyla hayata geçirdiği PİLOTT’ta üçüncü dönem başladı. En başarılı üç girişim 60,30 ve 10 bin TLlik girişim sermayesine ve Silikon Vadisi seyahatine katılmaya hak kazanacak.


Türk Telekom, Girişimleri Hızlandırma Programı PİLOTT ile girişimcilere destek olmaya devam ediyor, ilk iki döneminde Türkiye’y&önemli girişimler kazandıran PİLOTT, üçüncü dönemi için başvuruları almaya başladı. Türk Telekom’un gi- ¡nflOVA rişimleri desteklemek, girişimcilik ekosistemini büyütmek ve yenilikçi fikirleri Türkiye’ye katma değer sağlayacak işlere dönüştürmek amacıyla hayata geçirdiği PİLOTT programı, 9 Şubat’ta açılan üçüncü başvuru çağrısıyla devam ediyor.

Türkiye’de özel sektör bünyesinde hayata geçirilen ilk girişim hızlandırma programı olan ve glri şimcilerle işbirliği yaparak yenilikçi ürün ve servisler geliştirmeyi amaçlayan PİLOTT, seçilen ekiplere çekirdek sermayesi, mentorluk, eğitim ve ofis alanı gibi birçok imkan sunuyor.

Girişimleri Hızlandırma Programı PİLOTT

500 bin TL yatırım

PİLOTT programı kapsamında ekipler, Türkiye’nin önde gelen yatırımcı ve girişimcileri ile Türk Telekom yöneticilerinden mentorluk alıp, PİLOTT ekibiyle birlikte çalışarak ürünlerini geliştirme ve Türk Telekom’un iş ortağı olma fırsatını elde ediyor. PİLOTT girişimleri aynı zamanda dünyanın en başarılı hızlandırma programı Y-Combinator ve Telefonica’nın hızlandırma programı Wayra işbirliği ile dünyaya açılma şansını yakalıyor.

Şimdiye kadar başarıyla tamarnlanan iki PİLOTT dönemi sonunda, 700’den fazla başvuru arasından 21 yenilikçi girişim seçildi. Seçilen ekiplere toplamda 500 bin TL yatırım yapıldı, 21 ekipten yedisi yatırım aldı. Bir proje TT Grubu tarafından satın alındı ve ürünleştirildi. Altı girişim Türk Telekom’un iş ortağı oldu. 11 girişim ise Türk Telekom Grubu ile işbirli-;i sürecine devam ediyor. Altı girişim Silikon Vadisi’ne götürüldü, Silikon Vadlsi’nin önemli oyuncuları ile 18 günde 54 toplantı yapıldı.

Üçüncü dönem başlıyor

Geçtiğimiz kasım ayında ODTÜ Kristal Ağaç Odülleri’nde Yılın Girişimci Destekçi Kurumu” seçilen PİLOTT, üçüncü dönem başvurularını www.pllott.com.tr adresinden almaya başlıyor. Başvurular 29 Mart tarihine kadar kabul edilecek. Yapılacak değerlendirme sonucunda PİLOTT’a katılmaya hak kazanan girişimler, 12 hafta sürecek programın sonunda ortaya çıkaracakları temel niteliklere sahip ürünü Türk Telekom genel müdür yardımcılarından oluşan jüriye sunacaklar. Eylül ayında düzenlenecek PİLOTT Girişimcilik Zirvesi’nde açıklanacak değerlendirme sonuçlarına göre, en başarılı üç girişim 60,30 ve 10 bin TL’lik girişim sermayesine ve Silikon Vadisi seyahatine katılmaya hak kazanacak. PİLOTT’a 1,5 yaşından genç şirketler tüzel başvuruda bulunabilirken, henüz şirketleş-memiş, 18-40 yaş arasındaki üniversite öğrencisi veya mezunu olan girişimciler de ekip olarak başvuru yapabiliyor.

Bu projelere öncelik tanınıyor

PİLOTT’da proje seçimleri yapılırken aşağıdaki konulara öncelik gösteriliyor:

■ Ses/görüntü iletişimi ve yakınsama teknolojileri

■ İnternet uygulamaları

■ OTT ve içerik servisleri

■ Bulut bilişim teknolojileri

■ Veri işleme ve yönetim uygulamaları

■ Konum tabanlı uygulamalar

■ Akıllı ev/şehir teknolojileri

■ Ev/aile odaklı mobil uygulamalar

■ Yenilikçi reklam uygulamaları

■ Giyilebilir teknolojiler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu