Girişimcilik Haberleri

Turizmin birçok alanında girişimci oldu

Profesyonellikten Kaş’ta girişimciliğe

Profesyonel olarak çalıştıktan sonra Antalya Kaş’a yerleşen Orçun Birol, turizmin birçok alanında girişimci oldu. Butik otel markası yaratan Birol, Kaş’ın en büyük plajının da işletmecisi. Birol ve ortakları Üzüm Kızı markasını da tekrar Kaş’a getirdi.


Son yıllarda büyük şehirlerden taşınıp Ege veya Akdeniz’in kasabaları ya da köylerine yerleşen ve burada turizmden tarıma kadar her alanda başarı yakalayan girişimcilerin hikâyelerini sıkça duyar olduk. Antalya’nın Kaş ilçesinde otel işletmeciliği ile işe başlayan ve şimdi Kaş’ın en büyük plajının işletmeciliğini yapan girişimci Orçun Birol’un hikâyesi de bu örneklerin arasında sayılabilir.

White House

Orçun Birol, Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun olduktan sonra İzmit’e ailesinin yanına döner. Bir süre DJ’lik yapan Birol, İstanbul’a gelerek Ata Online’da çalışmaya başlar. 3,5 yıl Ata Online’da çalışan Birol, askere gider. Döndükten sonra Ata Yatırım’da tekrar dealer olarak iş hayatına dönen Birol, sekiz ayın sonunda Pimaş’ta fınans yöneticisi olarak profesyonel hayatını sürdürür. Ancak bu süre zarfında hep kendi işini yapmanın hayalini kurar bu süre zarfında.

Bir yıl sonra beyaz yakalı olarak sürdürdüğü profesyonel hayatını tamamen sona erdirmeye karar verir. 2004 yılında her yaz tatilini geçirdiği Kaş’a gelir. Aslında emekliliğinde yerleşmek istediği Kaş, girişimciliğin başlayacağı bir yer haline gelir.

KAŞ’IN EN BÜYÜK PLAJI

Fizibilite çalışması yapan ve ihtiyaçları araştıran Birol, girişimci olmadan önce bir süre gözlemlemek için çalışmaya karar verir ve bir otelin resepsiyonunda otel müdürü olur. Burada otel işletmeciliğini öğrenen Birol, böylece kendisi bir butik otel işletme kararı alır.


Aile yakınlanndan finansal destek alan Birol, White House Pansiyon’u 2007 yılında işletmeye açar. Kaş merkezinde iki küçük tepenin hemen üzerinde bulunan White House’u sekiz odalı 18 yatak kapasiteli butik bir otele dönüştürür.

Yılda bin 700 kişiyi ağırladıklarını söyleyen Orçun Birol, otelin önüne sahil de katmaya karar verir. Böylece yer arayışına girer. Kaş’ın en büyük plajı olan Çınarlar Beach’in de işletmeciliği yapmaya başlayan Birol, plaja her yıl düzenli yatırım yaparak kapasitesini 450’ye ulaştırır.

MARKAYI TEKRAR GETİRDİ

White House ve Çınarlar Beach’in içinde bulunduğu Orc Holiday markasını yaratan Orçun Birol, geçtiğimiz yıl yaz aylarında, lise yıllarından beri tanıdığı ve Kaş’ta daha önce işletmecilik yapan arkadaşı Baybora Üstüner ile plajın üst kısmında bulunan boş alanı bir şekilde değerlendirmek ister. Bu alanı bilinen bir marka ile değerlendirmek isteyen Birol, Kaş’ın markası haline gelmiş ancak iki yıldır Bodrumda işletmecilik yapan Üzümkızı Meyhane’yi tekrar Kaş’a getirir.

Üzümkızı Meyhane’nin Kaş’ta özel bir isim haline gelmesini sağlayan Ali Ermağan ile Üstüner aracılığıyla görüşen Orçun Birol, 80 bin TL’lik yatıranla Çınarlar Beach’de bu sezon yeniden hizmet vermeye başlar. Birol, “Haftalık 120 kişiye hizmet veriyoruz. Üzümkı-zı Meyhane, birkaç konseptin bir harmanı aslında ama temelde bir Osmanlı dönemi Rum Meyhanesi olarak adlandırabiliriz. Tercih ettiğimiz mezeler ve sunum o dönemleri hatırlatsın istedik ama Akdeniz ve Ege mutfağını da unutmadık” diyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu