Girişimcilik Haberleri

Teknokentlerin ihracatta öne çıkan şirketleri

Vergi muafiyeti ve AR-GE desteği gibi avantajlarla girişimcilere fırsatlar sunan teknoloji bölgeleri pek çok başarı hikayesine ev sahipliği yapıyor. Üstelik teknoloji bölgelerinde doğup büyüyen şirketler ortık dünyaya açılmaya başladı. Amerika’dan Hindistan’a, Rusya’dan Avustralya’ya kadar pek çok farklı ülkede faaliyet gösteren bu şirketler dünyaya ileri teknoloji ihraç ediyor.

Değişim ABD’de 60 yıl önce temeli atılan Silikon Vadisi’yle başladı. Intel, Yahoo, Oracle gibi dünya devi teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nin başarısı tüm dünyaya örnek oldu. Önce Avrupa ülkeleri ardından tüm dünya Silikon Vadisi’ne benzer teknoloji merkezleri kurmak için harekete geçti. Yıllar içerisinde yapılan çalışmalarla dünyadaki teknokent sayısının bine ulaştığı tahmin ediliyor. Bu sayı inkübasyon merkezleriyle birlikte 4 bine çıkıyor. Bugün ABD, İngiltere, Japonya, Çin, Güney Kore, Hindistan, İsrail gibi birçok ülkenin teknoloji konusundaki gelişiminin arkasında teknoparklar bünyesinde yürütülen AR-GE çalışmaları var.

Türkiye’de ise teknokent kurma çalışmaları 1980’lerde başladı. Bu çalışmalar sonucunda 1990’da, KOS-GEB ile üniversitelerin işbirliği çerçevesinde teknokentlerin ilk adımı olarak TEKMER’ler (teknoloji merkezleri) kurulmaya başladı. Teknokentler ile ilgili yasal çerçeve ise 2001 yılında 4691 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle oluşturuldu. 2016 yılında 64 teknoloji geliştirme bölgesi Bakanlar Kurulu Karan ile ilan edildi. Bugün 64 tekno-kentin 51’i aktif olarak faaliyet gösteriyor. Faaliyette olan teknokentlerde AR-GE çalışmalannı yürüten firmaların sayısı 4 bin 176’ya ulaşmış durumda.

Yabancı sermaye açısından bakıldığında teknokenderde toplam 174 adet yabancı veya yabancı ortaklı firma yer alıyor.

İTÜ ARI Teknokent

28 BİN 856 PROJE VAR

Teknokenderde faaliyet gösteren firmalar tarafından tescil ettirilen patent sayısı 640. Bu firmaların yüzde 37’si yazılım, yüzde 17’si bilgisayar ve iletişim teknolojileri, yüzde 8’i elektronik ve yüzde 6’sı makine ve teçhizat imalatı alanlarında faaliyet gösteriyor. Ayrıca medikal, enerji, kimya, gıda, savunma, otomotiv gibi birçok sektörden firmalar bölgelerde AR-GE faaliyetleri kapsamında yer alıyor. Teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan firmalarda 33 bin 297’si AR-GE personeli olmak üzere 41 bin 89 kişi istihdam ediliyor. Teknoloji geliştirme bölgelerinde tamamlanan ve yürütülen toplam AR-GE projesi sayısı Temmuz 2016 itibariyle 28 bin 856’yı buluyor.

Teknoparklar sayesinde, enformasyon teknolojileri ve yazılım, yeni malzemeler, biyoteknoloji, yeni enerji kaynaklan, uzay teknolojileri, esnek imalat sistemleri, otomasyon ve robotik gibi alanlarda önemli ilerlemeler yaşandı. Bu başan ekonomi aktörlerinin de dikkatini çekiyor. Bu merkezlere daha çok girişimci çekebilmek için yeni teşvikler verilmesi planlanıyor. Dördüncü Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde teknoparklarla ilgili yeni teşviklerin gündemde olduğunu açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda, şu anda nicelik olarak istediğimiz seviyeye geldiğimizi söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde AR-GE ve teknoparklarla ilgili yeni teşvik konulan gündemimizde. Onları da açıklayacağız” diyor.

İHRACATA BAŞLADILAR

Teknoparklarda yer alan şirketler artık katma değerli ürünler geliştirirken bunlan ticarileştirmeye yönelik önemli adımlar da atıyor. Hatta ürünlerini dünya pazarlanna satıyorlar. Teknoloji geliştirme bölgelerinde bulunan şirketlerin, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Japonya, İsrail, İngiltere ve Almanya gibi dünyanın en gelişmiş ülkelerine yapmış oldukları teknolojik ürün ihracatı 2,4 milyar dolara ulaştı. Özellikle son yıllarda teknokentlerden çıkan şirketler yurtdışında önemli başarılara imza atmaya başladı.

Biz de bu gelişmelerden hareketle Türkiye’nin belli başlı teknokentlerinin ihracatta öne çıkan şirketlerini bir araya getirdik. Gördük ki bu merkezlerde yer alan şirketler Hindistan’dan ABD’ye kadar tüm dünyaya ürün gönderiyor. Başarı hikayesine imza atan bu şirketlerin arasında yazılım geliştiren de, insansız su aracı ihraç eden de var. Bu şirketlerin çalışmalarını özetliyoruz.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TEKNOKENT HOYTEK
İnsansız su altı aracını Rusya’ya gönderiyor

Su altı teknolojileri ve insansız sistemler konusunda uzman Bertan Tezcan ve Bülent Gökalp’in kurduğu Hoytek, Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ilk yerli üretim insansız su altı aracı olan ROV 600’ü üreten Hoytek, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede yurtdışına dört tane ROVöOO ihraç etti ve 2 milyon TL’nin üzerinde ciro yakaladı. Bugüne kadar Rusya, Norveç ve İngiltere’ye ihracat yaptıklarını söyleyen şirketin kurucu ortaklarından Bertan Tezcan, “Satış, pazarlama ve teknik işbirliği imkanını artırmak için Norveç’te ofis açmayı düşünüyoruz. Pazar gelişimine göre Rusya ve Azerbeycan ofis açmayı  düşündüğümüz ülkeler arasında. 2017 yılında bu ciroyu en az ikiye katlamayı hedefliyoruz” diyor.

DESU MEDICAL
2018 de atılım yapacak

Mehmet Sorar, 2007 yılında me-dikal endüstrisinin beyin, sinir cerrahisi ve ortopedi alanlarına yönelik yüksek teknolojili ürünlerin AR-GE’sini yapmak ve üretimini sağlamak amacıyla Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde çalışmalarına başladı.

Sorar, kısa bir süre sonra iki önemli buluşa imza attı. Operasyon sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyon riskini ortadan kaldıran antibiyotikli beyin şantını üreten Sorar, bel fıtığı hastalarını ameliyat etmeye gerek kalmadan cilde uygulanan bir malzeme ile tedavi eden bir ürün de geliştirdi.

Yüksek teknoloji gerektiren, inovatif, katma değeri yüksek dünya pazarında rekabet edecek kalitede ürünler geliştirdiklerini söyleyen Sorar, böy-lece yurtdışına da açılmayı başardıklarını belirtiyor. Desu Medical, bugün Güney Afrika ve Rusça konuşan ülkeler başta olmak üzere yaklaşık 15 ülkeye ihracat yapıyor. 2018 yılında yurtdışında belirli merkezlerde ofis açılması planlanıyor. 2016 yılını 2,5 milyon TL ciroyla kapattıklarını söyleyen Sorar, “2017 yılında 500 bin dolar ihracat hedefimiz var. Amaasıl büyümeyi sığır kollagen kaynaklı yapay beyin zarının ve yine sığır kollagen kaynaklı esnek sentetik kemiğin ruhsatlandırma işlemlerini tamamlayarak satışına başlayacağımız 2018 yılında yapmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARK ASİS
ABD’ye açılacak

Asis, akaryakıt sektörüne yönelik pompa otomasyon sistemi, müşteri ve taşıt tanıma, tank otomasyonu sistemi gibi donanım ve yazılım ürünleri geliştiriyor. Asis’in muhtelif sektörlere ait icat ya da inovasyon nitelikli 16 ürün patenti ve 35 adet ürün marka patenti bulunuyor. Son üç yıldır yurtdışına açılan şirketin 53 ülkede temsilcilikleri var. 2017’de ABD’de New York’ta bir merkez kuracak olan şirket, bu ülkede büyük bir fon şirketiyle anlaşma yapmaya hazırlanıyor. Şirketin 2017’deki diğer hedefi ise Avrupa’ya açılmak. Asis Genel Müdürü Yusuf Kaya, 2017 yılında 10 milyon doların üzerinde bir ihracat hedeflediklerini söylüyor. 2017 başında akaryakıt sektöründeki ilk AR-GE merkezini açmaya hazırlandıklannı söyleyen Kaya, “Yeni AR-GE merkezimizde elektronik, mekatronik, yazılım geliştirme ve robot araştırma grubumuz ile ilgili laboratuvarlarımızı konumlandıracağız. ROBOSİS (Robot Araştırma Merkezi) ile birlikte 2021 yılına kadar yüzde 160 büyümeyi hedefliyoruz” diyor.

TEKNOPARK İSTANBUL PİA
Satın almalara devam edecek

Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren PiA, 180’in üzerinde çalışanı ile Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Kuzey Amerika’da anahtar teslim yazılım çözümleri ve sistem entegrasyonu projeleri sunan bir şirket. Telekomünikasyon, finans ve enerji alanı başta olmak üzere şirketlerin iş süreçlerinin ve sistemlerinin dönüştürülmesinde destek olan PiA, ihtiyaca özel yazılım projeleri hayata geçiriyor. Kurulduğu 2012 yılında bu yana her yıl yüzde 100 büyüyen şirket, 2015’te yüzde 400 büyüdü. 2017’de ABD’nin Se-attle şehrinde bir ofis açmaya hazırlanan şirket, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Singapur pazarlanna açılmayı planlıyor. 2016 yılını 32 milyon TL ciroyla kapatmayı hedeflediklerini söyleyen PİA Genel Müdürü Murat Nail Erenay, “Ciromuzun yüzde 20’si ihracattan geliyor. 2016 başında iş zekası alanında faaliyet gösteren Intel-lica’yı satın aldık. Bu hamleyle iş zekası katmanında pazar payımızı üç kat artırmayı hedefliyoruz. 2017’de de yeni satın almalarla büyüme trendimizi sürdüreceğiz” diyor.

G0S6 TEKNOPARK SAYKAL ELEKTRONİK
İhracatını üç kat artıracak

İleri teknolojili elektronik ürünlerin tasarımını ve üretimini gerçekleştiren Saykal Elektronik, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark’ta faaliyet gösteriyor. Yüksek hassasiyetli ivme ölçerler, açıölçerler, kuvvetli yer hareketleri izleme sistemleri, yapısal sağlık izleme sistemleri gibi ürünler üreten şirket, bugüne kadar 50’den fazla elektronik ürün geliştirme projesine imza attı. 2010 yılından bugüne geçen altı yılda ortalama yüzde 50 büyüyen Saykal Elektronik, ürünlerini 10’da fazla ülkeye ihraç ediyor. 2016’da 1 milyon TL’den fazla ciro ve 100 bin TL ihracat rakamına ulaşacak şirketin 2017 hedefi ise ciroyu 2 milyon TL’ye, ihracatı 300 bin TL’ye çıkarmak. Önümüzdeki yıllarda elektronik ürünlerin seri üretimi için tesis yatırımı planladıklarını söyleyen Saykal Elektronik Genel Müdürü Yücel Saykal, her yıl altı yeni ürün projesi hayata geçireceklerini söylüyor.

İTÜ TEKNOKENT İNN0VA
Dort kıtaya ihracat yapıyor

Türk Telekom’un bilgi teknolojileri çözümleri sağlayıcısı İnnova Bilişim Çözümleri, farklı teknolojilerde bilgi birikimine sahip bin 200’den fazla profesyonelden oluşan kadrosu ile Türkiye’nin önde gelen bilişim çözümleri firmalarından biri olmayı başardı. İnnova, 1999’dan bugüne fın-tek çözümler, ERP, CRM ve BI sistemleri, IoT platform ve çözümleri, por-tal ve kuruma özel yazılım geliştirme hizmetleri, self servis kiosk ve digital signage uygulamaları, telekom operatörleri için OSS/BSS sistemleri ile IT sistemleri altyapı kurulum ve yönetim hizmetleri sunuyor. Bugün İTÜ Teknokent ve Türk Telekom AR-GE Binası ODTÜ Teknokent olmak üzere iki farklı teknoparkm içerisinde faaliyetler yürüten firma, 2007 yılında yüzde 100 Türk Telekom iştiraki olmuştu. Dört kıtadaki 36 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen İnnova Genel Müdürü Aydın Ersöz, şöyle devam ediyor: “Farklı ülkelerde toplamda 35’ten fazla yerel iş ortağı ile çalışıyoruz. Ürün ve hizmet portföyümüzü ülkelere göre farklılık gösteren ihtiyaçlara göre şekillendiriyoruz. Ürün ve servis portföyümüzü kurumların operasyon, idari ve pazarlama faaliyetlerine hız ve verimlilik katacak, milyonlarca son kullanıcıya ise yepyeni ve çok kanallı bir alışveriş deneyimi sunacak yönde yeniden şekillendiriyoruz. Bu yeni trendler arasında nesnelerin interneti, akıllı fabrika ve akıllı mağaza teknolojileri, bulut, self servis, ödeme ve sadakat çözümleri büyük yer tutuyor.”

MONITISE
Global başarı öyküsü yazdı

Eski adıyla Pozitron, satın almadan sonra değişen adıyla Monitise, İTÜ ARI Teknokent içerisinde Fatih ve Fırat İşbecer kardeşler tarafından 2000 yılında kuruldu. Bilgi teknolojileri ve yazılım alanında faaliyet gösteren şirket, mobil teknolojilere odaklandı ve Türkiye’de pazar lideri oldu. Daha sonra yurtdışına mobil bankacılık, mobil ticaret ve ödeme sistemleri yazılımları satarak hızlı büyümesini devam ettirdi ve 2014 yılında İngiltere merkezli Monitise firması tarafından satın alındı. Son 10 yılda ciro bazında 200 kat, personel bazındaysa 20 icat büyüdü. Bugüne kadar 12 farklı ülkede projelere imza attıklarını söyleyen Monitise MEA Genel Müdürü Fırat İşbecer, 20 milyon TL’ye yakın ihracat yaptıklarını belirtiyor. İşbecer, önümüzdeki dönemde Berlin’de ofis açmayı planladıklarını vurgulayarak, “Bu yıl 35-40 milyon TL arasında bir ciro hedefimiz var. 2017’de ise 40 milyon TL’nin üzerine çıkmayı planlıyoruz. Çatı şirketimiz, Londra merkezli Monitise Group’un üzerinde çalıştığı ve dijital bankacılıkta bir devrim niteliğinde olan FINkit ürünü İstanbul’da Türk mühendisler tarafından geliştiriliyor. Amacımız bu ürünü önce Avrupa pazarında satmak ve ardından global bir başarı hikayesine dönüştürmek” diyor.

AVCR
Mobil videoula dünyaya açıldı

Nokia’nın Finlandiya’daki AR-GE Merkezi’nde „ yönetici olarak yaklaşık 10 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen Kemal Uğur ve ortağı Oğuz Bici tarafından kurulan AVCR, mobil video alanında teknoloji ve uygulama geliştiriyor. Mobil iletişim sektöründeki global deneyimini kurduğu AVCR şirketiyle İTÜ ARI Teknokent çatısı altında başarılı bir girişim öyküsüne dönüştüren Uğur, bir hobi olarak başlayıp geliştirdiği ilk mobil Funimate ile dünyaya açılmayı başardı. App Store’da bulunan ve eğlenceli videolar hazırlama imkanı veren Funi-mate uygulaması bugüne kadar 5 milyonun üzerinde indirildi. Bu yıl San Francisco’da bir ofis açan girişimci 2017’de iki kat büyümeyi hedefliyor. Kemal Uğur, “2017’de var olan ürünümüzü geliştirirken mobil video alanında da yeni ürünler geliştireceğiz” diye konuşuyor.

SABANCI ÜNİVERSİTESİ RAKLET
Merkezim San Franclsco’ya taşıdı

Raklet, Gönen Eren ve Gerçek Karakuş tarafından 2015 yılında kurulan, kurumlann iletişimde oldukları kişilerin ve varsa üyelerinin bilgilerini güncel tutabilecekleri, e-mail ve sms gönderebilecekleri, aidat ve bağış toplayıp etkinlikler düzenleyerek bilet satabilecekleri entegre bir sistem ve aynı zamanda sosyal bir platform. Şirketin kuruluş hikayesi, Eren’in Galatasaray Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin başkanı olduğu dönemde derneğin hızlı bir şekilde büyümesine dayanıyor. Bu başan kısa zamanda başka kurumlar tarafından fark ediliyor ve bu kurumlann da sistemi kullanmayı talep etmeleriyle beraber yaklaşık 18 aylık bir ürün geliştirme sürecinin ardından ticari bir girişim halini alıyor. Her ay yüzde 30’un üzerinde büyüdüklerini ifade eden Eren, “64 ülkede bin 300’den fazla kurum platformumuzu kullanıyor” diyor.

20l6’nın ürün geliştirme ve büyüme performansı anlamında önemli bir yıl olduğuna dikkat çeken Karakuş ise şöyle devam ediyor: “Microsoft Ven-tures Accelerator ve ardından Techs-tars Berlin gibi önemli hızlandırma programlarına katılma şansı elde ettik. Techstars’tan aldığımız yatırım sonrasında şirket merkezimizi San Francisco’ya taşıdık. Katıldığımız hızlandırma programları sonrası Berlin’deki start up ekosisteminin içine de dahil olduk. 2017 yılı başında yeni versiyonumuzu yayına alacağız.

2017 sonu itibariyle Raklet üzerinden toplanan bağışlar, aidatlar, etkinlik bilet satışları da olmak üzere 1 milyon dolar ticari hacmi geçmeyi hedefliyoruz.”

GOZİ TEKNOPARK ANGROUP
Umman polisine simülasyon geliştiriyor

Angroup, 2011 yılında Gazi Teknopark içerisinde kuruldu. Faaliyet alanı direksiyon eğitimi için simülasyon yazılımı ve donanım ürünlerini geliştirmek. Tekerlekli kara araçları kapsamında, araba, otobüs, ağır vasıta, askeri araçlar ve motosiklet sürücülerinin başlangıç ve ileri seviye eğitimleri için simülasyon sistemleri geliştiriyor. 2016 yılında ilk ihracatlarını Umman Polis Departmanı Trafik Enstitüsü’ne gerçekleştirdiklerini söyleyen şirketin kurucularından Nurşen Şen-yuva, “Başlattığımız proje ile Umman’ın ilk eğitim simülatörünü geliştiren firma olduk” diyor. ABD’de ofis açmayı planladıklarını belirten Şenyuva, hedeflerini şöyle anlatıyor: “2016 sonunda ciromuz 1 milyon TL civarında olacak. 112 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2017’de otobüs simülasyon sistemi projemizi başlatacağız. Sürücü eğitiminin yanı sıra otomotiv sektöründe kullanılabilecek bir simülasyon sistemi geliştireceğiz. Eğlence sektöründe kullanılmak üzere gerçek araç donanımlarından oluşan yanş simü-latörleri üretmeyi planlıyoruz. Umman için üç yıl eğitim simülatör-leri üretmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda Amerika’ya simülasyon sistemlerimizi ihraç etmeyi planlıyoruz.”

BİLKENT/CYOERPHRK ARKITECH
ABD ve Afrika’da ofis açacak

2012 yılından bu yana Bilkent Cyberpark içerisinde faaliyet gösteren Arkitech, yapı sektörü için makine imalatı ve yazılım üretimi gerçekleştiriyor. Hafif çelik yapılarda kullanılan profiller için çizim, detaylandırma, hesaplama, malzeme raporları hazırlama ve üretim dosyası hazırlayan yazılımın programlanıp geliştirilmesi ve bu profillerin akıllı rollform makinelerde üretilmesi için makine imalatı yapıyor. AR-GE ve üretim alanındaki yeni yatınmlan sayesinde hızla büyüdüklerini ifade eden şirket müdürü Yavuz Eren, bu yıl BAE, Suudi Arabistan, Irak, Hindistan, Brezilya, Portekiz, İspanya ve Avustralya’ya ihracata başladıklarını söylüyor. Dubai’de satış ve pazarlama ofisi açtık-lannı belirten Eren, “ABD ve Afrika’da bölgesel potansiyel müşterileri takip etmek için ofisler açmayı planlıyoruz.

Bu yıl yarısı ihracat olmak üzere yaklaşık 3,5 milyon TL ciro hedefliyoruz. 2017 yılı için ciro hedefimiz 7 milyon bandını geçebilmek ve yurtdışı payını artırmak” diyor.

İTÜ TEKNOKENT GENEL MÜDÜRÜ KENAN ÇOLPAN
“Şirketlerin Londra Borsasfna açılmasını sağlayacağız”

“Bünyemizdeki şirketlerin yurtdışına açılması için başlattığımız Gate Programı çerçevesinde bugüne kadar 27 şirketi ABD’ye götürdük. Götürdüğümüz şirketlerden 10’u ürünlerini ticarileştirdi, ihracat yapmaya başladı. Diğerleri de ticarileşme aşamasına geldi. Bu yıl için başvurular 14 Aralık’ta kapanıyor, ikinci bir desteğimiz de, yurtdışındaki fuar, toplantı ve etkinliklere geziler düzenliyoruz. Özellikle bilişim, start up dünyası için çok önemli etkinlikleri, konferansları, toplantıları yakından izliyoruz. Eğer fuarsa stand kiralıyor ve bünyemizdeki şirketlerin burada yer alıp ürün ve hizmetlerini tanıtmasının yolunu açmaya çalışıyoruz veya konferanslara katılım gösteriyoruz. Ayrıca şirketlerin sermaye ihtiyaçlarını göz önünde tutarak, yabancı melek yatırımcıları Türkiye’ye getiriyoruz. Örneğin şubat ayında düzenlenecek toplantı bu girişimin bir ayağını oluşturuyor. Bir diğer girişimimiz de Londra Borsası ile yaptığımız işbirliği anlaşması. Bu anlaşmayla doğru şirketlerin Londra Borsası’na açılmasını sağlayacağız”

GOSB TEKNOPARK GENEL MÜDÜRÜ DR. EMRE AKSAN
“Amerika’da ticaret merkezi kuruyoruz”

“G05B Teknopark içinde faaliyet gösteren 140 şirketin yaklaşık 30’u ihracat yapıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde bu rakamı yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda yeni hayata geçireceğimiz projelerimiz var. GOSB Teknopark olarak, geçtiğimiz ay ABD Chicago’da açılan ve dünyanın ilk Türk Ticaret Merkezi olan Chicago Türk Ticaret Merkezi’nin (CTTM) kurucuları arasında yer aldık. Merkez,

ABD’deki Türk ve yabancı yatırımcıları ve girişimcileri buluşturmayı hedefleyen bir kuluçka merkezi ve OSB olarak faaliyet gösterecek. Kurucuları arasında GOSB Teknopark’ın yanı sıra Tübitak Marmara Teknokent, İstanbul Üniversitesi Teknokent, Gebze Güzeller OSB ve Namık Kemal Üniversitesi Teknopark’ın da bulunduğu CTTM aracılığıyla özellikle ABD’de çalışma yapmak isteyen firmalara yardımcı olmayı hedefliyoruz.”

64 teknokent var

Türkiye’de toplam 64 teknoloji geliştirme bölgesi bulunuyor. Ankara’da sekiz, İstanbul’da yedi, Kocaeli’de dört, İzmir’de dört, Konya’da iki merkez var. Bunların dışında; Antalya, Kayseri, Trabzon, Adana, Erzurum, Mersin, İsparta, Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Denizli, Edirne, Elazığ, Sivas, Diyarbakır, Tokat, Sakarya, Bolu, Kütahya, Samsun, Malatya, Urfa, Düzce, Çanakkale, Kahramanmaraş, Tekirdağ Van, Çorum, Manisa, Niğde, Burdur, Yozgat, Kırıkkale, Balıkesir, Hatay, Karaman, Muğla, Afyonkarahisar-Uşak ve Aydın’da birer merkez bulunuyor. 64 teknoloji geliştirme bölgesinden 51’i aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Teknokentlerde verilen 7 teşvik

  1. Yatırım indirimi,
  2. Katma değer vergisi istisnası,
  3. Vergi, resim ve harç istisnası,
  4. Kredi tahsisi,
  5. Kurumlar vergisi muafiyeti,
  6. AR-GE personeli gelir vergisi muafiyeti,
  7. Stopaj ve damga vergisi muafiyetleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu