Girişimcilik Haberleri

Türk girişimler TEKSAS’ta

İş Bankası, girişimcilik ekosistemine yönelik yürüttüğü faaliyetlerle ihtiyaç duyulan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin yaygınlaşmasına ve katma değerli dijital iş modellerinin hayata geçmesine destek oluyor. Bu yıl ilk kez Türk girişimcileri, İş Bankasının desteğiyle dünyanın birçok ülkesinden katılımla Teksas’ta gerçekleştirilen South by Southwest (SXSW) etkinliğinde yer aldı. Banka, SXSW Trade Show alanında TurkishStation’ı destekleyerek Türkiye’den çıkan fikirlerin ve projelerin globaldeki girişimcilik ekosisteminin paydaşlarıyla buluşmasına olanak sağladı ve ülke imajına olumlu katkı sağladı.

Dünyanın birçok ülkesinden geniş bir katılımın olduğu dijitalleşme, teknoloji, film, müzik ve oyun trendlerini kapsayan interaktif festival SXSW etkinliği, 1986’dan bu yana her yıl Mart ayında Teksas’ta gerçekleştiriliyor. Bu yılki etkinlik, 9-18 Mart 2018 tarihleri arasında yine Texas’m başkenti Austin’de düzenlendi. Dijital dönüşümün önemli başlıkları olan veri analitiği, deneyim, tasarım, blockchain, yapay zeka, VR gibi çok geniş kapsamda başlıkların ele alındığı konferans ve workshop’lar ile SXSW, yine dünyanın pek çok farldı noktasından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

WORKUP GİRİŞİMLERİ NE KAZANDI?

SXSW ye katılan start up’lar önemli bir deneyim edindiklerini aktarıyor. Kurumlar için yeni nesil eğitim platformu sunan Pacer’ın kurucu ortakları Mecal Topantaş ve Emre Atmaca, SXSW deneyimlerini şöyle anlatıyor:

“Farklı ülkelerden gelen girişimcilerle bir araya gelmek bize yeni bakış açıları kazandırdı. SXSW boyunca takip ettiğimiz konuşma ve panellerle Al ve Edtech alanlarında dünyada yaşanan gelişmeleri ve yapılan tartışmaları yakından takip etme şansına sahip olduk. TurkishStation alanında uluslararası katılımcılarla önemli temaslarda bulunduk. Özetle SXSW deneyimi, bizim için her açıdan tatmin edici ve zenginleştirici oldu.”

Mimari projeleri VR simulasyonlarına çeviren girişim Overstruct kurucu ortaldarı Emir Arkman ve Tolga Ozuygur ise etkinliğin kendileri için yarattığı kazanımları şöyle paylaşıyor: “TurkishStation alanında girişimimizi uluslararası yatırımcılar ve potansiyel müşterilerle yapılan toplantüarda tanıtma fırsatı bulduk. Etkinlik süresince VR teknolojisi üzerine çözümleri olan diğer şirketlerle de önemli temaslar gerçekleştirdik. SXSW’da dijital ve start up dünyasındaki gündemi yerinde takip ederek verimli bir tecrübe yaşadık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu