Girişimcilik Haberleri

Tasarımcı Zeynep Kartal İngiltere’deki Markasını Türkiye’ye Taşıdı

Tekstil sektörünün mutfağından gelen tasarımcı Zeynep Kartal, altı yıl önce İngiltere’de kurduğu markasını Türkiye’ye taşıdı. Zülayha Özgül ile ortaklığa giderek Türkiye’de de büyümeye odaklanan modacı, ‘ZZ Fashion’ adıyla ulaşılabilir fiyatlarla ikinci bir marka da yarattı. Markaların eylül ayında Türkiye’de online satışına başlanacak.

İngiltere’den sonra Türkiye’de de büyüyor

Profesyonel iş hayatından girişimciliğe soyunan pek çok isim var. Zeynep Kartal da onlardan biri. Global bir markada uzun yıllar tasarımcı olarak, ardından da aynı markada üst düzey bir pozisyonda görev yaptıktan sonra eşinin işi nedeniyle İngiltere’ye yerleşen Zeynep Kartal, bir süre iş hayatından uzak kalmış. O süreyi, İngiltere’deki modayı öğrenmek için tekrar moda tasarımı eğitimi alarak değerlendiren Kartal, 2012 yılına gelindiğinde ise arkadaşlarının ve eşinin desteğiyle kendi moda markasını yaratmaya karar veriyor. Manc-hester’da küçük bir shovvroom açıyor. Tasarımları kısa sürede beğeni topluyor.

Ünlü futbolcuların eşlerinden sanatçılara kadar pek çok ismi giydiren Zeynep Kartal, kurumsal işlere de imza atıyor. Ülkenin ünlü restoran ve otel zincirlerinin iş kıyafetlerini tasarlıyor. Tasarımları sadece tekstil sektörü ile de sınırlı kalmıyor. Hatta bazı İngiliz şirketlerinin logo tasarımlarının yenilenmesinde ve sanatçıların albüm kapaklarının dizaynında da imzası var. Bunlar arasında en çok ses getirenlerden biri ise İngiltere’nin ünlü peynir markası Pilgrims Choice’un logosunu tekrar tasarlaması. BCC’in resmi tasarımcısı olan Zeynep Kartal, bu anlamda ünlülerin kırmızı halı tasarımlarını hazırlıyor.

Modacı, geçen yıl markasını ortağı ve dostu Züleyha Özgül ile Türkiye’ye de taşıyan bir anlaşma yaptı. Bununla birlikte Nişantaşı’dan Türkiye’deki’ ilk showroom’unu açan ortaklar, ‘ZZ Fashion’ adında yeni bir marka daha yarattı. Bu markanın daha çok günlük giyime yönelik tasarımlardan oluştuğunu belirten Zeynep Kartal, “İngiltere’de online satışımız da var.

Eylül ayı itibariyle Türkiye’de de online sitemiz devreye girecek” diyor.

Lady Gaga’yı giydiriyor

İngiltere’de bir Türk tasarımcının marka olmasının zorluğundan bahseden Zeynep Kartal, kendisini bu anlamda şanslı buluyor. Tasarımlarını beğenen arkadaşlarının markasının tanıtımında büyük etkileri olduğuna değinen modacı, şunları anlatıyor.

“Aslında genç bir markayım. Ancak çok ünlü giydirdiğim için eski bir marka gibi algılanıyor. ilk koleksiyonumu hazırlarken bir arkadaşımın aracılığıyla, ilk defa Manchester’da düzenlenecek olan Vogue Fashion Night Out’a katılmayı başardım. Orası benim miladım oldu diyebilirim. Defilemde, arkadaşlarımın tanıdığı ünlü oyuncular da podyuma çıktı. Bunun da etkisiyle defile sonrası basında bolca yer aldım.

Sonrasında da modaevime ünlü isimler akın etti. Alex Gerrard, Coleen Rooney, Abbey Clancey gibi pek çok ismi giydirmeye başladım. Lady Gaga’nın stilisti beni buldu ve onun için tasarım istedi. Onun için hazırladığım iki tasarımı Lady Gaga çok beğendi ve birkaç seyahatinde giydi. Hala düzenli olarak çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Venedik Film Festivalimde Joanne Froggartt’ın tasarımımı tercih etmesi de beni mutlu etti.”

Ajda ile koleksiyon hazırladı

İngiltere’de modaevlerinin 6 aydan önce sipariş teslim edemediklerine, özellikle gelinlik siparişlerinin iki yıl öncesinden alınabildiğine değinen Zeynep Kartal, “Benim hızlı teslimat yapmam da tercih edilmemi sağladı. Bu özelliğim bana çok büyük artı oldu” diyor.

Kartal’ın koleksiyonu, Türkiye’de Ajda Pekkan gibi önemli sanatçılar tarafından da beğeniliyor.

Ajda Pekkan ile farklı bir işe de imza attıklarını söyleyen Kartal, “Birlikte koleksiyon hazırladık ve Londra Moda Haftasfnda sergiledik. Öte yandan şirketimizde yeni gelişmeler de söz konusu. Züleyha Özgül ortaklığı ile birlikte ‘TL Fashion’ adıyla daha ulaşılabilir bir marka da yarattık” diyor.

Üç atölyesi var

TL Fashion markasının bugün İngiltere’de Machester’da, İstanbul’da ise üç farklı atölyesi bulunuyor. Nişantaşı ve Machester’da daha çok haute coutere tasarımların üretimi gerçekleşiyor. Otel ve restoran zincirlerinden gelen kurumsal iş kıyafetleri siparişleri ise Nişantaşı’nın dışındaki atölyelerde üretiliyor. TL Fashion Türkiye’de birçok şehirden franchise talebi alıyor. Emin adımlarla büyümeye odaklanan şirket önümüzdeki yıllarda bu talepleri değerlendirecek.

Ünlü isimleri giydiriyor

Zeynep Kartal bugün; Lady Gaga, Kylle Minogue, Bebe Rexha, Winnie Harlow, Cherly Cole, Ellie Goulding ve Jessica Taylor’m yanı sıra Game of Thrones dizisinde Arya Stark karakterini canlandıran Maisie Williams, model Victoria Hervey gibi pek çok ünlü ismi giydiriyor.

İkinci markası ‘ZZ Fashion’

İş kadınlarından bürokratlara ve sanatçılara kadar geniş bir müşteri portföyleri olduğuna değinen Züleyha Özgül ise yeni bir line çıkardıklarından söz ediyor. ‘Zeynep Kartal’ markasının haute couture olduğu için biraz yüksek fiyatlı olduğunu söyleyen Züleyha Özgül, “Bünyemizde daha ulaşüabilir bir marka da olsun istedik ve ’ZZ Fashion’ı yarattık. Günlük kıyafetlerden oluşan bu markamız daha çok hazır giyime yönelik tasarımlardan oluşuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu