Girişimcilik Haberleri

Tapuda online girişim

2005 yılından günümüze 800 binden fazla ipotek işlemi gerçekleştiren FU Gayrimenkul, saglamtapu.com adlı girişimiyle emlak atılımlarında son tüketiciye danışmanlık sağlıyor. Yıl sonunda toplamda Sağlam Tapu hizmetiyle 750 ipoteği tesis etmeyi hedefleyen FU Gayrimenkul, 2015 yılında ise toplamda iş adedini 1 milyonun üzerine çıkarmayı planlıyor. Şirkette bir diğer hedef ise yıl içinde yüzde 20 oranında büyümek.


Bankaların bazı servislerini dış kaynak yoluyla sağlama amacıyla 2005 yılında kurulan FU Gayrimenkul, gayrimenkul ipoteği özel sektörünün Türkiye’deki kurucusu.

saglamtapu

2008 yılında yüzde 38’i Amerikalı First Title tarafından satın alınan şirket, önce 2012 yılında Pera Capital’in First Title’ın Türkiye pazarına girmekten vazgeçmesi üzerine paylarını almasının ardından, Ocak 2014’te yüzde 100’ü olmak üzere Pera Capital bünyesine geçti.

Kurulduğu 2005 yılından bugüne 800 binden fazla ipotek işlemini başarıyla gerçekleştiren ve FU Gayrimenkul, 2015 yılında internet alanında yatırım yaparak farklı bir hizmet sunmaya başladı. FU Gayrimenkul banka veya fi-nans kuruluşları olmak üzere kurumlar adına ipotekli işlem süreçlerini takip ederken, internet girişimi saglamtapu.com ise ipotek olmadan nakit para ile gayrimenkul alımında bulunacak bireylere danışmanlık hizmeti vermeye başladı. FU Capital Genel Müdürü Ertuğrul Bal, Sağlam Tapu ile hedeflerini büyüttüklerini belirtirken, önümüzdeki bu yıl sonunda 1 milyon ipotek tesisi kuracaklarını aktarıyor

Yeni bir sektör yarattılar

21 bankaya ve 31 banka dışı kuruma günde 700 İla bin arasında ipotek tesisi kuran FU Gayrimenkul, leasing şirketlerinin sözleşmelerinin Türkiye genelinde imzalatılıp leasing şirketine ulaştırılması işini de yapıyor. 97 kişilik bir kadrolarının olduğunu dile getiren FU Capital Genel Müdürü Ertuğrul Bal, 645 adet de İş ortağı avukatlarla çalıştıklarını anlatıyor. “Türkiye’nin her yanında gayrimenkul ipoteği sektöründe birçok ilke imza attığımızı söyleyebilirim. Geçtiğimiz yıl Berlin’de ve ocak ayından İtibaren de KKTC’de faaliyetlerimize başladık. Önümüzdeki dönemde Avrupa’da yine bir ülkenin birden fazla ilinde de faaliyetlerimizi sürdürme durumu söz konusu olacak” diyen Bal, bu bağlamda kendi sektörlerini yarattıklarını ve pazarlarının lideri olduğunu dile getiriyor. FU Gayrimenkul şu anda 900 bin ipotek tesisini de geçmiş durumda bulunuyor.

Dört aşamalı denetim

iç tarafa bakıldığında dış kaynak operasyon şirketi olan FU Gayrimenkul’un vermiş olduğu hizmet, dört aşamalı bir denetimden geçiyor. Veri giriş, ilk uygunluk ve son uygunluk aşamalarının olduğunu belirten Ertuğrul Bal, arada bir de saha avukatlığı aşamasının olduğunu; günlük 700-1000 işlemin de bu süreçlerden geçtiğini dile getiriyor. İşleyişimiz ise şu şekilde; önce bankadan bize talep geliyor. Bunun üzerine rakam ve verilerin doğru girilip girilmediği kontrolü yapılıyor. Ardından bir grup uzman arkadaşımız ‘ilk uygunluk’ evresinde sahadaki ilgili tapu müdürlüğüne en yakın avukatımızın görevlendirilmesiyle sonuçlanıyor” diyen Bul, sahadaki avukatın müşteriyle bir araya geldiğini ve tapuya gidip ipo-tegi tesis ettiklerini ve işlem bittikten sonra mobil uygulamaları olan ‘FU Mobil’ ile alman işlemin ve resmi senedin fotoğrafının çekildiğini aktarıyor. Bu aşamadan sonra sekiz uzman ‘son uygunluk avukatının’ incelemesi sonucu tesis edilen ipoteğin uygunluğu kontrol ediliyor.

Yeni hizmet Sağlam Tapu

Her yıl Türkiye’de 1,2 milyon civarında gayrimenkul satıldığı biliniyor. Bunların 400 bin tanesinin büyük bir kısmının (yüzde 35) ipoteğini kendilerinin hallettiğini anlatan Ertuğrul Bul, geriye kalan 800 bin adet gayrimenkul satışı tarafında neler yapabileceklerini düşündüklerini söylerken, mayıs ayında ‘Sağlam Tapu’ hizmetini hayata geçirdiklerini aktarıyor. ‘“Sağlam Tapu’ hizmetinde gayrimenkulun kayıtlı bulunduğu tapu müdürlüğünde tapu kütüğü incelemesi ile başlayan iş süreci, müşterinin SMS, e-posta ve telefonla bilgilendirilmesi ile devam ediyor. Tapu işlemlerinin başlamasının ardından hazırlanan evrakın müşterinin iradesi ve tapu kütüğü ile uygunluğu tekrar kontrol ediliyor” diyen Bul, hazırlanan evrakın hukuki uygunluğu sağlandığını söylüyor. Bul, “Tapu kayıtları itibariyle kısıtlamalar olarak belirtebileceğimiz ‘takyidat’ riskinin de olası sonuçları belirtilerek müşterinin nezdinde tapu işlemlerinin kolay anlaşılır kılınmasını hedefliyor” diyor.

750 ipoteği tesis edecek

Banka kredisi kullanmayan bireysel müşterinin tapuyla, ekspertizle ilgili işlemlerini saglamtapu.com özerinden almasını hedefleyen FU Gayrimenkul, bu işlemin devamında önümüzdeki dönemde de gayrimenkul satın alındıktan sonra elektrik, su ve doğalgaz açılması gibi operasyonel hizmetleri de yine üçüncü taraflarla dış kaynak yoluyla çalışarak müşterilerine sunmayı planlıyor.


Şu anda kadar kendilerine Sağlam Tapu üzerinden 80 kişinin başvurduğunu söyleyen Ertugrul Bul, yıl sonunda ise toplamda 750 kişiye bu hizmeti sağlayacaklarını, 2016’da İse bu rakamın üç katına çıkacağını belirtiyor. Bu noktada Türkiye’de halihazırda böyle bir hizmetin verilmediğinin altını çizen Bul, bilinmeyen bir ürünü piyasaya sunduklarını, dolayısıyla pazar oluşturmak için zamana ihtiyaçları olduklarını dile getiriyor. Yatırım riskini minimuma indirerek son derece güvenlikli bir satın alma tecrübesi yaşatan uzmanlık süreçleri bütünü olarak tanımladığı Sağlam Tapu hizmeti için fiyat bedeli ise 480 TL olarak belirlenmiş durumda.

Yüzde 20 büyüyecek

2015 yılının ilk altı ayında geçtiğimiz yılın eş dönemine göre yüzde 26 büyüyen FU Gayrimenkul, yıl sonunda ise 2014’ün üzerinde yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştirmeyi öngörüyor. Sağlam Tapu’ya 100 bin ila 200 bin dolar arası bir yatırım yan şirket, önümüzdeki dönemde de mobil ve CRM tarafında yatırımlarına devam etmeyi hedefliyor. 2013 yılında FU Gayrimenkul’ün genel müdürlüğüne getirildiğinde yönetim kurulunun kendisinden beklediği ilk şeyin ‘hız’ olduğunu dile getiren Ertuğrul Bul, bunun üzerine İT ve mobil yatırımlara yöneldiklerini söylüyor. “Yaptığımız yatırımlar sonrası mobil uygulamamızı üç defa geliştirdik. Pazarın lideri ve en kurumsal şirketi olurken, aynı şekilde en hızlı işlem yapan şirketiyiz” diyen Bul, FU olarak Türkiye’de faal olarak kredi kullandıran bankalar tarafında büyüme hedeflerine bu yıl da yeni katılımlarla devam etmek hedefinde olduklarını kaydediyor.

İşlem sayısı babamından sektörünün Meri konumundaki şirket, yaygın hizmet ağı, uzman kadrosu, teknolojik altyapısı, hızlı ve yenilikçi hizmet anlayışı ile tercih edilen şirketlerin başmda geliyor. Ertuğrul Bul, bu bağlamda faaliyet gösterdikleri 10 yıl boyunca, istikrarlı olarak artırdıkları işlem hacminin de bunun en büyük kanıtı olduğunu kaydediyor. “Gelecek yıllarda sektördeki liderliğimizi koruyarak, hizmet ağımızı daha da genişletmeyi amaçlıyoruz. 10’uncu kuruluş yılımız için işlem adedimizi 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Uzman kadromuz ve güçlü teknolojik altyapımız sayesinde bu hedefi de başarıyla gerçekleştireceğiz” diyen Bul, hem yurtiçinde hem de yurtdışmda büyüyeceklerini sözlerine ekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu